Annetaan Tampereen piispa Matti Revolle 10 pistettä.
Revon johdolla tuli päätös, jolla Messukylän kirkoissa aletaan vihkimään samaa sukupuolta olevia pareja.
Messukylän seurakunta on Tampereen suurin ja sillä on 5 kirkkoa ja paljon muita tiloja.
Sateenkaarikirkkojen määrä on alkanut kasvamaan räjähdysmäisesti Suomessa.
Kotimaa-verkkosivusto:
"Tampereen tuomiokapituli teki 15.11. päätöksen Messukylän seurakunnan tilojen avaamisesta kaikkien avioliiton solmivien parien käyttöön. Asian valmistelijana ja esittelijänä toimi Tampereen piispa Matti Repo. Tuomiokapitulin päätös oli yksimielinen. "
Pe.ku
Revon johdolla tuli päätös, jolla Messukylän kirkoissa aletaan vihkimään samaa sukupuolta olevia pareja.
Messukylän seurakunta on Tampereen suurin ja sillä on 5 kirkkoa ja paljon muita tiloja.
Sateenkaarikirkkojen määrä on alkanut kasvamaan räjähdysmäisesti Suomessa.
Kotimaa-verkkosivusto:
"Tampereen tuomiokapituli teki 15.11. päätöksen Messukylän seurakunnan tilojen avaamisesta kaikkien avioliiton solmivien parien käyttöön. Asian valmistelijana ja esittelijänä toimi Tampereen piispa Matti Repo. Tuomiokapitulin päätös oli yksimielinen. "
Pe.ku
Vastaukset 65
Vanhimmat
Melkoinen teko piispalta jos tuo pitää paikkansa on johdattaa homoseksuaaleja Jumalan tahdon vastaiselle tielle. Vastuuttomuus huipussaan mistä nämä homoseksuaalit maksaa karmean hinnan ennen pitkää.
"jos tuo pitää paikkansa"
Minä kirjoitan aina totta
Pe.ku
Siinähän juuri Jumalan toive toteutuu, eikä homojen avioliitot ole yhtään hiontavampia muutenkaan.
Raamatussahan ei kielletä samaa sukupuolta olevien välistä avioliittoa ja valtaosassa heteroavioliitoissakin käytetään ehkäisyä (vast) raskauksien välttämiseksi.
Joten miksi samaa sukupuolta olevien välinen avioliitto olisi Jumalan tahdon vastainen, kun Hän ei sitä ole Raamatussa sellaiseksi osoittanut?
Kummallista tuo tapa toimia. Väkisin pitää saada homoille kirkkohäät. Tämänkö takia kirkolliskokous torppasi homohäät kymmenen kertaa että joku uskostaan eksynyt piispa saa oman tahtonsa läpi vaikka se on Raamatun ja kirkon oman virallisen avioliittokäsityksen vastainen?
Raamatussa kielletään ankarin sanoin miestä omaehtoisesti pakottamasta siementään paikkaan, jossa sillä ei ole mahdollisuutta kehittyä Jumalan tarkoittamaksi ihmiseksi:
-kuukautistilassa olevaan vaimoon,
-mieheen,
-vaimon luonnonvastaisiin yhteyksiin,
-eläimeen,
-maahan.
Koskee siis kaikkia miehiä, ehkäisyä käytettäessä hedelmöittyminen ei onnistu, kuten ei hedelmällisen iän ohittaneen vaimonkaan hedelmöittäminenkään.
Raamattu ei jaa ihmisiä heidän seksuaalisen suuntautumisensa perusteella vuohiin ja lampaisiin.
😍😋😍😋😍😋😍😋😍
😋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18112463R
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
Kuin myrkkykäärmeet on sodomiaa ja muuta moraalittomuutta kannattavat neo-marxilaiset luikerrelleet sisään Suomen ev.lut. kirkkoon myrkyttämään kristillistä oppia.
Tuomio alkaa sisältäpäin.Niin kirkoissa jokapuolella näkyy luopumus ja kun se on suurimmillaan astuu esiin antikristus saatanan voimalla.
Tämä siis on varmasti tulossa ja pitäkää asemanne taistelussa kristityt sillä meillä ei ole taistelu lihaa ja verta vastaan vaan saatanan henkivaltoja vastaan.
Rukous ase teräväksi ja katse kuin soturilla uskovat miehet ja naiset.
Kristus voittaa lopulta ja me uskovat Hänen kanssaan.Se on varma se.
"taistelussa kristityt sillä meillä ei ole taistelu"
Ainoastaan äärikristityt taistelee.
Kellään muulla ei ole aihetta taistella.
Jeesuskin käski kääntää toisen posken, eikä taistella.
Kaikkihan me nykyihmiset olemme Raamatun Sanoista luopuneet, ainakaan kukaan ei ole vielä todistanut elävänsä kaikessa elämässään Raamatun Kirjoitusten mukaisesti, et edes sinä.
Mihin raja siis vedetään, milloin luopumus on hyväksyttävää ja milloin ei?
Herran antamien käskyjen kohdalla yhdenkin rikkominen tarkoitti kaiketi kaikkien kohtien rikkomista.
Et taida ihan olla kärryillä mitä kirjoitin ?
Mahdatko itsekään olla kärryillä kirjoittelustasi?
Ihan millilleen.
MrHyvis ei tunne Raamattua ja Jeesuksen sanomaa, vaan on lähdössä taistelemaan kaikkea näkyvää ja näkymätöntä vastaan.
Jeesus opetti, että pitää hyväksyä ja tarvittaessa kääntää toinenkin poski.
Toisin kuin Jeesus, Paavali kehottaa Efesolaiskirjeessä pukeutumaan Jumalan sota-asuun ja lähtemään taistelemaan.
Helluntailaiset tiertävät senkin, minkälainen on Jumalan sota-asu.
He ovat laittaneet siitä kuvan Ristin voiton sivulle.
Helluntailaisten mielestä Jumalan sota-asu on sama kuin Rooman legionalaisten taisteluasu miekkoineen.
ttps://www.ristinvoitto.fi/opetus/efesolaiskirjeen_sota-asu_kertoo_periaatteista_jotka_mahdollistavat_toimivan_seurakunnan_ja_laadukkaan_elaman_uskossa_/?numero=51–53/2020&osasto=Mielipide
Pe.ku
On siis millilleen kyse oman pääsi sisäisestä asiasta, jonka luulet ratkaisevasi väkivallalla?
Sotimalla ja taistelemalla te pojat sitten julistatte evankeliumia Jeesuksesta ja omasta mielestänne olette totuuden asialla.
Onnea ja menestystä valitsemallenne polulle.
Helluntailaispojat sota-asuissaan matkalla maineeseen ja kunniaan, varsinaisia uskonsotureita.
Melko mielenkiintoinen valinta.
Helluntalaisuus-palstalla oli ennen nyt jo edesmennyt äärihellareiden kööri, joka vetin päivittäin Jumalan sotaasua päällensä tuomiten eläviä ja kuolleita.
Pe.ku
Osaan ja tiedän raamatuntekstin ihan millilleen.
No problem..
Taidat olla hieman ...tyhmä.
Taidat sinäkin olla aika vähille jäänyt ku älyä jaettiin
Järjenjättiläisille liikaa ..ihan liikaa.
Kohdatkoon sinut Jumalan vihan ja armottomuuden kasvot t. rukoileva.
Nyt aloit oikein manaamaan.
Manaaminen on äärilaidan kristillisyyttä
Et selvästikään ymmärrä symboliikkaa, jota Hyvis käytti kirjoituksessaan tehokeinona.
Tarvitaan yleissivistystä, että ymmärtää.
Ehkä niinkin, milloin olet ajatellut opetella lukemaan.
Hienoa, että esittäydyit hellari uskonsoturi pojaksi.
Miksi symboliikan avulla pitää todistaa tietämättömyytensä?
Kukaan ei vielä ole palstalla todistanut alkuperäisten Kirjoitusten merkitystä niille aikalaisille joille Sanat annettiin tuhansia vuosia sitten.
Huvittavaa, miten nykyajan uskonsoturit esittävät mielipiteitään Raamatullisena totuutena.
Miksi pitäisi esiintyä hellarina ?
"Raamatussahan ei kielletä samaa sukupuolta olevien välistä avioliittoa ja ..."
Mikä todistaa että Jumala ei tunne samaa sukupuoltaolevien avioliittoja. Raamattu esittelee siis vain miehen ja naisen liiton, mitä Suomen kielessä kutsumme avioliitoksi.
Sitten tulee nämä ihmisen keksimät liitot ihmisten, eläinten, esineiden, lapsien ja fantasiahahmojen välillä mitkä taasen eivät kuulu mitenkään kristinuskoon.
Kyllä Raamatussa on Daavidin ja Joonaan homo-avioliitto, jota hävettiin, mutta kuitenkin Jumala sen hyväksyi.
Daavid, vaikka oli bi-seksuaali on yksi Raamatun arvostetuimpia hahmoja ja Jeesus oli hänen jälkeläisensä.
Daavid oli naimisissa Joonatanin siskon kanssa. Homoliitto olisi siis ollut myös insestiä. Kaksinkertainen synti.
Ei ne mitään syntejä ole Raamatussa.
Sisaren kanssa avioliitossa oleminen ei ole syntiä Raamatussa.
Raamatun Aabraham oli naimisissa sisarensa Saaran kanssa.
Myös lapsiavioliitot on Raamatussa sallittuja
Pe.ku
Insesti kielletään samassa 3.Mooseksen kirjan luvussa kuin miesten välinen makaaminen. Daavid ja Joonatan olisi ollut tuplasynti. Eiku triplasynti koska molemmat oli naimisissa naisen kanssa eli aviorikoskin.
Raamattu ei myöskään tunne autolla ajelevaa uskovaa, joka palavasti todistaa Rakastavansa Jumalaa vaivautumatta noudattamaan Herran ihmisille antamia tehtäviä ja käskyjä jotka eivät ole raskaat.
Ydinreaktorin tuottamalla sähkövirralla toimivalla hellalla ja uunilla valmistettua ruokaakaan siellä ei tunneta, tai ehkäisyä avioseksissään käyttävää uskonsoturia.
Puhumattakaan paapasta joka epätoivoisesti yrittää hedelmöittää hedelmällisen iän ohittanutta vsimoaan.
Jotakin outoa asiassa on.
Eihän tilojen käyttö voi millään tavalla kuulua tuomiokapitulille eikä piispalle, vaan SEURAKUNNAN toimielimille, kirkkoherralle ja kirkkovaltuustolle tai seurakuntayhtymässä kirkkoneuvostolle. 🌹👀
Aloitteen teki 10 neuvoston jäsentä, mutta kirkkoherra oli vastaaloitteessaan eri mieltä ja sai taakseen 6 neuvoston jäsentä.
Kirkkoherran ja seurakuntaneuvoston erimielisyys ratkaistaan tuomiokapitulissa.
Tuomiokapitulin päätös oli kuitenkin yksimielinen, johon jä'tettiin yksi eriävä mielipide.
Lainattu pätkä päätöksestä:
"Äänestyksessä
esitys sai 10 ääntä ja kirkkoherran pohjaesitys 6. Koska asia koski niin kirkon
käyttämistä kuin kirkollisia toimituksia ja seurakuntaneuvosto ja kirkkoherra
olivat siitä eri mieltä, se siirtyi tuomiokapitulin ratkaistavaksi."
"Keskeiset säännökset
Asia on saatettava tuomiokapitulin ratkaistavaksi, jos kirkkoherra ja
kirkkoneuvosto ovat eri mieltä:"
Pe.ku
On jo kauan, kun jäin eläkkeelle. On näköjään tullut sen jälkeen uusi pykälä, että jos kirkkoherra ja seurakuntaneuvosto ovat eri mieltä, asia siirtyy tuomiokapitulille.
Olet näköjään hyvin selvillä tapahtuneista muutoksista. Minä en enää kaikkea jaksa seurata. 🌹👀
Toisaalta mitään seurakunnan tilaa ei saisi käyttää syntiin.
Sinun tulkintasi synnistä on omasi. Se ei velvoita muita. 🌹👀
Homostelu on selvästi synti. Ei sitä tarvitse tulkita joten se velvoittaa jopa sinuakin syntistä.
Raamattuun homostelua ei ole kirjoitettu synniksi, miksi laittelet omia mielipiteitäsi Raamatulliseksi totuudeksi? Etkö usko Kaikkivaltiaan kyenneen ilmausemaan tahtoaan ilman sinun tekemiäsi muutoksia Hänen sanoihinsa?
Pääasia että kristilliset seurakunnat edes noudattavat Raamattua. Kirkko taas on aina puuhastellut omiaan.
Tarkoitat siis kristillisillä seurakunnilla lahkojakin pienempiä ääri-kultteja.
Pe.ku
Kristillinen on sellainen seurakunta, joka toteuttaa Jumalan tahtoa, minkä voi lukea Raamatusta.
Kirkko taas toimii omien päähänpistojensa mukaan.
Totta:"Sinun tulkintasi synnistä on omasi. Se ei velvoita muita."
Raamatun ohjeet eivät todella velvoita jumalattomia, mutta uskova haluaa noudattaa niitä:
1. Kor 6
"Älkää eksykö! Jumalan valtakunnan perillisiä eivät ole siveettömyyden harjoittajat eivätkä epäjumalien palvelijat, eivät avionrikkojat, eivät miesten kanssa makaavat miehet, eivät varkaat eivätkä ahneet, eivät juomarit, pilkkaajat eivätkä riistäjät."
Vaikka maailmassa ei olisi yhtään oikealla tavalla uskovaa ihmistä niin silti Jumala tuomitsisi homostelijat.
Messukylän seurakunta on jo kolmas Tampereen seurakunnista, joka antaa kirkkonsa sateenkaarivihkimisiin.
Perässä tulee kohta 2 jäljessä olevaa seurakuntaakin.
Tampere ja pääkaupunkiseutu ovat aika valistuneita tässä asiassa.
Myös Tampereen helluntaiseurakunnassa on paineita hyväksyä homoliitot.
Ehkä jo puolet Evl-seurakunnista (jäsenmäärän perusteella) on antanut tilansa sateenkaariväen käyttöön
Pe.ku
"Messukylän seurakunta on jo kolmas Tampereen seurakunnista, joka antaa kirkkonsa sateenkaarivihkimisiin."
Homoseksuaaliparat kun jo jopa kirkko johdattaa heitä Jumalan tahdon vastaiselle tielle!!
Seurakuntien tiloja ei ole tehty homouden syntiä varten vaan Jumalan palvomista varten.
”Valistus” on erikoinen kiertoilmaisu sodomiamyönteisyydelle.
Mutta kautta aikain on petturit ja valehtelijat yrittäneet sanoilla silotella tekojaan.
KYLLÄ TOTTAKA JA VÄÄRINHÄN SE ON KÄYTTÄÄ KIRKKOJA YKSIPUOLISESTI TAI PITÄÄ TYHJILLÄÄN.
UHRI-LAMPAITA TULISI POLTTAA JA PITÄÄ ENTISAJAN PERNETÄ YLLÄ.
Messukylän kirkon käytävillä kävellessään Matti Repo ei kulje Jeesuksen jalanjäljissä.
Juu, ei käynyt Jeesus tällä suunnalla.
Pe.ku
Yle on nyt tehnyt jutun.
"Nuoret halusivat seurakuntansa kirkot avoimiksi sateenkaaripareille – muutos tapahtui, vaikka kirkkoherra vastusti"
ttps://yle.fi/a/74-20060743
Jos olisin lesbo ja haluaisin toisen lesbon kanssa naimisiin, vihityttäisin maistraatissa. Olen uskovainen, mutta en haluaisi järkyttää kirkossa niitä jotka homo- ja lesbovihkimistä vastustaa. Uskolleni ei olisi mitään haittaa maistraattivihkimisestä. Vain rakkautemme ja yhdessäolomme olisi tärkeintä. En haluaisi ainoankaan veroa maksavan eroamista kirkosta. Näin kokisin toimineeni oikein ja olisin onnellinen liitossani. Näin toivoisin muidenkin lesbojen ja homojen tekevän. Rauha säilyisi. Jossain vaiheessa vanhat jäärät ja vastustajat kuolevat ja aikanaan mennään naimisiin kun niin halutaan ja kenen kanssa halutaan eikä riitoja enää tule. Provosointi on turhaa ja kuluttavaa.
"Olen uskovainen, mutta en haluaisi järkyttää kirkossa niitä jotka homo- ja lesbovihkimistä vastustaa."
Tuo on totta että kirkko ei näissä kuvioissa ajattele yhtään niitä pienimpiä veljiään eikä sisariaan joille tulee todella paha olo tästä invaasiosta kun heidän pyhänä pitämänsä paikka revitään kappaleiksi. Moni ei voi tulla enää tällaisiin kirkkoihin ollenkaan missä paholainen riehuu näyttävällä tavalla.
Jumalan sana kuuluu jokaiselle. Kirkkoon mahtuvat sekä tavalliset että homoparit. Ketään ei saa erotella.
Mahtuvat kirkkoon, mutta kirkon ei pidä juuri toimia juuri sen Jumalan sanan vastaisesti, joka kuuluu jokaiselle ollen sisällöltään sama jokaiselle. Jumala erotteli ja loi miehet ja naiset erilaisiksi, mutta samanarvoisiksi ja antoi näille hieman eri tehtäviä. Sanansa mukaan Jumala yhdisti miehen ja vaimon ja nämä tulivat yhdeksi lihaksi. Seksuaalinen kanssakäyminen samaa sukupuolta olevien kesken on torjuttu jyrkästi useissa kohdissa ja läpi Raamatun ohjeet koskien avioliittoa koskevat vain miestä ja vaimoa. Yleensä homosuhteet ovat seksuaalisia. Muunlaisetkaan homoliitot eivät ole kristillisessä mielessä avioliittoja, jollaisiin kirkossa tulisi ainoastaan vihkiä. Miksi hakea teennäisesti Jumalan siunausta homoliitolle, joita Hän ei ole asettanut ja seksuaalisille synneille, joita lähes kaikissa niissä liitoissa harjoitetaan ja jotka ilman parannusta johtavat kadotukseen. Jumala ei sellaiselle tielle ketään siunaa. Jumalan sanan vastaisista seksisuhteista tulee päinvastoin pysyä erossa. Seksi on ok vain toisiinsa sitoutuneiden miehen ja naisen välillä avioliitossa.
Tottahan minäkin kirkossa käymistä jatkaisin vaikka vihkiminen maistraatissa tapahtuisikin. Valitsen aina rauhanomaisen, ärsyttämättömän vaihtoehdon, olen todennut sen olevan paras ratkaisu, provosoimatta, matalalla profiililla. 2023-11-21 09:24:31
Tilanne vaan on ihan toisenlainen kuin kuvittelette.
Homoliitot on Jumala Raamatussa hyväksynyt.
Jumala on Raamatussa hyväksynyt myös lapsi-avioliitot, insesti-avioliitot, ostetut aviopuolisot, moniavioisuuden jne.
Avioeroja Jumala ei ole Raamatussa hyväksynyt ja se on Raamatussa kuolemansynti.
Kristinuskoon nojautuen Messukylän srk on homoseksuaaleita syrjivä ja harjoittaa eräänlaista ihmistuhontaa lähinnä homoseksuaaleihin päin johdattaessaan näitä julkisesti Jumalan tahdon vastaisiin tekoihin. Myös Tampereen piispaa vastaan voisi nostaa syyte syrjinnästä ja vihamielisistä teoista homoseksuaaleihin päin.
Päinvastoin hän kohtelee4 homoseksuaaleja asiallisesti ja lain mukaisesti päinvastoin kuin jotkut ääri-ihmiset. Siitä kunnia hänelle.