Kaksi oikeistieteilijää ilmoittaa että kuka tahansa saa lain mukaan hakea suomesta turvapaikkaa, myös suljetuilta rajanylityspaikoilta. Että se siitä Purran ja Orpon '"kiellosta".
Itärajaa ei suljeta sittenkään !
Anonyymi-ap
79476
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 79
Vanhimmat
Saa yrittää hakea mutta kun raja on suljettu eikä kukaan ota hakemuksia vastaan, niin asia tyssää siihen. Suljetulla asemalla kukaan ei ota vastaan turvapaikkahakemuksia.
🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
❤️ Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18113618q
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Nokka umpeen ja hiljaa rivissä mokkeri. Rajat on kohta kiinni ja siitä ei tule russakkakaan läpi.
Venäläiset joutuvat ajamaan pitkän matkan kohta jotta pääsevät pakotteita pakoon Taipalsaareen loisimaan...
Eihän Taipalsaaressa loisi muut kuin maataloustukiloiset.
Mutta nyt itärajan yli tulevat eivät ole tp-hakiljoita, joten on siinä vissi ero. Rajat tulee laittaa kiinni itään kunnes lopettavat hybridioperaationsa.
Höpsis, oikeusoppineet nimenomaan sanoivat että riittää kunhan sanoo HAEN TURVAPAIKKAA kelle tahansa virkalijalle, niin turvapaikan haku on käynnistettävä heti. Ja vaikka tulijoita olisi satoja tuhansia, jokaisen hakemus on tarkasti tutkittava.
Suomen on lyötävä luu kurkkuun sellaisille kelvottomille kyykäärmeiden sikiöille. Muka oikeusoppineille.
Painukoot itse "oikeusoppineet" selvittelemään paperittomien papereita !
Höpö höpö. Noin sanovat ovat loipettaneet oikeusopintonsa kesken. eivät ole juristeja vaan turisteja.
Oikeusoppineita riittää moneen junaan...
Aika kuuluvalla äänellä saavat virkailijoille huutaa - kukaan ei kuule.
Juuri noin on länsimaisen demokratian oikeusvaltio Suomen toimittava.
Niiden olisi haettava turvapaikkaa Venäjältä jos tulevat kolmansista maista.
Venäjä luetaan turvallisten maiden joukkoon ja tulijat ovat jo asuneet pitkään venäjällä ja osaavat puhua venäjää.
Venäjä on vielä turvallinen maa, pysykööt siellä!
Nyt kyllä asiaa tulkitaan niin, että kantasuomalaisetkaan eivät pääse 18.11. alkaen Suomeen suljettujen raja-asemien kautta. Helevetin järkevä päätös. Suorastaan kuvastaa päättäjiemme loisteliasta ajatuksenjuoksua.
Tuostakin tullaan käymään oikeutta. Ministeriö on hävinnut pelin jo nyt.
Ainoa häviäjä on venäjän tiltu joka hokee matraa että saa tulla. Ei saa. Kaikki ohjataan pohjoiseen. Jos muuta kautta tulee, on ylittänyt rajan ilman lupaa mikä on laitonta.
No, no.
Rajarikos ja siitä tulee kaappia.
Eivät tietenkään pääse. Mitäs kuvittelit?
Ei tavallisella kantasuomalaisella ole mitään asiaa Venäjälle.Jos se maa tuntuu paremmalta menkää sinne ihannemaahan sitten
Ne raja-asemat jätetään vain peruslämmölle. Ei niissä ole kukaan ottamassa vieraita vastaan. Tilanne on sama kuin tulisi rajan yli mistä tahansa maastossa. Käytöstä poistetuille ylityspaikalle laitetaan myös kulkuesteet.
Täyttä palvelua eivät turistit siis saa, koska eivät saa palvelua lainkaan. Heidän pitää osoittaa valituksensa matkanjärjestäjälle. Vaikka kuinka huutaa rajalla "asylum", ei saa rahojaan takaisin ainakaan suomalaisten avustuksella.
Ei pidä paikkaansa, laki määrää tietyn määrän henkilökuntaa jokaiselle asemalle.
Ei määrää. Mutta se mitä tässä vaiheessa kannattaisi kokeilla, on yksityistää rajanylityspaikat. Eli että rahalla pääsisi läpi.
Suljettu asema ei ole toiminnassa joten siellä ei ole kuin rajavartijat jotka estävät luvattomat rajan ylitykset.
Joka ylittää Suomen rajan ilman siihen oikeuttavaa passia tai muuta matkustamisoikeuden osoittavaa asiakirjaa tai muualta kuin luvallisesta maahantulo- tai maastalähtöpaikasta tai vastoin lakiin perustuvaa kieltoa tai sitä yrittää, syyllistyy valtionrajarikokseen. Samoin se, joka muuten rikkoo rajan ylittämisestä annettuja säännöksiä tai luvattomasti oleskelee tai liikkuu tai ryhtyy rajavyöhykkeellä kiellettyyn toimeen, syyllistyy valtionrajarikokseen. Näin ollen rajan ylitys ”jäniksenä” salaa, on rangaistava teko.
Tullin ulkoistusta kannattaisi kuitenkin kokeilla. Yksityinen on tehokkaampi toimija, ja pystyy tekemään samalla bisnestä.
Rajavartija on oikeustoimihenkilö joka on velvollinen ottamaan turvapaikkahakemuksen mukisematta vastaan. Siitä alkaa virallinen hakumenettely, joka voi kestää kuukausia. Tämän ajan jokainen turvapaikan hakija on oikeutettu saamaan täyden elatuksen, terveydenhoidon jne.
Mutta kun sitten rajavartijat tulee pidättämään laittoman ylittäjän rajavyöhykkeellä niin siinä vaiheessa turvis vaan huutaa "asylum!", sitten se otetaan talteen ja kuljetetaan valtion kyydillä vastaanottokeskukseen tai sitten sinne viralliselle raja-asemalle. Ei sitä enää tuossa vaiheessa voi käännyttää takaisin Venäjälle..
Tuo ei toimisi jos koko rajan pituudella olisi kunnon aita, nyt suurin osan Suomen ja Venäjän rajasta on metsää...
Korkeintaan siellä saattaa olla kopin lämmittäjä ja sekin jokin korpimatu, joka ei ymmärrä suomea vaan ehkä jotain itä-Ugandaa. Se voi pelästyö ja vaikka lapiolla nuijia jonkin erämaassa käyskentelevän skoijarin.
Ei tässätapauksessa auta, jos raja on kiinni, Silloin se on kiinni, ei auki. Jos se on kiinni, rajan ylitys on rajarikos, tulee koppia ja kengänjälki perukseen.
Ai jaa. Isoveljen tavoin, siis?
Bisnes edellä. Jos vaan mahdollisuus tehdä rahaa, niin ilman muuta.
Siel on näläkäsii karhuja ahmoja susia ym,.........
Marskin päiväkäsky 1918 kuului: "Kommunistin saa tavattaessa ampua paikalle"
Niin pitäisi ollakin. Jänikset pitäisi ampua.
Lopeta ittes persaukinen vassusuvakki.
Suvakkina on hyvä olla varsinkin näinä aikoina kun saa nauraa itkupotkuraivari persuille jotka ei voita tätä kansanvaihdosta.
Pähkähullua
Ne kaksi eivät ole meidän hallitus. Ne ovat skoijareita.😛
Pietarin trollin aloitus turha niihin on vastata.
Laki on laki ja se määrää. Lakeja ei noin vain hallitus voi muutella, se on pitkä prosessi perustulakitulkintoineen ja lopulta eduskunnan päätöksineen. Ja koska Suomi on EUssa, sieltä tulee raamit minkälaisia lakeja voidaan ylipäätään säätää. Lisäksi on otettava koko ajan huomioon natokummppanien mielipide.
Yhtä ainoata laitonta lakia ei tarvitse kenenkään noudattaa!
Kuka tahansa voi ilmoittaa hakevansa turvapaikkaa ja tulla rajattomasti rajan yli.
Myös venäläinen panssaridivisioona voi tulla rajan yli Suomeen, jättää suomalaisille rajavartijoille hakemuksen turvapaikasta ja jatkaa divisioonan etenemistä pikavauhtia H:kiin, tietysti liikennesääntöjä noudattaen.
Kyllä noin on, mutta todennäköisesti ilman aseita on tultava. Tosin tällaisessa tapauksessa voidaan tehdä arvio onko maan turvallisuus uhattuna ja estää turvapaikan haku sillä perusteella. Mikäli siis voitaisiin osoittaa että joku tulija edustaisi toisen maan armeijaa. Ilman perusteellista tutkintaa sitä ei voitaisi varmuudella sanoa.
Vuonna 2015 tuli kymmeniätuhansia länsirajan yli. Idästä tulevalla, turvapaikkaa hakevalla on aivan samat oikeudet, eikä tilanne muutu betoniporsaillakaan.
Maailmassa on ainakin pari miljardia ihimistä joilla olisi perusteet hakea turvapaikkaa suomesta. Näitä odotellessa siis..
Ja varsinklin oikeustieteilijät ovat ammattilaIsia rikkomaan lakeja. Kuten huomasimme taas !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nehän kuulemma viimeisessä tuomiossa pääsevät yleensä sinne huonommalle puolelle...
Oikeustieteilijät vain tulkitsevat mitä lait tarkoittavat. Eivät he ole niitä säätäneet.
Voidaan todella kysyä miksei mikään viimevuosien hallituksista tai eduskunnista ole tehnyt mitään näiden asioiden kuntoon saamiseksi.
Scheisse ja Stenman haluavat suorittaa vallankaappauksen ja siirtää maan DDR-Stenman totalitääriseen hallintoon :D
Juuri tuli tieto, että suomi alkaa itse kuljettaa suljetuilta asemilta turvapaikanhakijoita avonaisille ylityspaikoille. Eli näin sujuvoitetaan heidän pääsyään suomeen.
Miten se on mahdollista kun raja on kiinni. Pakulla Vartiuksen kautta ja paluukyytiläiset Niiralaan?
Kiinni on mutta henkilökunta paikalla. Sieltä sitten bussikyydillä eri puolille suomea.
Viekee toi tiltu venäjälle, sotkemasta suomen asioita, hopihopi!!!!!
Suomen hallinto on ollut tietoinen tästä muuttovirtauksesta jo ennen tämän alkua.He näyttävät yllättyneiltä,vaikka tiesivät mitä on tulossa.
Milloin alkaa itärajan linnoitus ja miinoitus?
Alkaako Suomi myös oman ydinaseen kehittämisen?
Jenkkien paukut riittää
Pitäisi jo olla Naton helikoptereita pörräämässä ja tankkeja mouruamassa
Länsirajalta tulijat voidaan palauttaa, mutta Venäjä ei tietenkään ota takaisin, vaikka ovat sinne laillisesti tulleet.
Luultavasti nuo aloituksessa mainitut "oikeustieteilijät" käyvät neuvomassa rajan yli päässeitä mitä pitää täällä kertoa, että turvapaikka on taattu. Rahasta, ja taloudellista asioista ei kannata kertoa, vaan niistä asioista joista muslimaissa joutuu vainotuksi, ja hengenvaaraan, ja juuri näiden kannattajana joutui henkensä edestä pakenemaan. Kukaan ei pysty todentamaan tarinan oikeellisuutta, joten on kuulustelijan mielialasta kiinni, mikä on lopullinen päätös.
Nolla turvapaikan hakijaa Suomeen!! Raja kiinni ja heti!!!
Saavat hakea, mutta ei tarvitse suostua.
Pitää olla vapaaehtoista että haluaa maksaa veroja maahanmuuttajille.
Turvapaikan hakijoiden määrä rajalla kasvaa kertoo uutinen. Eli maahantulo invaasio on alkanut. Mitenkään sitä ei voida estää kun tulevat vaikka väkisin. Suomalaiset eivät voimakeinoihin ryhdy, koska seuraamusten pelko jäytää niskassa.
Kotimaa
Suomeen saattaa pian tulla jopa 1 000 ihmistä päivässä Vartiuksen kautta – ”Tilanne on hallinnassa”
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/61f5fca8-2d70-446a-bde6-43a445ce1712
Hallitus joutuu vielä lusimaan maanpetoksesta kun yllyttää rajavartioita laittomuuksiin. Kyllä laki sanoo selvästi että kaikille hädänalaisille on tarjottava turvapaikka. Kuten kaikille muhamettilaisille koska heitä vainotaan uskonsa takia. Tai venäläisille koska heitä vainotaan venäläisyyden takia.
Rautaa rajalle PERKELE !!!
Rajan ylityspaikat voidaan sulkea, en tiedä voiko kaikkia, mutta sehän ei vaikuta turvapaikan hakuun.
Helsinki-Vantaan lentoasema on edelleen auki ja täyttää tämän velvollisuuden.
Kukaan ei käske pitää kaikkia raja-asemia auki.
Olet nimenomaan väärässä luulossa. Kaikki, toistan KAIKKI suomen rajanylityspaikat ottavat vastaan turvapaikkahakemuksia jos niitä siellä kelle tahansa viranoimaiselle tarjotaan. Näin sanoo laki. Ei auta Purinat asiaan.
Mutkun osa niistä on suljettu. Ne eivät ole enää rajanylityspaikkoja, ymmärsitkö?
Trollina anon turvapaikkaa koska perssut kiusaavat
Joku heppu uutisissa sanoi " haittaa kun muutaman tulijan tähden suljetaan". Muutaman ? Kyllä sieltä on tullut jo vaikka kuinka paljon porukkaa,enimmäkseen nuoria miehiä.
Ja kun ne ei ole mitään pakolaisia vaan valepakolaisia niillä on olleet paperit kunnossa silloin kun ovat Venäjälle saapuneet
Poika oli ihan peräkammaripojan näköinen, äiti ruokkii lapsensa sinne, ja käy iltasadun lukemassa.
Antakaa ilmainen elämä ja koko suvulle joka tulee myöhemmin...!
>>Höpsis, oikeusoppineet nimenomaan sanoivat että riittää kunhan sanoo HAEN TURVAPAIKKAA kelle tahansa virkalijalle, niin turvapaikan haku on käynnistettävä heti. >>
Noi oikeusoppineet ei ole tainneet kuulla kesällä 2022 tehdystä lakimuutooksesta, joka antaa suomalaiselle rajavirkailijalle oikeuden sulkea korvansa tällaisilta pyynnöiltä. Se pyyntö pitää mennä esittämään Helsinki-Vantaan lentoasemalle, niin siellä sitä pyyntöä taa kuunnellaan.
Suomi toimii täysin kansainvälisten lakien ja sopimusten puitteissa. Turvapaikkaa voi Suomesta hakea 24/7 periaatteela ihan jatkuvasti. Rajatilanteen ollessa se mikä se nyt on, näiden turvapaikan hakemisten paikkoja on vaan jouduttu vähentämään.
Mutta lait toimii silti, ja kuuliaisia länsimaiden kansalaisia tässä ollaan.
Vasemmistolaisten nk. oikeustieteilijöiden mielipiteillä ei ole mitään merkitystä.
Suomen Laki kertoo, milloin oikeustieteilijöiden mielipiteillä on merkitystä ... ei poliittinen ideologia.
Koko raja menee kiinni, eivät tajunneet vihjettä pysytellä poissa, joku ohjas ne avoimille porteille.
Mikä vitun hinku niillä tänne on, kuka niitä tänne kutsuu?
Suomessa pitää aloittaa epäisänmaallisen aineksen putsaukset, pois kaduilta.
2023-11-18 00:31:08
Heh heh heh -- sitä ehtaa ihteensä!
Suomen ja Venäjän maarajan ylittävien tulee päätöksen voimassaoloaikana käyttää muita kuin Vaalimaan, Nuijamaan, Imatran ja Niiralan rajanylityspaikkoja.
Myös Suomen kansalaisen on käytettävä avoinna olevia rajanylityspaikkoja.
Kansainvälisen suojelun hakeminen keskitetään Vartiuksen ja Sallan rajanylityspaikoille.
https://www.uusimaa.fi/uutissuomalainen/6360787
Purralaistenkin toimittava lain ja sopimusten mukaan, joten persujen älyvapaa huutelu on täysin turhaa.