Ol3 ja taas alkoi sähkönhinnan manipulointi

Tahallaan tehty taas vika talveksi, että saadaan manipuloitua hintaa ylöspäin ja varmaan koko talvi olevinaan "korjaillaan vikoja".

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000010002202.html
9689
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ompas kieroa touhua kerta kaikkiaan ja kukaan tee asialle mitään. Toivottavasti kukaan ei ota oikeuksia omiin käsiin vaikka tässä tekisi mieli itsekullakin.

Äänestä

Liekkö edelleen valtiolla osuuksia Fortumin, kun joskus oli enemmistö omistaja? Selittäisi hyvin tuon kieroilun jos valtiolla tai kellään poliitikolla on osuuksia firmassa.

Äänestä
  • Valtiolla eli eduskuntapuolueilla on enemmistö osakkeista ja ne pitävät näillä osaketuloilla valtaa Suomessa kuten muutkin diktaattorit.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Valtiolla eli eduskuntapuolueilla on enemmistö osakkeista ja ne pitävät näillä osaketuloilla valtaa Suomessa kuten muutkin diktaattorit.

    Valtiolla ei ole suoraa omistusta missään Olkiluodon voimalassa. Fortum omistaa 25 % OL3 tuotantoon oikeuttavista osakkeista.

    Äänestä

Ilmeisesti tuulisia keliä on tulossa ja kun ovat kitarisat turvoksissa vakuutelleet hinta piikkejä tulettomuudella, niin eivät sitä voi käyttää syynä hinnan pitämiseen korkealla, tällöin pannaan atomivoimala remonttiin, enkä kyllä yhtään ihmettelisi, jos joku linja Ruotsiinkin jouduttaisiin korjaustöiden vuoksi sulkemaan. Ennen sähkön hintaa piti aina nostaa jos vettä muka oli liian paljon ja samoin jos sitä oli liian vähän.

Äänestä

Niin täällä on niitä asiantuntijoita arvioimaan.

Äänestä

Entä jos se onkin jonkun muun aiheuttama eikä voimalan itsensä. Avaruudesta käsin ohjaillaan vikoja 🤔

Äänestä
  • Siis samaan tapaan kuin junaliikenteessä? Kummasti vain nekin viat ovat viime aikoina lisääntyneet... Eikä kukaan ole huomaavinaan mitään...

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tahallaan tehty taas vika talveksi, että saadaan manipuloitua hintaa ylöspäin ja varmaan koko talvi olevinaan "korjaillaan vikoja".

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000010002202.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu