Suomen sähkömarkkinoita hämmentää osaamaton joukko. Jo se ettei Olkiluoto 3 projektia pystytty viemään aikataulussa läpi kertoo osaamisesta paljon.
Nyt jatkuvasti tehdään huoltoseisakkeja, vaikka osa tuotanto- tai tuontikapasiteetista on vian vuoksi pois käytöstä. Millään muulla sektorilla ei tällaista hölmöilyä katsottaisiin läpi sormien. Tässä tapauksessa tällainen hullu toimintamalli saa sähkön hinnan nousemaan ja tuloksen paranemaan.
Valtion pitäisi ehdottomasti puuttua tähän ahneeseen pelleilyyn. Sähköyhtiöiden vapaalla rellestämisellä on jo tapettu monia yrityksiä ja lisää menee koko ajan. Päättäjien pitäisi ymmärtää että sähkö on valtion ja yritysmaailman tärkein toiminnan edellytys, ja se ei saa olla monopolimaisen ahneen hinnoittelun kohde.
Nykyisellään järjestetään tahallisestikin tilanteita, joilla saadaan sähkön hinnan korotukselle perusteita. Varavoimaloita ei käynnistetä, vaikka tarvetta olisi. Järjettömästi ajoitettuja huoltokatkoja yms.
Lailla säädettävä sähkölle kattohinta, joka ei todellakaan voi olla kymmeniä senttejä kilovattitunnilta. Kalliit hintapiikit sähkön myyjä voi kompensoida myymällä sähköä tasaisella + hinnalla myös silloin kun spot hinta on negatiivinen.
Sähkömarkkinat sekaisin osaamattomuuden vai tahallisuuden vuoksi
Anonyymi-ap
0
180
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 403834
- 1001809
Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?
HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa641716- 1361645
- 971391
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo321308MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil3041194- 571155
Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1301072Julkisuuden henkilön päiväin päätös
Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa2711021