Sähkömarkkinat sekaisin osaamattomuuden vai tahallisuuden vuoksi

Anonyymi-ap

Suomen sähkömarkkinoita hämmentää osaamaton joukko. Jo se ettei Olkiluoto 3 projektia pystytty viemään aikataulussa läpi kertoo osaamisesta paljon.
Nyt jatkuvasti tehdään huoltoseisakkeja, vaikka osa tuotanto- tai tuontikapasiteetista on vian vuoksi pois käytöstä. Millään muulla sektorilla ei tällaista hölmöilyä katsottaisiin läpi sormien. Tässä tapauksessa tällainen hullu toimintamalli saa sähkön hinnan nousemaan ja tuloksen paranemaan.
Valtion pitäisi ehdottomasti puuttua tähän ahneeseen pelleilyyn. Sähköyhtiöiden vapaalla rellestämisellä on jo tapettu monia yrityksiä ja lisää menee koko ajan. Päättäjien pitäisi ymmärtää että sähkö on valtion ja yritysmaailman tärkein toiminnan edellytys, ja se ei saa olla monopolimaisen ahneen hinnoittelun kohde.
Nykyisellään järjestetään tahallisestikin tilanteita, joilla saadaan sähkön hinnan korotukselle perusteita. Varavoimaloita ei käynnistetä, vaikka tarvetta olisi. Järjettömästi ajoitettuja huoltokatkoja yms.
Lailla säädettävä sähkölle kattohinta, joka ei todellakaan voi olla kymmeniä senttejä kilovattitunnilta. Kalliit hintapiikit sähkön myyjä voi kompensoida myymällä sähköä tasaisella + hinnalla myös silloin kun spot hinta on negatiivinen.

0

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Niin surullinen

        onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
        Lapua
        115
        3366
      2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

        Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
        Maailman menoa
        125
        2532
      3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

        Oli kuva paloautosta nettijutussa.
        Suomussalmi
        24
        2066
      4. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

        "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
        Yleistä autoilusta
        23
        1562
      5. Mitä tapahtuu?

        Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
        Outokumpu
        29
        1540
      6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

        Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
        Suomalaiset julkkikset
        15
        1485
      7. Murtautuminen uimahalliin

        17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
        Kiuruvesi
        27
        970
      8. siis ihan oikeesti

        Tämä on naurettavaa
        Ikävä
        87
        942
      9. Mitä tarkalleen tunnet

        Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
        Ikävä
        62
        876
      10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

        Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
        Hybridi- ja sähköautot
        2
        799
      Aihe