Tämä arvoton rajaloukkausnäytelmä ei tuottanut tulosta ainakaan Ranskassa. Saapi nähdä miten käy hollannissa. Kävi miten kävi, luulen ettei tämä Suomen vetoapu vaikuta paljon mitään. Se toimii vain suomessa.
Arvoton näytelmä
KARVINISTI
11580
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Eli mielestäsi ystäväsi Venäjältä saavat sosialisoida Suomen ilmatilaa mielinmäärin?
On siinä meillä todellinen itsenäisyyden puolestapuhuja.
Et ole sitten huomannut, että se itsenäisyys meni jo?
Miten olikaan alkuperäinen kysymys?
Ja en ole huomannut. Ja eikä se ole edes tärkeää tämä teikäläisten malli kun sitä ei ole edes olemassa.
Ettei ruudin keksiminen ole sinun varassa.
Sittenhän sinä voit kertoa varmasti vastaukset niihin yksinkertaisiin kysymyksiin.
Tai voi jopa olla, että täytyisi todeta olleen hyväksi, ettei teikäläisten varassa ole yhtään mitään.
Muista syödä puurosi kiltisti, mutta älä ahmi ettet loukkaa ilmatilaa.
ja mieleiselläsi tavalla. Sinä kun et Suomen itsenäisyydestä pidä huolta millään tavalla
Heti ensimmäisen Koiviston kauden alkumetreiltä lähtien vallankäyttö suomessa muuttui vallan erikoiseksi.
VALLAN KOLMIJAKO SUOMALAISITTAIN
Hallinnon tehtävät:
-luoda tarvittavat lait ja olosuhteet pääomien ja teollisuuden siirtämiseksi ulkomaille.
-kansallisomaisuuden jako kavereitten kesken.
-sosiaaliturvan alasajo.
-muu kansallisvaltion saattohoito.
Median tehtävät:
-pitää kansa pimennossa.
-jos jotakin vuotaa julki, selittää se parhain päin.
Poliisin ja armeijan tehtävät:
-varmistaa ettei kansa nouse vastarintaan.
Minua sentään kiinnostaa Suomen ilmatilan loukkaukkset, teikäläisiä ei kiinnosta kuin salaliittoteoriat.
Mutta eikös ollutkin aiva relevantteja kysymyksiä, vieläkään ei ole tullut vastauksia.
”Eli mielestäsi ystäväsi Venäjältä saavat sosialisoida Suomen ilmatilaa mielinmäärin?
On siinä meillä todellinen itsenäisyyden puolestapuhuja”
↑↑↑↑↑↑↑↑
Ikävä kyllä minulla ei ole ystäviä Venäjällä, mutta eipä niitä ole paljon muuallakaan. Ja sinunlaisistasi ystävistä herra minua varjelkoon.
Mitä itsenäisyyttä sinä puolustat? Suomen perustuslakia muutettiin salakähmäisesti ja lain vastaisesti niin, ettei Suomi enää ole itsenäinen. Kiitos Ranskan ja Hollannin meillä on vielä pieni mahdollisuus saada itsenäisyytemme takaisin. Suomen itsenäisyyttä uhataan siis sisältä käsin. Suuntaapas itsenäisyysintoilusi sinne missä sitä uhataan.
↓↓↓↓↓↓↓↓
”Minua sentään kiinnostaa Suomen ilmatilan loukkaukkset, teikäläisiä ei kiinnosta kuin salaliittoteoriat.
Mutta eikös ollutkin aiva relevantteja kysymyksiä, vieläkään ei ole tullut vastauksia.”
↑↑↑↑↑↑↑↑
Mitä teikäläisille voi vastata? Mikään ei mene läpi. Järjen suuri heikkous on, että sillä voi vaikuttaa vain järkeviin. Minä en väitä olevani erinomaisen järkevä, mutta mitä on sanottava teikäläisten jatkuvasta ryssittelystä ja aluevaatimuksista?
Venäjä uhkaa rajanaapureitaan niin kuin suurvallat aina ja siihen on varauduttava, mutta mitään akuuttia uhkaa Suomea kohtaan ei ole. NL:n ja Venäjän koneet ovat aina lennelleet Suomen ilmatilassa suurin piirtein kuin kotonaan. Ihmettelen ettei sille ole pantu stoppia, mutta tämä julkinen teatteriesitys on kummallinen, eikä ainakaan paranna tilannetta.
Venäjän, niin kuin muidenkin ihmisoikeusloukkaukset on tuomittava jyrkästi, eikä piipittämällä niin kuin meidän poliitikkomme valitettavasti tekevät, mutta jos asialle ei pysty mitään tekemään, niin jatkuva nalkutus ja piikittely mediassa ei ole asiallista.
Venäjä on hyvin tärkeä kauppakumppani Suomelle, senkin takia on tärkeätä pitää yllä hyviä suhteita. Niinpä tämä jatkuva vihanlietsonta ylittää minun ymmärrykseni täysin. Kirjoitin joskus yleisönosastoon samasta asiasta. Laitan sen vielä tähän jatkoksi. Kirjoitus käsittelee asiaa sellaisena kuin se suomen televisiosta katsottuna näyttää, mitä siellä on taustalla, siitä en tiedä mitään.
Ystävyyttä yli aikojen
Kun NL romahti, niin suomalaiset olivat venäjällä kansan keskuudessa erittäin korkeassa kurssissa, mutta eipä aikaakaan, kun kurssi romahti. Minkähän takia?
Neuvostoliiton aikana Suomen ja NL:n ystävyyttä syvennettiin, levennettiin, lavennettiin, suurennettiin, isonnettiin jne. jne. jne.
NL:n romahduksen jälkeen suomalaisten ystävällisyys puhkesi kukkaan ja riemu nousi kattoon: venäläisille vinoiltiin ja piikiteltiin oikein urakalla, taisipa kakaramaisimmat vähän tanssahdellakin.
TV-paneeleissa hätäiltiin, että miten Venäjän katastrofaalista tilannetta voitaisiin parhaiten käyttää hyväksi, alun perin hyvää tarkoittavista vanhojen vaatteiden lahjoituksista tehtiin suurta kansainvälistä sirkusta, Karjala-takaisin-tyypit virittelivät haulikoitaan, Sorsa-vainaa uhkasi vaalihoureissaan vallata Suursaaren ja sikäli kuin herrasväeltä jäi jotakin puolitiehen, sen viimeisteli öykkärituristit.
Onnettomat tunarit ehtivät lyhyessä ajassa paljon, eikä tahti ole siitä ainakaan hidastunut, mutta se on jo toisen messun väärtti.
Jostain kumman syystä Venäjä on näreissään Suomelle.
Onneksi meillä on Venäjän tuntemusta. Venäjäntuntijat ovat sanoneet, että Suomen ja Venäjän välit ovat hyvät. Se on hyvä juttu, koska muuten asiallisetkin lausunnot voitaisiin ottaa vinoiluna ja se taas olisi paha juttu.
JK. Kateutta yli rajojen
Suomalaiset toimitusjohtajat ovat kuulemma alipalkattuja. On Suomi köyhä ja siksi jää, siksi meillä ei ole varaa yhtä hyviin toimitusjohtajiin kuin Ruotsilla. Eiköhän tyydytä siihen rupusakkiin mitä meillä on.
JK.JK. olisi taloudellisesti järkevää laskea äänioikeusikäraja 5 vuoteen. Sitten ääni maksaisi vain tikkarin tai kaksi.
????????