Typerä kehitysapu lopetettava välittömästi. Aivan hukkaan heitettyä rahaa. Koittakoon nyt kehittyä siellä savimajoissaan ihan keskenään. Ainoa mikä olisi hyödyllistä olisi lähettää porukkaa sterrilisoimaan muutama miljoona tummaa.
Vastaukset 8
- Anonyymi
Suomen metsäkeskus irtisanoo 50 ihmistä muutosneuvottelujen seurauksena, Metsäkeskus kertoo. Lisäksi 30 tehtävää määräaikaistetaan, ja vuoden loppuun mennessä 30 työsuhdetta päättyy eläköitymisten ja määräaikaisuuksien päättymisen myötä. Lisäksi koko henkilöstö lomautetaan ensi vuonna 1–5 viikon ajaksi. Metsäkeskuksessa työskentelee tällä hetkellä noin 530 ihmistä.
Tässä on myös täysin turha virasto! Tämä virasto on vihreän liiton ja vasemmistoliiton jäsenten suojatyöpaikka. - Anonyymi
Kommentoija on persu rassukka joka kuvittelee että kehitysavun leikkaukset annetaan rasssukalle täysimääräisesti. Rassukka ei tajua että kuuluu itse kaikkien sosiaalisten leikkauksien piiriin. Rassukan porua ja parkunaa on mukava kuunnella kun ymmärtää asian itse, jos siis kykenee ymmärtämään. Ja persupomot nauravat hillotolppiensa äärellä rassukan poraamiselle.
- Anonyymi
Kortonkeja ainakin säkki tolkulla.
- Anonyymi
Ei ole hukkaan heitettyä vaan vahingollista rahaa!
Kehitysmaihin on työnnetty rahaa josta eri tason korruptioon on todettu menevän, kohteesta riippuen noin 1/3.
Rahan tunkeminen ja varsinkin terveydenhuollon "pakkosyöttö" on johtanut väestöräjähdykseen varsinkin Afrikassa.
Seuraukset näkyvät siirtolaistulvina eri reiteillä.
Ei vaadita Einsteiniä noiden asioiden keskinäisen riippuvuuden tajuamiseen!
Saamme sitä mitä hyväuskoiset ja -tahtoiset piirit ovat hölmöyttään tilanneet. - Anonyymi
Suomi auttanut kehitysmaita 60-luvulta ja ne ovat siellä lisääntyneet erittäin hyvin joten apu on mennyt perille....
Nyt tarvitaa enemmän sitä kehitysapua jotta pärjäävät jatkossakin!
Joku viisas sanoi aikoinaan, että "Älä vie köyhälle kalaa, vaan vie sille se onki"!...
Suomen viisaat vie kaikkea niille ja rahaa miten paljon kehtaavat pyytää ja kyllä ne kehtaavat! - Anonyymi
Voihan kehitysavun vaikka kaksinkertaistaa , edellyttäen että osaajat pysyvät siellä missä ovat . Ja myös mikäli tällä vauhditetaan osaajien paluumuuttoa takaisin kun huomaavat että lämpimässä ilmastossa on ilmaista rahaa.
- Anonyymi
Väitän että nk kehitysapu on ikiaikaisesti maailmanhistorian typerin projekti. Mitä sillä kuvitellaan saavutettavan?
Ihmiskunnat, jotka edelleen asuvat aasinpaskamajoissaan ja metsästävät toisiaan keihäillä ruoaksi...? Mitä ne tekevät rahalla..? Ehkä polttavat seteleitä lämmittämiseen.
Maailmanlaajjuisesti vihervasemmistolaisuus olisi minun mielestäni julistettava avoimesti vapaaksi riistaksi
Hyi saat*na - Anonyymi
Siksi pimeä työ on paras.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.501287Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt151018- 93977
- 77673
- 37668
- 26441
Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?53440- 25431
Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.15429Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?
Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h30413