Lapin ensimmäinen teollisuuslaitos oli torniolainen olut- ja virvoitusjuomatehdas Lapin Kulta Oy, joka perustivat vuonna 1973 torniolaiset porvarit viinan kotipolton kieltämisen aiheutettua panimoteollisuudelle hyvät kehitysnäkymät.
Yhtiö toimi eri nimillä vuoteen 1969, jolloin Tornion Olut Oy muutettiin Lapin Kulta Oy:ksi. Tästä syystä yhtiö joutui ostamaan saman nimisen kaivosyhtiön, joka oli perustettu Lapin kultalöytöjen innoittamana vuonna 1924 harjoittamaan kaivostoimintaa Pohjois-Suomessa.
Vuonna 1981 Tornion panimo siirtyi osaksi Hartwallia, ja sen nimi muutettiin Oy Hartwall Lapin Kulta Oy:ksi.
Vuoden 2002 alussa brittiläinen panimo Scottish & Newcastle hankki Hartwallin omistukseensa. Yrityksen johdosta kuitenkin vakuutettiin, että tuotanto Torniossa jatkuisi, mutta jo vuonna 2005 osa pullotuksesta siirrettiin Lahteen.
Hartwallin suomalaiset panimot siirtyivät vuonna 2008 hollantilaisen Heinekenin omistukseen. Uusi omistaja ilmoitti oluenvalmistuksen loppumisesta Torniossa 8. lokakuuta 2009, jonka jälkeen Lapin Kulta -oluen valmistus siirtyi Lahteen.
Oluen tuotanto Torniossa loppui elokuun alussa 2010, ja tehdaslaitos suljettiin elokuun lopussa 2010. Sulkemishetkellä olutta oli tuotettu Torniossa Lapin Kullan panimossa vuodesta 1873 alkaen eli kaikkiaan 137 vuotta.
Lapin Kulta täyttäisi tänään 150 vuotta
Anonyymi-ap
5
467
Vastaukset
- Anonyymi
Karjalaakaan ei valmisteta enää Karjalassa, eikä Auraa Turussa.
- Anonyymi
"perustivat vuonna 1973"
Minä olen syntynyt vuonna 1969, enkä ole täyttänyt vielä 150 vuotta. - Anonyymi
Itse asiassa Torneå Bryggeri Aktiebolaget perustettiin 1873 ja samalla tontilla eri firma kehitti Lapin Kullan vasta 1963. Eli Tornion olutperinne täyttää 100 vuotta, Lapin Kullan brändi 60 vuotta. 100-vuotiasta perinnettä Torniossa jatkaa pienpanimo www.tornionpanimo.fi
- Anonyymi
EDIT: Ja sitten vielä korjataan matematiikkaa: 150 vuotta, ei 100.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1117983Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4247122SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1855392Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1284341Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en764264Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal954206Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103932Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03620Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil132480Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema172076