Tilastotietoa Karjalasta

Anonyymi-ap

1.1.2023 Karjala osoittautui Luoteisen liittopiirin pienin alue.
Alueella asui 527.880 ihmistä.
Kolmen vähiten asukkaan alueen joukossa ovat Karjalan lisäksi Novgorodin alue (575 926 henkilöä) ja Pihkovan alue (587 786 hlöä). Johtaja on luonnollisesti Pietari, jossa asui vuoden alussa 5,6 milj. ihmistä.

Elinajanodote v. 2022 Luoteis-liittovaltion piirikunnassa oli 73,05 vuotta. Tämä on parempi kuin Venäjän keskiarvo (72,73), mutta pienempi kuin v. 2019 (73,72).

V. 2022 elinajanodote Karjalassa oli 69,03 vuotta (2019 – 71,46).
Lyhyempi elinajanodote Luoteisessa liittovaltiopiirissä on Pihkovan alueella - 68,95 vuotta. Vertailun vuoksi Pietarissa tämä luku oli 75,77 vuotta.

Myös työttömyyden osalta Karjala oli listan lopussa. Keskimäärin Luoteisen liittovaltion piirissä vuoden 2022 työttömyysaste oli 3,2 % (Venäjällä 3,9 %).
Kolmen huonoimman alueen joukossa oli Karjala 5,8 % työttömyysasteella.

Komin tasavallassa luku oli 6,7 %, ja Arkangelin alueella 5,6 %. Karjalan 5,8 % luku on viimeisten viiden vuoden paras. Vuosina 2018 ja 2020 työttömyysaste oli 8,7 %.

On indikaattori kuten reaalipalkkojen kasvu suhteessa vuoteen 2011. V. 2022 Venäjällä se kasvoi 32,6 %, Karjalassa – 19,8 %. Palkkojen kasvu hidastui Kaliningradin alueella (5,9 %), Komin tasavallassa (12,4 %), Novgorodin alueella (15,4 %) ja Pihkovan alueella (16,3 %). Vertailun vuoksi Pietarissa reaalipalkat nousivat 34,8 %. Murmanskin ja Arkangelin alueilla kasvu oli lähes 30 %.

Vuonna 2022 9,8 % maan väestöstä joutui toimeentulorajan alapuolelle Venäjällä.
Karjalassa 13 % tasavallan asukkaista eli köyhyysrajan alapuolella. Tämä on yksi pahimmista indikaattoreista Luoteis-liittovaltion piirissä.

Alempia tilastoja kirjattiin Pihkovan alueella, jossa 14,3 % kansalaisista elää köyhyysrajan alapuolella, ja Komin tasavallassa, jossa 14 % väestöstä tulot ovat alle toimeentulorajan. Pohjoisen pääkaupungissa vain 4,5 % kansalaisista oli viime vuonna pienituloinen.

1

360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joko on aika palauttaa riidanhaluiset ja sotaamanguvat kaljaloiset Kaljalaan?

      Kaljaloiset ovat Suomen ikuinen syöpä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      8
      2062
    2. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      110
      1431
    3. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      120
      1185
    4. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1074
    5. Vauvat syntyvöät vihan lapsina?

      Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O
      Luterilaisuus
      66
      1025
    6. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      192
      960
    7. Unelma tilanne

      Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j
      Ikävä
      67
      795
    8. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      76
      760
    9. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      642
    10. Iivarilla johtopäätösten aika

      Kun veteraanipolitikko ja pumppuvoimalavastustaja Pikkarainen aloittaa eilen nähdyn ulosmarssin on Iivarilla johtopäätös
      Kemijärvi
      36
      622
    Aihe