Persut menivät halla-ahon johdolla venäjämieliseen eu ryhmään ja nyt Putinille Rantanen on antamassa turvapaikan.
Minusta tuo ei ole hyvä asia- Haagin oikeuteen sotarikolliset, mutta persut antaisi turvapaikan.
Minusta tuo ei ole hyvä asia- Haagin oikeuteen sotarikolliset, mutta persut antaisi turvapaikan.
Vastaukset 57
Vanhimmat
Jonkun aikaa Putinilla oli kylmä hiki otsalla, mihin hän joutuukaan jos häviää aloittamansa Ukrainan sodan? Nyt hän voi huokaista helpotuksesta: Suomesta löytyy huoleton turvapaikka, siitä on persuministerin sana.
Rantanen jatkaa petoksiaan Suomen ikiaikaista kansaa kohtaan. Olis voinu tehdä Purran kans lain millä estetään mamutus mutta ei tehny koska haluaa tänne mamuja ja vieläpä putinin. Tämä tulaan muistaman ja pitkään.
Tuolla ne putinin rahoittajat, tarja toi suomeen sotarikollisen tappoi-raiskasi-söi uhrinsa, kyllä demut osaa jos ei heti muuteta lakia ettei vasut niitä tänne enään kuljeta.
https://yle.fi/a/74-20005960
Demut osaavat tuon kierrättämisen parhaiten.
https://yle.fi/a/3-11765686
Linkkipersu vastailee itselleen. Edelleen pöljä valehtelija Vanhasen porvarihallituksen aikainen tulija vuodelta 2008. Etkö sinä luiskaotsa tiedä, että nämä asiat ovat tarkistettavissa jatkaessasi samojen valheittesi levittämistä? Olet selvästikin lukenut Mein Kampfisi!
"Suurella valheella on aina tietty uskottavuuden voima, koska kansakunnan suuri enemmistö on helpompi johtaa harhaan syvissä tunteen kerrostumissa kuin tietoisesti tai vapaaehtoisesti. Mieltensä primitiivisessä yksinkertaisuudessa heitä on helpompi huijata suurella kuin pienellä valheella, koska he itse turvautuvat pieniin valheisiin pienissä asioissa, mutta häpeäisivät käyttää suuren mittakaavan valheita. Heidän mieleensä ei koskaan tulisi tuottaa kolossaalisia epätotuuksia, eivätkä he koskaan uskoisi muiden voivan vääristää totuutta niin häikäilemättömästi."
-Adolf Hitler-
Putinillahan on kansainvälinen etsintäkuulutus päällä.
Ovatko persut tekemässä Suomesta sotarikollisten, huumeparonien, terroristien, mafiosojen ja muiden suurrikollisten turvasatamaa?
Eilen Rantanen A-talkissa lupaili Putinille turvapaikkaa.
Putin muuttaa Ouluun? Ukrainalaiset pois tieltä?
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/d0b5cc18-3bc8-4f3e-9fc4-0928605bdb54
Rantanen tapansa mukaan tunaroi koska ei tunne niitä lakipykäliä jotka ministerin pitäisi tuntea. Tyttösen oikea paikka ministeriössä olisi olla enintään kahvinkeittäjänä. Siinä toimessa ei tarvitsisi pakoilla toimittajiakaan.
Se A-Talk oli siis 23.11. 2023, MUTTA PIRULATA OLI VIELÄ AREENASSA KATSOTTAVISSA vaikka juuri poistumassa. Kyseisessä A-Talkissa keskusteltiin Venäjän hybridioperaariosta. Keskustelemassa oli neljä naista. Noin yleisesti ottaen hallituksen edustajat olivat asiasta suunnilleen samaa mieltä. Kun alettiin puhua kansainvälisisiin sopimuksiin perustuvista velvoitteista turvapaikan hakijoiden vastaanottamisessa kannanotot alkoivat vähän eriytyä etenkin Li Anderssonin ja Mari Rantasen välillä. Ministeri Rantanen totesi sen kuinka pakolaissopimusten kirjaimellinen noudattaminen voi johtaa absurdeihin tilanteisiin koska kuka tahansa voi tulla Suoman rajan yli ja jäädä tänne kun sanoo taikasanan "turvapaikka" millä kielellä hyvänsä. Siinä kohtaa Mari Rantanen esitti kieli-poskella-vertauksen, että se turvapaikan hakija voisi olla vaikka Vladimir Putin. Itse asiassa siis ministeri Rantanen antoi ymmärtää, että hän ei turvapaikkaa antaisi, mutta Li Andersson antaisi koska niitä kansainvälisiä sopimuksia nyt vaan on noudatettava oli tilanne ihan mikä hyvänsä. Tytti Tuppurainenkin ilmeisesti antaisi Putinille turvapaikan koska "Suomi on oikeusvaltio". Nyt sitten joku putinistisesta valehtelusta mallia ottanut anonyymi on napannut A-talkista yksityiskohdan ja kääntänyt totuuden suurin piirtein ylösalaisin ja Suomi24 ylläpito on vielä nostanut keskustelun "trendaavaksi".
Marin keitti kaljaa ja huumeita työaikana, vasuilua.
https://yle.fi/a/3-12583574
Ylilautalaista paskanheittoa!
Oli Rantasen Putin-vertaus kyllä melkoinen rimanalitus ministerin suusta kuultuna. Siis otti esimerkikseen ICC:n eli Kansainvälisen sotarikostuomioistuimen etsintäkuuluttaman diktaattori Putinin, jonka Suomi pidätyttäisi välittömästi, jos askeleenkaan astuisi Suomen maankamaralle ja meinasi, että Suomi tarjoaisi hänelle turvapaikan. Lähettikö Rantanen terveiset Putinille, että mikäli persut pääsisivät yksinvaltaan, niin turvapaikka olisi taattu, jos Suomi eroaisi persujen toimesta ICC:stä?
Eipähän ole Rantanen puheitaan perunutkaan saati korjannut lausumaansa. Onko meillä todellakin Viides kolonna hallituksessa? Haloo pääministeri!!!
Hulluhan se on.
Ehkei hullu mutta hyvin tyhmä.
Tarjademu toi sotarikollisen, tarjan luvalla sekin, pitäisi lakiakin muuttaa, vasut ei halua muutosta.
https://yle.fi/a/3-11871991
Persut on kai puoluetoimistolla tottuneet heittämään kaikenlaista
ala-arvoista läppää ja nyt lipsahti. Siksikö Halla kin on aina kuin pas kan
niellyt, koska se pelkää lipsauttavansa jotain mitä ei saisi.
Kyllä ihmiset ovat tosikkoja. Eivät ymmärrä huumoria.
Kännissä ja läpälläkö persuministerien ohjenuorana?
Taas löytyi tosikkoja vihervasemmiston joukosta.
Fikut osaavat erottaa huumorin ja tosiasiat toisistaan. Mutta, se näyttää olevan liikaa joillekkin vihervasemmistolaisille.
Vielä fiksummat ymmärtävät, missä ja milloin on viisaampi jättää vitsihuumori väliin. Persuilla tämä ei ole itsestään tai oikeastaan mitenkään selvää.
Äärioikeistolaisethan ovat todellisia "huumorin ystäviä".
"Fikut, joillekkin"... sinä se olennaisin tuli.
Uus-impivaaralaiset (=vihervasemmistolaiset) hermostuivat ihan totaalisesti Rantasen vitsistä. 😬
Varaudu siihen, että Putin asuu joskus naapurissasi, perujen tänne hyysäämänä.
Impivaaran Persulassa Putinia pidetään huumorimiehenä? Vitsillä sisään, sanoi ministeri Rantanen?
Miksi te vasemmistolaiset sitten tuette tätä Orpon maahanmuuttopolitiikkaa?
Annoitte sille täyden tuen viime tortaina Orpon tiedonannon jälkeen.
Puhutte mitä sattuu, ettekä muista mitä olette olleet tukemassa suurella joukolla.
Jos Putin tulee tänne, niin hänethän pidätetään oitis. Hänestähän on voimassa kansainvälinen pidätysmääräys. Eikö se olisi hyvä, että ukko joutuisi sitten kansainvälisen tuomioistuimen eteen? Vai haluaisitko, että näin ei kävisi?
No ei pidätetä, kun Rantanen lupasi hänelle jo turvapaikan.
Ei varmala pidätetä koska Rantanen huolehtii turvapakasta kaikile tulijoille. Ettekö ymärrä sitä. Mutta me Suomalaiset emme tykää mamuista ja siksi tämä on petos Rantaseltta.
Rantanen laskee leikkiä ja ilme on kuin keskitysleirin naisvartijalla? Karsee eukko.
Ei Putin tule tänne. Tosi lapsellista ja harhaista tuollainen puhe, että tulisi Suomeen.
Maahanmuuttovirasto arvioi lopulta sen kuka saa turvapaikan.
Pitää ottaa huomioon se, että Putin on sortunut ihmisoikeusrikoksiin, niin turvapaikka evätään.
Ja tä,mä vapauttaa persujen sisäministerin löpisemään mitä sylki suuhunsa tuo?
Persujen politiikka muistuttaa jo Tarja Halosen politiikkaa.
Sitähän te demarit tuette nytkin. Etkö itse huomaa mitään?
Tieädän paikan armahan
rauhallisen ihanan.
Suomi tuli takaisin
pian siellä asuu Putinkin.
Onhan persut venäjämielinen puolue, sisäministeri suunnittelee jo Putinille turvapaikkaa.
Katseleeko Rantanen Putinia sillä silmällä?
Kansainväliset säännöt vaativat sen, että Putin pidätetään.
Persuilla riittää aina huumorintajua Putinille vaan ei mamuille.
Rantasen letkautus oli kieltämättä todella teinimäinen.
Persujen venäjämielinen ryhmä ja sen valinta näkyy lisääntyneenä maahanmuuttona, imurointina.
Koko opposio tukee tätä nykyistä linjaa. Vasemmisto vaatii, että jokaisella tulijalla on oikeus hakea turvapaikkaa.
Rantanen päästää tänne kakki mamut ja Purra auttaa minka ehtii siinä. Pettureita ovat molemat.
Koko oppositio ( sos. dem, vihreät, vasemmisto, keskusta) tukee nykyistä hallituksen rajapolitiikkaa. Turhaan syyttelet perussuomalaisia. Syyttele omiasi.
Putin saa tietenkin oikeudenmukaisen kohtelun niin kuin muutkin turvapaikan hakijat. Häntä ei viedä ladon taakse punikkien tapaan.
Kansainvälinen rikostuomioistuin ICC ilmoitti maaliskuussa tutkivansa Venäjän johtajan ja tämän nimittämän lapsiasiainvaltuutetun toimintaa liittyen ukrainalaisten lasten pakkosiirtoihin. Tuomioistuin antoi heistä pidätysmääräyksen maaliskuussa, sillä heitä EPÄILLÄÄN lasten laittomista pakkosiirroista.
Putinia ei ole tuomittu vielä mistään rikoksesta, ei edes määrätty Haagiin vietäväksi vaan ainoasti pidätettäväksi rikoksesta epäiltynä.
Suvakkisuomalaiset vaativat Putin välitöntä teloitusta ja suvaitsemattomat persut oikeuden- ja lainmukaista ihmisarvoita kohtelua myös Putinille. Kummathan ovat fiksumpia?
Persu puolustaa Putinia.
Perussuomalaiset eivät saa joulukortteja, eivätkä kissoja lahjaksi Venäjältä.
Eivät ole olleet koskaan niin hyviä ystäviä venäläisten kanssa, että sieltä olisi tullut lahjoja tänne päin.
Persut saavat eurooppalaisten pölhöoikeistoveljiensä lailla Putinilta ruplatukea sekä Pietarin trollitoimiston asiantuntija-apua omaan propagandaansa?
https://www.verkkouutiset.fi/a/psn-mepit-aanestivat-venajan-propagandan-tuomitsemista-vastaan/#62f67095
putinista on pidätysmääräys ja suomi luovuttaa silti vaikka ne ihmisoikeudet
Suomalaiset ovat maailman kasinaamaisin kansa 🤣
Persut ovat siis eniten huolissaan Putinin ihmisoikeuksista?
Rantasen mummo pakoili eduskunnassa toimittajia. Sitten se hörökorva Jani puhui kuinka seipäät vai oliko ne nauriit nauraa persujen arvostelijoille.Näillä on aina omituisia vertauksia omenista ym. Totuus että muori mokasi Putin puheessaan.Tosin persut edustavat moukkia ja moukat eivät ymmärrä politiikkaa. Putin ei todellakaan saisi turvapaikkaa Suomesta. Mummo puhui omiaan tai teki vain persumaisen huonon vertauksen.
Joko PS on luvannut Putlerille turvapaikan vai onko se PS-Kotkanpesän ja Kremlin välinen salaisuus?
En ole persu,mutta Suomen lakien mukaan jos Putin pakenisi Suomeen koska hänet yritetään tappaa Venäjällä niin Suomen on pakko antaa turvapaikka,mutta tietenkin hänet luovutetaan sotarikostuomioistuimeen,mutta siis hän sais turvapaikan Suomesta
Persut antaa rikollisille turvapaikkoja, jopa Putinille.
Missä persu, siellä rötös. Missä rötös, siellä Putin.