Tiedän että Reactia käytetään kaikkialla, mutta onko mitään mieltä edes harkita vaihtoehtoja?
React, Vue vai Svelte?
12
820
Vastaukset
- Anonyymi
Svuect
- Anonyymi
Joku muu.
- Anonyymi
Olennainen syy Reactin käyttöön sovelluksissa on valmiit widgetit ja ulkoasut. Jos tuosta ei tarvitse välittää niin on muitakin vaihtoehtoja.
- Anonyymi
Eikös ne vipstaakit ulkonäköineen tule esim. bootsrappista, bulmasta jne.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikös ne vipstaakit ulkonäköineen tule esim. bootsrappista, bulmasta jne.
Niin ja ne komponentit on kääritty React komponenteiksi. Ei näissä ole aina edes erotettu Reactia mitenkään.
Bulma tosiaankin on puhdasta CSS:ää mutta aika moni on juurikin React komponenttikirjasto ja näitä vielä halutaan käyttää siksi, että saa ulkoasun yhtenäiseksi.
- Anonyymi
PHP on edelleen paras
- Anonyymi
Vähä eri juttu.
- Anonyymi
React ehdottomasti jos siis on tärkeää että on työpaikkoja tarjolla Suomessa ja ulkomailla. Tuolla on aloittamani ketju mistä sitä voi alkaa opiskelemaan: https://keskustelu.suomi24.fi/t/17661913/tyoton-ota-haaste-vastaan-kokeile-jotain-uutta-(ensin-harrastuksena)
- Anonyymi
"Tiedän että Reactia käytetään kaikkialla"
Väärin, ei käytetä juuri missään enää. - Anonyymi
Monet kehittäjät pitävät Vuea helpompana oppia kuin Reactia. Svelte puolestaan on uudempi JavaScript-kirjasto, joka tarjoaa erilaisen lähestymistavan kuin perinteiset kirjastot. Svelte muuntaa komponentit suoraksi JavaScriptiksi.
- Anonyymi
entä angular
- Anonyymi
On kait noita eri JS-kirjastoja tullut kuin sieniä sateella, jonku verran tullut esim Reactia kokeiltua töissä ja helevata on kyrsää vääntöä. Myös Angular on tuttu 5v takaa, tuostakin on aikaa. Bootstrapissa ärsyttää ne maagiset koodipätkät mb:t ja muut, siis tosi ärsyttävä kun tulee usein kuukausien paussi ettei tarvi UI:ta kehittää ja noissa on sitten aina se oma muistamisensa.
Desktop -aikana oli niin mukava kehittää UI:ta, kun oli standardi-komponentit, senkun hiirellä sommitteli ne formille ja eventit sai alustettua hiiren naksauksella valmiiksi, senkun koodasi toiminnot sitten niihin.
Web-maailmassa kaikki on 100 vuotta jälessä, kaikki UI:t tehdään edelleen koodaustasolla, pätöasian säädössäkin menee viikkoja, kuten joku Wizardi pitäisi saada toimimaan muutamalla stepillä, pitää viljellä tiedostoja sinne ja tänne ja auta armias jos joku unohtuu, töööt, eeh toimi, tuolta kolosta puuttui tiedosto!!!
Saakeli että kyrsii tämä UI vääntö nykyään, täyttä paskaa puuhaa kun vain uusia JS-kirjastoja tulee kuin sieniä sateella, eikä kukaan keskittyisi itse kehitysvälineiden kehittämiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1031687- 2101527
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos591010Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik311000Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K58845En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k51794Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49775Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉58725Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.36725The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut5722