Tiedän että Reactia käytetään kaikkialla, mutta onko mitään mieltä edes harkita vaihtoehtoja?
React, Vue vai Svelte?
12
924
Vastaukset
- Anonyymi
Svuect
- Anonyymi
Joku muu.
- Anonyymi
Olennainen syy Reactin käyttöön sovelluksissa on valmiit widgetit ja ulkoasut. Jos tuosta ei tarvitse välittää niin on muitakin vaihtoehtoja.
- Anonyymi
Eikös ne vipstaakit ulkonäköineen tule esim. bootsrappista, bulmasta jne.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikös ne vipstaakit ulkonäköineen tule esim. bootsrappista, bulmasta jne.
Niin ja ne komponentit on kääritty React komponenteiksi. Ei näissä ole aina edes erotettu Reactia mitenkään.
Bulma tosiaankin on puhdasta CSS:ää mutta aika moni on juurikin React komponenttikirjasto ja näitä vielä halutaan käyttää siksi, että saa ulkoasun yhtenäiseksi.
- Anonyymi
PHP on edelleen paras
- Anonyymi
Vähä eri juttu.
- Anonyymi
React ehdottomasti jos siis on tärkeää että on työpaikkoja tarjolla Suomessa ja ulkomailla. Tuolla on aloittamani ketju mistä sitä voi alkaa opiskelemaan: https://keskustelu.suomi24.fi/t/17661913/tyoton-ota-haaste-vastaan-kokeile-jotain-uutta-(ensin-harrastuksena)
- Anonyymi
"Tiedän että Reactia käytetään kaikkialla"
Väärin, ei käytetä juuri missään enää. - Anonyymi
Monet kehittäjät pitävät Vuea helpompana oppia kuin Reactia. Svelte puolestaan on uudempi JavaScript-kirjasto, joka tarjoaa erilaisen lähestymistavan kuin perinteiset kirjastot. Svelte muuntaa komponentit suoraksi JavaScriptiksi.
- Anonyymi
entä angular
- Anonyymi
On kait noita eri JS-kirjastoja tullut kuin sieniä sateella, jonku verran tullut esim Reactia kokeiltua töissä ja helevata on kyrsää vääntöä. Myös Angular on tuttu 5v takaa, tuostakin on aikaa. Bootstrapissa ärsyttää ne maagiset koodipätkät mb:t ja muut, siis tosi ärsyttävä kun tulee usein kuukausien paussi ettei tarvi UI:ta kehittää ja noissa on sitten aina se oma muistamisensa.
Desktop -aikana oli niin mukava kehittää UI:ta, kun oli standardi-komponentit, senkun hiirellä sommitteli ne formille ja eventit sai alustettua hiiren naksauksella valmiiksi, senkun koodasi toiminnot sitten niihin.
Web-maailmassa kaikki on 100 vuotta jälessä, kaikki UI:t tehdään edelleen koodaustasolla, pätöasian säädössäkin menee viikkoja, kuten joku Wizardi pitäisi saada toimimaan muutamalla stepillä, pitää viljellä tiedostoja sinne ja tänne ja auta armias jos joku unohtuu, töööt, eeh toimi, tuolta kolosta puuttui tiedosto!!!
Saakeli että kyrsii tämä UI vääntö nykyään, täyttä paskaa puuhaa kun vain uusia JS-kirjastoja tulee kuin sieniä sateella, eikä kukaan keskittyisi itse kehitysvälineiden kehittämiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell3146781Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss653829- 2073096
Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa242787- 741922
- 1461682
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2101672Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1201528Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1631521- 891408