Voidaanko määrätä jäämäään eläkkeelle alimman eläkeiän mukaan.

Anonyymi-ap

Työnantaja hakee säästöjä ja esitteli viime viikolla yhden kohteen (ei suorin sanoin, mutta oli helppo lukea rivien välistä): pyrkimyksenä on saada kaikki alimman eläkeiän 2024 - 2026 saavuttavat jäämään eläkkeelle heti kun mahdollista ja uusia ei tilalle palkata.
Itse olen suunnitellut (taloudellisista syistä) että jatkaisin alimman eläkeikäni tultua täyteen maaliskuun 2024 alussa vielä vuoden työsuhteessa.

Nyt on tulossa "keskustelut" esimiehen kanssa asiasta ja kaikenlaista "tukitoimintaa" on luvassa "uutta elämänvaihettta varten". Muutosneuvotteluja ei ole ilmoitettu. Vielä.

Olen ymmärtänyt tähän saakka, että edes eläkkeelle jäännin ajankohtaa ei saa ottaa puheenksi työntekijän kanssa, vaan hän saa määrittää sen itse (siihen asti kun yläraja tulee täyteen).
Onko siis mahdollista, että työnantaja aloittaa muutosneuvottelut ja laittaa kaikki alimman eläkeiän saavuttaneet ensimmäisenä pihalle.
Kyseessä on julkinen työnantaja (työntekijän eläkelaki).

Kiitos

2

335

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei pysty määräämään, mutta voi antaa lopputilin joten oma valinta hakeutuuko eläkkeelle eläkeiässä...

    • Anonyymi

      Sehän on reilua nuorempia kohtaan joilla pieniä lapsia ja velkaa, kyllä nuo 64- 65 vuotiaat saa ekana lähteä , jollei talous ole vielä 65 vuotiaana kunnossa , niin ei sitten koskaan, tai onhan niitä vapaaehtoistöitä hyväntekeväisyyteen sinne sitten , jos vain työtä pitää tehdä , eikä tarvii enää rahaa, ja tuleehan sitten se eläke jolla eletään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      34
      1982
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      172
      1925
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      392
      1822
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1258
    5. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      92
      1133
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      34
      990
    7. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      693
      935
    8. Oletko ollut *ittupää

      Siinäpä se kysymys eli oletko ollut *ittupää hänelle? Miksi?
      Ikävä
      95
      775
    9. Kiantama oy

      Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.
      Suomussalmi
      15
      708
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      51
      694
    Aihe