Demareiden Lindeman lauantaisaunassa

Tänään oli ylen lauantaisaunassa Vaherkummun vieraana puoluekaveri (?) Lindeman. Loppukaneettia myöden sisältö oli aika kovaa demareiden kehumista ja nykyhallituksen haukkumista, mutta varsinainen asiasisältö jäi laihaksi. Lindemanin mielestä tilanteen korjaamiseksi tarvittaisiin nyt asioita, jotka olivat puutteina jo edellisen hallituksen aikana nähtävissä ja olisivat olleet tarvittaessa tämän korjattavissa. Loppukevennyksenä kehuttiin presidenttipeliin ilmestynyttä komissaari Urpalaista maasta taivaaseen oikein kuvan kanssa.
15288
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

En ymmärtänyt Lindtmanin vuodatuksista sanaakaan.

Äänestä
  • "En ymmärtänyt Lindtmanin vuodatuksista sanaakaan"... tunnustaa joku ilmeisesti Suomen kieltä osaamaton.

    No eipä se meitä ihmetytä... emme mekään ymmärrä hommafoorumin kirjoitelmia, emme ymmärrä heidän sanastoaan, kuten esim. "älämölöwokeanarkisti" - ymmärrätkö sinä? Jos tiedät, mitä tuo woke anarkisti tarkoittaa, niin kerro. "Älämölön" kyllä ymmärrämme, sehän tarkoittaa juuri niitä "hommalaisten" kirjoituksia.

    Kansanedustaja Lindtman kyllä puhui helposti ymmärrettävää selkosuomea. Toivottavasti selkosuomen opetus saa Orpon hallitukselta tarvitsemansa määrärahan, kyllä selkosuomea näyttävät tarvitsevan muutkin kuin maahanmuuttajat, eritoten perussuomalaiset.

    Äänestä

Tulin toisiin ajatuksiin. Miksi edes tuhlaisin aikaani moisen katselemiseen.

Äänestä

Äijä on umpinuija, niinkuin demarit yleensä.

Äänestä

Tosi äveriäs??? Kehu,että tuki Ukrainalle ei Suomesta lopu? Mistä raha siihen? Lupasi 100th. Joka pakolaisesta rahaa Ukrainslle? Missä sillä pohjaton kirstu... Täys mäntti näkyy olevan!

Äänestä
  • Toisten rahoja on helppo lupailla ja levitellä, Marin levitteli Suomalaisten rahoja miljardeja, maksuun joutuvat osallistumaan myös tyhmät demarit.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Toisten rahoja on helppo lupailla ja levitellä, Marin levitteli Suomalaisten rahoja miljardeja, maksuun joutuvat osallistumaan myös tyhmät demarit.

    Ei sentään kaikkea kunniaa yhdelle demarille; Kreikka 10 miljardia, Italia 7 miljardia, Saksa 10 miljardia, hallituksen avokätisyys 3,5 miljardia! Näillä rahoilla tasaisi kummasti alijäämää ja olisi varaa jopa sopeuttamiseen. Mitäs tähän sanot Antti-poika.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Ei sentään kaikkea kunniaa yhdelle demarille; Kreikka 10 miljardia, Italia 7 miljardia, Saksa 10 miljardia, hallituksen avokätisyys 3,5 miljardia! Näillä rahoilla tasaisi kummasti alijäämää ja olisi varaa jopa sopeuttamiseen. Mitäs tähän sanot Antti-poika.

    Jutalle osa kunnia!

    Äänestä

Jopa persujen tulisi tietää, että Suomessa eduskunta, eli 200 kansanedustajaa käyttää lainsäädäntövaltaa ja budjettivaltaa. Eduskunta päättää siitä, miten ja mihin verorahat käytetään ja miten paljon veroja kerätään.

Verokertymää käytetään useita miljardeja euroja maanpuolustukseen, 10 miljardia uusiin hävittäjien, Naton jäsenmaksuun yli 2 miljardia, aukrainan sotaan jne.

Miljardeja käytetään erilaisiin yritystukiin ja myös maataloustukiin (jotka pitäisi päivittää) sekä iso määrä yksityisiin sote-palveluihin. Yksityinen terveysbisnes tuottaa terveyspalveluista vain noin viidesosan verrattuna julkisiin palveluihin, joista säästetään kun samaan aikaan lisätään terveysbisneksen resursseja.

Nyt Orpon hallitus aikoo romuttaa suomalaisen sosiaaliturvan ja ottaa samaan aikaa lisää ulkomaista velkaa vielä enemmän kuin mitä viime hallituskaudella otettiin useisiin eri kriiseihin.

Kun pienituloisten ostovoima leikataan esim. asumistuet leikkaamalla, työttömyysturvan leikkauksilla, niin ne rahat ovat pois kotimaisten tuotteiden ostamisesta. 1,5 miljardin leikkaukset ensi vuonna, taantuman ja nollakasvun aikana, ovat sulaa hulluutta.

Palkkatulojen verovähennykset eivät pienituloisen työssäkäyvän ostovoimaa lisää, kun 2000 euron kuukausipalkalla saa 20 euroa/kk enemmän käteen, mutta kaikki hinnat ovat nousseet, eikä vähiten asuntojen vuokrat.

Asumistuen leikkaukset ovat törkeitä, kun ne kohdistuvat lapsiperheisiin, jotka joutuvat etsimään halvemman vuokra-asunnon lähiöistä tai maaseudulta, missä ei ole työpaikkoja.

Työttömyysturvaa heikennetään viidellä eri tavalla, ja leikkauksiaan hallitus perustelee sillä, että työtä vieroksuvat lusmuilijat saadaan näin töihin. Suurtyöttömyys Suomessa johtuu siitä, että työpaikkoja ei ole. Tiedetään, että noin 280.000 työtöntä työnhakijaa on vailla töitä ja vapaita työpaikkoja on noin 50.000 pääasiassa hoitoalalla ja jollain muilla erikoisaloilla, jonne vaaditaan tietty koulutus ja osaaminen.
Konkurssiaalto uhkaa nyt rakennusalan konkurssien lisäksi palvelualoja ja kulttuurilaitoksia suomalaisten heikon ostovoiman takia, mikä taas lisää työttömyyttä.

Suomen uusiin start up -yrityksiin ei enää sijoiteta - johtuisiko epävarmasta työmarkkinatilanteesta ja työnseisauksista?
Vienti ei vedä. Suomi mielletään EU:n rasistisempana maana ja toiseksi suurin hallituspuolue, perussuomalaiset, haikailee vieläkin eroa EU:sta.

Äänestä

Lindeman ja koko viher- vasemmistohallitus olivat haitallisia Suomelle. He paapoivat venäjää ja rapauttivat taloutemme. On suorastaan härskiä soopaa mitä Lindeman päästeli kyseisessä ohjelmassa. YLE on edelleen demareiden ja vasemmistolaisten kotipesä. Siksi saamme tulevaisuudessakin "nauttia" venäjää myötäilevää vasemmistolaista soopaa. Aiempi kommentoija on täysin oikeassa, että Lindeman arvostelee perusteettomasti vain hetken vastuussa ollutta istuvaa hallitusta, kun he eivät juurikaan tehneet mitään hyödyllisiä toimia suomalaisten hyvinvoinnin turvaamiseksi neljässä vuodessa!

Äänestä

Poliitikot kilpailevat siitä, kuka esittää populistisimpia ehdotuksia rajojen sulkemiseksi ja Ukrainan tukemiseksi.

Äänestä

Ukrainan sota ei ole Suomen sota!
Russo-fobistiset poliitikot tulevat Suomelle kalliiksi; Ukrainan sodan avustamiseen on mennyt jo yli miljardi euroa, ja lisää on auliisti luvassa.
Ei ole vaikeaa päätellä mistä se on poissa suomalaisilta.

Asia erikseen on sitten pakotteista johtuva työpaikkojen menetys ja muut kustannukset, kylkiäisenä maailmansodan uhka.

Äänestä

Vain Suomesta enää löytyy kovaäänisiä sodan tukijoita.. Raskaassa harhassa kuvittelee Ukrainan voittoa!

Äänestä

Oliko Näkkelheim ja kissa lauteilla?

Äänestä

Kyllä Lidman todisti taas oman ja demujen tyhmyyden!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tänään oli ylen lauantaisaunassa Vaherkummun vieraana puoluekaveri (?) Lindeman. Loppukaneettia myöden sisältö oli aika kovaa demareiden kehumista ja nykyhallituksen haukkumista, mutta varsinainen asiasisältö jäi laihaksi. Lindemanin mielestä tilanteen korjaamiseksi tarvittaisiin nyt asioita, jotka olivat puutteina jo edellisen hallituksen aikana nähtävissä ja olisivat olleet tarvittaessa tämän korjattavissa. Loppukevennyksenä kehuttiin presidenttipeliin ilmestynyttä komissaari Urpalaista maasta taivaaseen oikein kuvan kanssa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu