Joulukuun VAbaarin ma 18.12. klo 18.00 – 20.00 aiheena on vuodenkierto ja sen kansanomaiset merkkipäivät ja juhlat Suomessa – myös talvipäivän seisaus, joulu, jul ja Yule. Aiheen avaa Patrick O'Rourke, joka on Taivaannaula ry:n puheenjohtaja.
Paikka on ravintola Memphis Helsingin Hakaniemen ympyrätalossa, Siltasaarenkatu 18. VAbaari on vapaamuotoinen keskustelutilaisuus, jossa ei ole pitkiä alustuksia. Avaaja kuitenkin osallistuu keskusteluun tilaisuuden ajan. Tilaisuuden järjestää Helsingin seudun vapaa-ajattelijat.
Vapaa pääsy, tervetuloa!
Tilassa on saatavana vettä maksutta, ja ravintolasta voi ostaa muita juomia sekä myös ruokaa.
Joulukuun VAbaarin aiheena vuodenkierron juhlistamiset ma 18.12.
Anonyymi-ap
8
447
Vastaukset
- Anonyymi
Palataan asiaan joulukuussa. Mutta vinkki: kalenterimerkkntä.
Samalla teemalla myös Oulussa ja Tampereella.
Nosto, tämä siis maanantaina.
Neulaus oli kyllä kiva, sillä sai palstan näyttämään enemmän oikeaa va-toimintaa.- Anonyymi
Turhaa
zwischen des Vapariliittos Ja und Nein lässt sich keine Nadel stecken
Vapariliiton ein ja juun väliin ei mahdu neulaa
- Anonyymi
Tammikuun VAbaariin tulee toinen paikka. Joko kertaluo toisesta tai pysyvästi.
- Anonyymi
Tämä alkaa olla ihan huippuajankohtainen.
- Anonyymi
Suomessa on mukavaa, kun joulu, jul ja Yule ei ole sanallisesti mikään "kristusmessu".
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2204239Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii692735Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932421- 472353
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua421629Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5411371Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em961324- 571320
- 761301
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251186