Kesy susi tapettiin

Anonyymi-ap

Viikonloppuna tuli luonto-ohjelma jossa merkittiin 2 suden pentua pesästä noukittuna.
Mittailtiin, siliteltiin.
Muistaako pentu hajusta, että "olipas kivoja olentoja" ja siksi on vanhempanakin "kesy".

Tv-ohjelmahan ei ollut uusi vaan muistan nähneeni sen joskus aikaisemminkin. Tässä vaiheessa pennut ovat siis jo aikuisia.

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epatavallisen-kesy-susi-lopetettiin/8827754

Voisiko yhteiskunta lopettaa kaikenlaiset viisastelut, jossa ihmisen vallanhimo yltyy kattamaan koko luomakunnan?
Turvallisuudestahan ei yleisesti välitetä vaikka se onkin aina välillä mukava puheenaihe.

2

366

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siis ymmärsinkö oikein, ensin sudenpentu totutettin ihmisen hajuun merkitsemällä se? Ja sitten aikuisena se tapettiin koska oli lähestynyt ihmisiä?
      Ymmärtääkseni susi ei noin vain totu ihmisiin vaikka se merkitään mutta jos sitä on totuttamalla totutettu ja sitten jätetty ja aikuisena se on hakeutunut ihmisten seuraan nin toki on tehty pentuvaiheessa äärimmäisen räikeä virhe.
      Yleensä eläimet vain merkitään eikä niiden anneta tottua ihmisen hajuun koska tavoitehan on se että eläin ei kesyynny eikä totu ihmiseen. Eli jos näin on todellakin toimittu, niin törkeää välinpitömättömyyttä ja huolimattomuuttahan se edustaa, ei ole ammattilaiset olleet asialla.
      Pahinta titenkin oli tuo että eläin sitten tapettiin. Jos eläin on lähestynyt aikuisena ihmisiä niin ongelma on ihmisten itsensä aiheuttama josta joutui eläin maksamaan hengellään. Näin joskus käy.
      Siksi onkin tärkeää etteivät harrastelijat tee mitään vaan aina näitä merkitsemisiä hoitaa asiantuntija, ammattilainen.
      Susi ei ole mikään lemmikki pentunakaam, eikä sitä saa ihmisiin totuttaa missään vaiheessa jos on tarkoitus että eläin saa elää villinä luonnossa ja omassa laumassaan.

      • Anonyymi

        🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

        😋 ­­­N­­­y­­­m­f­o­m­­a­­­a­­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#181323619

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      8
      2052
    2. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      110
      1423
    3. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      120
      1175
    4. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1074
    5. Vauvat syntyvöät vihan lapsina?

      Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O
      Luterilaisuus
      66
      1025
    6. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      192
      950
    7. Unelma tilanne

      Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j
      Ikävä
      67
      785
    8. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      76
      750
    9. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      642
    10. Iivarilla johtopäätösten aika

      Kun veteraanipolitikko ja pumppuvoimalavastustaja Pikkarainen aloittaa eilen nähdyn ulosmarssin on Iivarilla johtopäätös
      Kemijärvi
      36
      622
    Aihe