helluntailaisuus on pakanuutta

Helluntaikokouksissa meno on aina monisanaista höpötystä, tunteen palolla etenevää kansankiihotusta, jonka ainoa tarkoitus on saada ryhmähenki nousemaan kuulijoissa. Eikös Raamatussakin moitita loputonta, pakanallista sanahelinää, joka vaan panee ihmisten pään pyörälle.

Tuo mainittu ryhmähenki on homogeenisen massan riemua omasta, yhteisestä leikkikentästään. Hellareiden suurin mielenkiinto kohdistuu aina ryhmiin - joko omaan tai muihin ryhmiin. Vertaillaan kuka on oikeassa ja kuka harhassa missäkin asiassa. Tästäkin Jeesus sanoi, ettei välittämistään pidä rajoittaa vain omiinsa kuten pakanatkin tekevät.
9428
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Palaja Hyvan Paimenen luo,tuhlaajapoikana tai tyttönä,Isän syli on sullekkin avoimena,riennä vaan saamaan armoa armon päälle,kun vaan tunnustat Jeesukselle lankeemuksesi!

Äänestä
  • Ja muistathan, ettei luopio ole se, joka luopuu helluntailaisuudesta, vaan se, joka luopuu Kristuksesta. Kun luopio palaa takaisin Kristuksen luo, ei hän välttämättä palaa takaisin helluntaiseurakuntaan. Pelastusta tarjotaan muuallakin.

    Äänestä

sanaa "pakana", mutta tiedatko mita se edes tarkoittaa? Pakana on henkilo joka ei ole juutalainen. Eli me kaikki suomalaiset olemme pakanoita, olimme sitten helluntailaisia tai ev.lutteja! Vain juutalaiset eivat ole pakanoita.

Äänestä
  • Niinhän se alunperin oli. Minä käytän sanaa ihan omin luvin tarkoittamanaan "alempaa uskonnollisuutta". Eli uskonnollisia menoja, sanoja ja järjestäytymistä, joiden tarkoitus on hallita joukkoja täällä maan päällä. Pakana ei oikeasti pysty muodostamaan näkemystä tämän- ja tuonpuoleisen suhteesta vaan tuonpuoleisen rangaistuksen pelossa pyrkii epätoivoisin keinoin saamaan itselleen mukavaa fiilistä ja edes jonkunlaisen "varmuuden" kuolemanjälkeisestä hyvästä. Tässä hommassa sitten lipsahdetaan laumailuun.

    Äänestä

  • Väärin. Paganus eli pakana on termi, joka on ihan alun perin Rooman valtakunnassa vastakohtana urbanukselle eli urbaanille tarkoittanut kaupungin ulkopuolella asuvaa, ts. maalaista.

    Äänestä

  • luopio kirjoitti:

    Niinhän se alunperin oli. Minä käytän sanaa ihan omin luvin tarkoittamanaan "alempaa uskonnollisuutta". Eli uskonnollisia menoja, sanoja ja järjestäytymistä, joiden tarkoitus on hallita joukkoja täällä maan päällä. Pakana ei oikeasti pysty muodostamaan näkemystä tämän- ja tuonpuoleisen suhteesta vaan tuonpuoleisen rangaistuksen pelossa pyrkii epätoivoisin keinoin saamaan itselleen mukavaa fiilistä ja edes jonkunlaisen "varmuuden" kuolemanjälkeisestä hyvästä. Tässä hommassa sitten lipsahdetaan laumailuun.

    kaksi tai kolme on "laumastelemassa" siellä vapahtajamme on myös luvannut olla läsnä?

    Toisaalta on hyvä muistaa että yksi halko on vaikempi poltettava kuin kaksi tai kolme ja mitä enemmän niin sen varmemmin ja paremmin palaa.

    No se on suomalaisen taipumus että yksi aina parasta tulee, kun ei toiset ole sotkemassa.

    Yhteityö on monelle perin vaikea asia.
    Eikä "laumassa" ole niin yksinkertaista kuin luulis, varsinkaan jos pomon hommat ei ole likellä.

    Äänestä

  • .B. kirjoitti:

    Väärin. Paganus eli pakana on termi, joka on ihan alun perin Rooman valtakunnassa vastakohtana urbanukselle eli urbaanille tarkoittanut kaupungin ulkopuolella asuvaa, ts. maalaista.

    mukaan termi "pakana" tarkoittaa ei-juutalaista. Rooman valtakunnan jutuista en tieda mitaan.

    Äänestä

missä hengessä olet kirjoitusesi kirjoittanut.Tee parrannus, palaja jälleen Jeesuksen luokse, ja jälleen voit jatkaaa kilvoittelua, toisten vajavaisten joukossa Pyhän Hengen johdattamana.
tv.yx vajavainen, Jeesuksen pelastama

Äänestä

Pakana sana tarkoittaa maalaista ja yksi tapa määritellä pakanauskontoja onkin "earth based religions", mistä suomessa käytetään ilmaisua luonnonuskonnot,
eikä
mikään kristinuskon lahko todellakaan ole luonnonuskonto! Päinvastoin helluntailaisuus on todella luonnonvastainen uskonto!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


luopio kirjoitti:

Helluntaikokouksissa meno on aina monisanaista höpötystä, tunteen palolla etenevää kansankiihotusta, jonka ainoa tarkoitus on saada ryhmähenki nousemaan kuulijoissa. Eikös Raamatussakin moitita loputonta, pakanallista sanahelinää, joka vaan panee ihmisten pään pyörälle.

Tuo mainittu ryhmähenki on homogeenisen massan riemua omasta, yhteisestä leikkikentästään. Hellareiden suurin mielenkiinto kohdistuu aina ryhmiin - joko omaan tai muihin ryhmiin. Vertaillaan kuka on oikeassa ja kuka harhassa missäkin asiassa. Tästäkin Jeesus sanoi, ettei välittämistään pidä rajoittaa vain omiinsa kuten pakanatkin tekevät.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu