Sillä ei ole mitään merkitystä, että millä perusteella olet saanut sairas-tai työkyvyttömyyseläkkeen. Kun, muutat ulkomaille eläkkeellä. Sen jälkeen sinä olet täysin turvassa. Kukaan viranomainen ei uskalla ryhtyä enää minkäänlaisiin toimiin sinun suhteen esim. Edunvalvonta tai muuta vastaavaa.
Sinulle voi tulla miljoona korvaus sen jälkeen, kun olet myynyt oman omaisuutesi ja muuttanut ulkomaille. Hyvä lakimies vain ja se on siinä.
Suomeen jääminen on siinä mielessä riski. Aikasi pärjäät ulkomailla ja se on siinä ja halvempia maita kuule riittää. . . Ihan Espanjasta lähtien.
Kun, sinä lähdet siihen projektiin, niin sinun pitää suunnitella kaikki miten ja missä vaiheessa kaikki toimenpiteet tulee tehdä. Älä toki koskaan sano sitä kenellekään edes tuttavalle, että muutat ulkomaille. Kateellisia kuule riittää.
Toki se vaatii omatoimisuutta asioiden hoidon suhteen. Muista, että yksikään siellä ei toivo sinun onnistuvan ja menestyvän. Pahuutta ne on siellä jokainen harrastamassa. . Yli 600 000 ilmiantoa KELAlle vuosittain. . . Minä en ole siellä nähnyt sellaista ihmistä siellä mikä toivoo hyvää muille, kuin lapsillensa. . . Ei edes sisaret ja veljet. . . Älä puhu kenellekään mitään jos menet sellaisia asioita hakemaan. . . Lääkäreillä on salassapitovelvollisuus. Sieltä se pahuus ei kaadu sinun päällesi. . . Muista, että hoidat talouden hyvin ennen eläkettä ja muuttoa. . . Se on projekti ja vähän kallis.
Eläkkeellä muutto ulkomaille ( Psykiatri )
Anonyymi-ap
0
326
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k994214- 1473662
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah883435Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia392829- 1261697
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta361546Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk141201Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi191184Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221144Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421140