Videolla ensin kertausta kirkosta eroamisista viimeisen sadan vuoden ajalta, sitten minun ja Heikin jutustelua eroakirkosta-palvelun 20 vuodesta:
https://www.youtube.com/watch?v=6P8hyPbYdlU
Eroakirkosta.fi 20v, jutustelua historiasta
29
539
Vastaukset
- Anonyymi
"muistelevat palvelun 20-vuotista historiaa juhlaseminaarissa Tampereella 24.12.2023"
Suorastaan scifistinen juttu suoraan tulevaisuudesta. Voiko tätä jättää katsomatta? - Anonyymi
Mäntysalo !
Eroakirkosta-sivusto on kuulema jo henkitoreissaan - lopettamisuhan alla.
Perusta vaihteeksi eroa.vapareista.fi
Iltalehti:
Eroakirkosta.fi on henkitoreissaan
https://www.iltalehti.fi › kotimaa
26.10.2023
— Eroakirkosta-palvelu on mahdollistanut eroamisen ilman tunnistautumista tilanteissa, joissa sähköinen tunnistautuminen ei ole mahdollista.
Ja nyt, nyt, nyt Mäntysalo!
Nyt on jo joulukuu.
Lähetä Paimenkirje yhdistyksille siitä, että toimittavat vaparijäsenien lukumäärätiedot 31.12.23 sinulle välittömästi vuoden vaihteen alussa, niin ei tarvitse käydä tällä palstalla sitä jokavuotista keskustelua:
Mikä oli vaparien jäsenmäärä 31.12.23?Luitko Iltalehden jutun, ei pelkkää otsikkoa? Jostain syystä et sitä ainakaan linkittänyt suoraan.
- Anonyymi
jori.mantysalo kirjoitti:
Luitko Iltalehden jutun, ei pelkkää otsikkoa? Jostain syystä et sitä ainakaan linkittänyt suoraan.
En lukenut. Aikaisemmin olen lukenut sitä enemmän.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En lukenut. Aikaisemmin olen lukenut sitä enemmän.
Iltapäivälehden jutun lukeminen on usein virhe. Pelkän otsikon lukeminen on nykyään aina virhe. Tuo on hyvä malli, lue teksti ja mieti miten otsikoisit.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Iltapäivälehden jutun lukeminen on usein virhe. Pelkän otsikon lukeminen on nykyään aina virhe. Tuo on hyvä malli, lue teksti ja mieti miten otsikoisit.
En osta niitä ollenkaan.
- Anonyymi
Kuivaa kuunneltavaa vapareilla.
Jori, miksi etsit sä elämää sieltä, joukosta kuolleitten.
Sana Jumalan:
https://www.youtube.com/watch?v=d-7Y92KpOjI - Anonyymi
Valtaosa DVVn kautta erovista tulee ek-palvelun linkin kautta. Tärkeä huomio.
Tätähän ei täysin varmuudella tiedetä, koska ei tiedetä moniko käy DVV:n erosivulla mutta ei kuitenkaan eroa.
Hyvä veikkaus kyllä, että pääosa tulee meiltä.
- Anonyymi
Oli vähän niinkuin tikusta tehtyä asiaa.
Filmissä naurunaiheita oli väännetty jostain yksityiskohdista ja taustalla oleva yleisön
(ehkä neljä, viisi...? henkilöä) naurunrähäkkä kuului vähän niinkuin valmiiksi nauretuissa amerikkalaisissa elokuvissa.
En jaksanut katsoa loppuun saakka.
Kyllä vapaa-ajattelu on tylsää.
- Antivapari von BonsdorffYleisömäärän veikkaus meni väärin. 25 sain laskettua, mutta oletettavasti joku oli kuitenkin jossain nurkan takana tai vessassa. Enintään 30 henkeä kuitenkin, oletan.
Nauru oli kyllä minun korviini ihan aitoa. Se että tuo oli tylsää on varmasti aito kokemuksesi ja sitä ei voi kiistää.- Anonyymi
jori.mantysalo kirjoitti:
Yleisömäärän veikkaus meni väärin. 25 sain laskettua, mutta oletettavasti joku oli kuitenkin jossain nurkan takana tai vessassa. Enintään 30 henkeä kuitenkin, oletan.
Nauru oli kyllä minun korviini ihan aitoa. Se että tuo oli tylsää on varmasti aito kokemuksesi ja sitä ei voi kiistää.Höpön pöpön. antivaparilla ei ole mikään aitoa paitsi antivaparointi,.
- Anonyymi
Kuuntelin läppärin kaiuttimista tuota, enkä saanut ihan kaikesta selvää, mutta kyllä siinä oli hauskoja kohtia. Varsinkin se Googlen ehdotus Liitykirkkoon.fi-sivuston hakuun 😁
Vähän teknistä ja käyttöparannusta kenties myös kaivattaisiin, mutta toisaalta ei yleisökään ole hirveän suuri ainakaan vielä.
Joillekin tuo voi olla tylsääkin, mutta omasta mielestäni ihan katsottava.- Anonyymi
Ei muuta kuin testaamaan. Josko se siitä.
- Anonyymi
Ei mitään turhaa tarinaa. Ei todellakaan.
- Anonyymi
Kuuntele jutskailua. Se on mahdollista.
- Anonyymi
Mukavaa leppoisaa tarinointia.
- Anonyymi
Pääsiäisen ajanvietteeksi?? No, täällä on liian kaunis ilma.
Nostan, jos vaikka joku innostuu kuuntelemaan.
- Anonyymi
Kansa maisteli, miehet kertovat.
- Anonyymi
Kivaa jutustelua, tallennettakoon historiankirjoitusta varten.
- Anonyymi
Kivaa jutustelua. Ei ohi.
- Anonyymi
Täältä lomake lasten erottamiseen eroakirkosta. Blanko tI esitäytettävä.
- Anonyymi
Ei huono aihe!
- Anonyymi
Tämä on suuri menestystarina. Kiitos!
- Anonyymi
Kivaa olikin.
Just kohta onkin sitten 22 vuotta täynnä. Hurjaa.
- Anonyymi
Ilmeisesti Vapariliiton pilavideot levittävät liiton shit-down -komiikkaa
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse2426762Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r524816Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1004451Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli94256Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s393743Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1173648Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan683616Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava233511SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha713293Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739532435