Suomen velkasuhde on saavuttanut 70%:n tason ja pahenee päivä päivältä. Jos yksi hallitus on saanut neljässä vuodessa jotain säästöjä aikaan, seuraava hallitus tuhlaa säästöt.
Katsoin torstain kyselytunnin. Mieleeni tuli ajatus, että kaikki vika on äänestäjissä, jotka äänestävät Eduskuntaan suhteellisuustajuttomia ja välinpitämättömiä ihmisiä, joilla ei näytä olevan kykyä sopeuttaa menotasoa vastaamaan heikkoa talouskasvua. Ymmärtämättömyys periytyy myös varmasti niiltä puoluejohtajilta, jotka ennen vaaleja etsivät ja asettavat puolueelleen ehdokkaita. Olisi hyödyllistä tietää millä kriteereillä heitä valitaan.
Mielestäni äänestäjän täyttä terästäytyä tunnistamaan tilanteet, joissa häntä yritetään kusettaa katteettomilla lupauksilla.
Tällä menolla mennään päin helvettiä. Kun valtiovarainministeri perustelee säästöä, niin häntä pilkataan. Eduskunnassa! Pilkkaajia kärjessä demarit. Hävetkää.
Miksi maan johtaminen on vaikeaa, velkaa, riitelyä, jarrutusta ja kateuttta
7
244
Vastaukset
- Anonyymi
Kun kansa ei halua luopua saavutetuista eduista. Rikkailla olisi mistä ottaa. Köyhä antaa siitä vähästäkin. Sitten ovat vielä ne "vapaamatkustajat", joihin kuluu varoja.
Nyt puhuu ”ideologisesti työtön” Ossi – Järkyttyi hallituksen suunnitelmasta
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/79f070aa-3642-41b5-a68f-82f791224a2d- Anonyymi
Kuten valta, niin myös muuttaa ihmistä. Mitä rikkaampi ihmisestä tulee, sitä itsekeskeisemmäksi ja itsekkääksi ihminen muuttuu. Hyväosaiset/rikkaat ovat köyhiä taipuvaisempia epäeettiseen ajatteluun, kuten esim. että ahneus on hyvästä.
Higher social class predicts increased unethical behavior
https://www.pnas.org/doi/abs/10.1073/pnas.1118373109 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuten valta, niin myös muuttaa ihmistä. Mitä rikkaampi ihmisestä tulee, sitä itsekeskeisemmäksi ja itsekkääksi ihminen muuttuu. Hyväosaiset/rikkaat ovat köyhiä taipuvaisempia epäeettiseen ajatteluun, kuten esim. että ahneus on hyvästä.
Higher social class predicts increased unethical behavior
https://www.pnas.org/doi/abs/10.1073/pnas.1118373109Kuten valta, niin myös RIKKAUS muuttaa ihmistä.
- Anonyymi
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
🍒 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18138183v
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
- Anonyymi
Miksei kukaan puhu oikein? Perikadon syy sotilasmenot. Usasta hävittäjiä ja muuta roinaa ja jostain linjoja miljardeilla? Nyt Niinistön kiertää uhoomassa,että Suomesta tulee lisää tukipaketeja Biden sotaan?
- Anonyymi
Katso edustajien koulutustaustaa, pääosalla yhdistävä tekijä yliopiston aivopesulassa suoritettu yhteiskunnallisten aineiden maisteritutkinto. Juuri kenelläkään ei kokemusta työelämästä ainoastaan poliitiikassa tai korkeintaan julkisella sektorilla. Mutta uskovat kyllä olevansa älyllisesti, taidoiltaan ja tiedoiltaan huomattavan paljon korkeammalla tasolla kuin tavalliset kulkijat. Puoluetausta ei vaikuta siihen, että katsovat toistensa etujen perään. Nähtävästi luoneet maisteriverkoston joka järjestää julkiselta sektorilta suojavirkoja kavereille. Suuret töppäykset eivät näillä vaikuta, esim. Fortum:in johtaja maisteri Rauramo mennä porskuttaa vaikka normaalisti olisi pitänyt potkia kuuhun asti. Säästöt pitäisi osoittaa myös näiden koulutuspaikkojen rajuun vähentämiseen niin tulisi vähemmän ideologisia kuppauksia verovaroista.
- Anonyymi
MIKSI MAAN JOHTAMINEN ON VAIKEAA
UUNO TURHAPURONA SANNA MARIN KIERTÄÄ MAAILMALLA, KÄY UUDESSA-SEELANNISSA KATSOMASSA KAKSOIOLENTOAAN. LOMAILEE ITALIASSA JA ESPANJASSA, JONNE MILJARDIT.
RYYPPÄÄ JA JUHLII KUTEN TAVALLINEN DEMARI.
DEMARIT LAKOSSA..........
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis4367456Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai936156Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j2085642Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse1645319Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r344487Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi914368Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s283610Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1163590Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan673578HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok833524