"Ennen vaaleja Purran ehti hetken esittää nöyrää kansanpalvelijaa
Anonyymi-ap
46420
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 40 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 40 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 46
Vanhimmat
Pitkä ja mielenkiintoinen analyysi.
"Suomessa on valtiovarainministerinä henkilö, jolla on vakavia puutteita julkisen talouden, julkisten palveluiden sekä niiden rahoituksen ymmärryksessä. Onkin vakavasti pohdittava, miten hyvin tällainen henkilö voi valvoa suomalaisten taloudellista etua. Niin ikään Purra puhuu puuta heinää esimerkiksi suomalaisten yksilönvastuusta ja valtion roolista kansalaisten elämässä. Purra myös käytännössä valehtelee puhumalla ”kansan” äänellä esimerkiksi heidän tuntemuksistaan verorahoilla tuotettujen palveluiden toimivuudesta.
Tuomio: ei jatkoon."
Ja sinä et piiloudu sensuurin taakse vaan tulet oikein miehekkäästi esille omalla nimelläsi. Vaikka aika hyvin se nimi on piilossa.
😋😍😋😍😋😍😋😍😋
🍒 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18138328W
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Minä pohdin itse jo ennen hallituksen muodostumista, että miten valtiovarainministeriksi voidaan päästää henkilö, jolla ei näytä olevan pienintäkään hajua kansantalouden toimintaperiaatteista. Purra on puoluejohtaja ja salkku tipahti sillä perusteella. Asia lienee kuitenkin Kokoomukselle erityisen palveleva, kun valtionkirstun hoitajaksi asetettiin henkilö, jonka talousymmärrys on liki olematon. Kaikki iltasadut on voitu näin opettaa Lafferin käyrästä lähtien eikä Purra täytenä ummikkona ole tajunnut kyseenalaistaa yhtään mitään.
Ministeriys on poliittinen nimitys, siksi on ministeriö joka hoitaa päivittäishommat ja sieltä löytyy osaamista. Ei siis ole tarkoituskaan ministrin olla se, joka tietää ja tuntee asiat. Niin se on aina ollut, ja taitaa tulla olemaankin. Onhan aika erikoista, errä Suomen Pankin pääjohtaja, on ex-autovaraosamyyjä.
Virkamiehiltä löytyy osaaminen ja ministereiltä arvot, joiden mukaan asiat päätetään.
Ja tätäpä minä tarkoitinkin tuossa ylempänä kirjoittamassa kommentissani, jossa totesin Purran olevan autuaasti pihalla kansantalouden ymmärtämisestä. Poliittisella puusilmäisydellä eteenpäin viety poliittinen tahto voi olla hyvinkin tuhoisaa kansantalouden perspektiivistä katsottuna, koska virkamiehet toteuttavat juuri sitä, mitä poliittiset päättäjät heiltä vaativat. Jos Purra ohjeistaa virkamiehiä toteuttamaan protektionistisia intohimojaan, niin se ei voi olla näkymättä taloudessa ja etenkin kansantaloudessa, koska nykyinen kansantalous ei ole immuuni globaalille taloudelle. Pohjois-Korea on eristänyt itsensä niin ulkopuolelle kaikessa, että siellä protektionismi palvelee suoraan valtion johtavissa asemassa olevia. Tosin se paljastaa myös sen nurjan puolen, ettei sitä ole tarkoitettukaan palvelemaan koko yhteiskuntaa vaan propaganda huolehtii, ettei väestö tiedä liikaa asiasta.
Eli vaikka virkamiehillä on se osaaminen, niin puusilmäinen poliitikko voi silti munata kokonaisuuden. Pitäisi vähän tietää, mikä vaikuttaa mihinkin ja kuinka, koska siitä riippuu, mitä virkamiehet tekevät. On helppoa sanoa, että leikataan vaikkapa sosiaaliturvasta, mutta moniko tulee ajatelleeksi, että se samalla poistaa rahaa myös talouden kokonaisuudesta? Tällä ei ole mitään tekemistä sosialismin kanssa, koska joku saattaisi tässä nyt sellaista alkaa väittämään vaan sitä, että kaikki taloudessa pyörivä raha, oli se sitten julkista tai yksityistä, omaa tai velkarahaa, on kokonaisuus. Ja jos joltakin sektorilta poistetaan rahaa, niin se on silloin pois myös kokonaisuudesta.
Kuinka moni ymmärtää, miksi normaalisti laskusuhdanteessa on elvytetty? Juuri siksi, että talouden oravanpyörä pysyisi pyörimisliikkeessä ja siksi nykyisessä laskusuhdanteessa leikkaamisessa piilee omat vaaratekijänsä. Toinen kysymys kuuluukin, että mitä ajattelette? Onko viisaampaa velkaantua lisää, kuten hallitus tahtoo vähentääkseen veroja vaiko hakea kokonaisuudesta mahdollisuuksia kerätä lisää valtiolle verotuloja, jotta velkaa ei tarvitsisi ottaa niin paljon? Eli yksinkertaistettuna kysymys, maksaisitko mieluummin kansalaisten yhteiseen pussiin kerrytettävästä rahasta vaiko credit-kortilla? Jälkimmäiessä oitää ottaa huomioon myös päälle tulevat korot.
Hämäräksihän on jäänyt sekin, että kenen käskystä ne valtion oletettavasti nollakorko-aikaan otetut kiinteäkorkoiset lainat vaihdettiin vaihtuvakorkoisiin ja sen seurauksena korkomenot pompsahtivat ylös? Valtionvarainministeriön käsialaahan kyseinen veivaus on.
Lisäisin vielä edelliseen sen, mitä varmasti perästäpäin olisi kysytty, että milloin sitten olisi oikea aika leikata? No yksinkertainen vastaus tähän on, että siinä vaiheessa, kun talouskasvu saa riittävästi vauhtia, jotta se riittää kannattelemaan itseään eikä vahingoita pahasti talouden kasvu-uralla pysymistä. Poliitikot vaan tuppaavat aina käyttämään sen hyvän kauden omien poliittisten lehmänkauppojensa hyväksi.
Niinhän se mielisteli rasisteja ennen vaaleja, sen jälkeen tuli toinen ääni
kelloon.
Haukka happea välillä ettei otsasuoni räjähdä. Vaikka mitäpä vahinkoa siitä olisi kun olisi yksi sekopää vähemmän toimeentulotukea ruinaamassa.
Onko politiikka oikea tapa hoitaa yhteisiä asioita??¿
Demokratia-arvoja kunnioittava politiikka on oikea tapa hoitaa yhteisiä asioita. Ongelmiahan tulee siitä, jos poliitikot eivät pidä kiinni siitä, mitä puolueet kertovat äänestäjille ennen vaaleja. Tällöin ei äänestäjän kuluttajasuoja toteudu. On todella kansalaisten älyä aliarvostavaa puhua yhtä ja tehdä täysin päinvastaista. Silloin ei poliitikko ja/tai puolue ole enää äänestäjiensä asialla vaan itsensä asialla myymällä perseensä vain hillotolpasta sekä poliittisesta valtapaikasta.
No sinulla vatipäällähän ei ikinä ole mitään muuta asiaa kuin riehua palstalla kuin kapinen rakki puremassa toisia kirjoittajia sääristä.
Miksi PS:n äänestäjät eivät reagoi juuri ollenkaan, vaikka Purra k*setti heitä
täysillä ? Onko ne niin tyhmiä, ettei ne edes tajua tulleensa k*setetuksi ?
Miksi persut yhä kannattaa Purraa, joka pitää heitä pilkkanaan ?
Ei Purra ole kusettanut äänestäjiä, hän kertoi etukäteen millaista politiikka on odotettavissa Suomen korjaamiseksi, luisun oikaisemiseksi.
Usko nyt jumalauta ! Vaikka sinä et ole kärrylillä ollut ennan vaaleja, etkä vaalien jälkeen ja haluat elää mikämikämaassa jossa muut maksavat, tuottavat ja tekevät toimivan yhteiskunnan.
Perussuomalaisten äänestäjät eivät juurikaan ole mielipiteitään muuttaneet, tai edes pettyneitä tapahtumiin Perussuomalaisten toimien osalta.
Niinpä niin, persun usko ei horju nyt ollaan hyvä äärellä ja sitä rataa.
Persuja ei voi koskaan tarpeeksi aliarvioida tuumi Purra, ja oli siinä oikeassa.
Se hapen haukkaaminen unohtui. Rauhoittava lääkekin voisi tehota.
Olet sinä outo elävä. Pihalla kuin lumiukkko joka hokee ay-liikkeen äärivasemmiston itkuja. Sen osan joka haluaa palkkansa ja etunsa, työtä tekemättä.
"Ei Purra ole kusettanut äänestäjiä, hän kertoi etukäteen millaista politiikka on odotettavissa Suomen korjaamiseksi, luisun oikaisemiseksi."
Joo, ei: ”Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista – Se ei meille käy”
Ja taas persu kippaa ay-liikkeen syyksi. Ay-liikekö tässä pettikin?
Perussuomalaisuus näyttää olevan monelle eräänlainen uskonto jossa hurmoshenkisyys ajaa kriittisen ajattelun yli. Tuttavapersu nytkin kauhistelee lapsiperheiden köyhyyttä ja lasten kurjaa joulua. Jos häneltä kysyy, miksi PS on hallituksessa lisäämässä lapsiperheköyhyyttä, katse lasittuu. Vaikka hän itse jakaa uutisia joissa kerrotaan hallituksen leikkausten vievän lisää perheitä köyhyyteen, hän ei suostu näkemään että persut liittyisivät asiaan mitenkään. Hänen maailmastaa puuttuu täysin sellaiset syy-seuraussuhteet joissa persut olisivat mitenkään osallisia mihinkään negatiiviseen. Jos syyllisiä on, ne ovat maahanmuuttajat ja Marinin hallitus.
Persujen kannattajissa on paljon samanlaista väkeä kuin Trumpin kannattajissa, joista Trump itsekin sanoi, että kannatus säilyy vaikka hän ampuisi kadulla ihmisen. Nuo ihmiset ovat yhtä kyvyttömiä kriittiseen ajatteluun (itsetunto ei riitä) myös oman toimintansa suhteen. He eivät tee virheitä, eivät puoluetta kannattaessaan kuin missään muussakaan.
Nyt kelpaa antipersulle jo menttaalipotilaiden sepustuksetkin aloituksen perustaksi.
Kuka, mikä on Heikki Ranta joka kertoo mitä Riikka Purra ei ymmärrä ?
Noo, odotellaan, odotellaan kun leikkaukset astuvat voimaan ja on eletty vuosi eteenpäin. Taitaa ääni muuttua. Pahin on vielä tulossa. Nythän ollaan vasta suunnittelemassa leikkauksia ja Purra lupasi niitä jo lisää.
Sehän on sata varma, että keneltä leikataan. Eletään vuosi eteenpäin ja katsotaan sitten millainen on mikä mikä maa ja tai no, eihän se Purran hymy hyydy, kun sitä ei ole.
Miten voisi muilta leikata yhteiskunnan tarjoamia tukia ja etuja, kuin niiltä jotka sellaisia saavat.
Tiivistät oikeastaan koko ongelman jonka sosiaalidemokraattinen viherkeskustalinen lorvimispolitiikka on yhteiskunnan kustantamilla löhölomillaan aiheuttanut. Meillä ei ole varaa lepsuilla, velkaa kun ei saa loputtomasti.
"Miten voisi muilta leikata yhteiskunnan tarjoamia tukia ja etuja, kuin niiltä jotka sellaisia saavat."
Hallitus leikkaa vain sellaisia yhteiskunnan antamia tukia, joita saavat pienituloiset ja suorastaan köyhät.
Sellaiais tukia, joita myös suurituloiset saavat, ei leikata. Päinvastoin niitä korotetaan.
No mitähän tukia sellaiset sitten ovat suurituloisille, joita korotetaan tai yleensä saavat.
Esimerkiksi lapsilisät ja yksityisten lääkäriasemien ja lääkärien maksuihin saadut kelakorvaukset.
Jostakin syystä koomenttini poistettiin, kun vastasin että esimerkiksi lapsilisät ja yksityislääkäreiden palkkioista saadut kelakorvaukset.
Näitä saavat rutiköyhien lisäksi myös miljonäärit, jopa miljardöörit, ja siksi niistä ei leikata.
Jatkan sen verran, että yksityislääkärien palkkioista saatavia kelakorvauksia korotettiin tuntuvasti.
EIHÄN SE PURRA MIKÄÄN KIRKKOREKI OLE MUTTA AJAANE PALJO TYÖ REELLÄKIN.
Jos ei ole kirkkoreki, niin ehkäpä hän sitten kirkkovene.
ylen ideksikorotukset 😠 mitä vittun paskaa se tuottaa 600miljoonalla joka vuosi
yle leikattava vain uutislähetyksiin ja urheilutapahtumiin , jossa on suomalaisia
Purralla ei ole mitään kykyjä tai taitoja miksi hän olisi päässyt hallitukseen.
Ääntenkalastus perustui valheiseen, joilla hän mielisteli rasisteja ja pienituloisia.
Miten se rasistien mielistely onnistui kun sinä sinimusta RASISTI vainoat ja maalitat Purraa kuin skitso stalkkeri elämää hallitsevana pakkomielteenä?
Herää kysymys, että kukahan se todellisuudessa skitso onkaan, kun räit jokaisen kommentoijan päälle, joka kritisoi persujen politiikkaa vähäisessäkään määrin? Paraskin puhuja stalkkaamisesta :))))))
Erinomainen analyysi - olisi hyvää oppimaterialia esim. lukiolaisille.
Purra on ehdotomasti väärä ihminen vastuulliseen ministerin tehtävään.
Sullahan se selvästi onkin kykyä tuollaisia asioita arvioida. Toistoa toiston perään. Kyllä vakuuttaa.
Ainoastaan sinä itse toistat, kuten tässä taaskin saatiin huomata.
Vai ylimielinen! Kun nainen puhuu suoraan ja asiaa, hän on muka ylimielinen!!! Purra on ahkera ja ottanut asioista selvää ennen kuin puhuu. Eli hyvä poliitikko. Sosialistit ei tykkää, mutta ei tarvitsekaan.
Purran populistinen yllytys asiapuhetta? Joko saa nauraa?
Sosialisti siellä huutelee. Oletko samaa mieltä kuin esiäitinne Tavja Halonen, että Suomen on paras liittyä Neuvostoliittoon?
Anonyymi
01.12.2023 18:29
Jahas, taas yksi nikki lisää ap 🥱🥱
Ja kun ei hissi nouse ylös asti jokainen nikki poikkeuksetta samanlainen sensuuriherkkä känkkäränkkä pikkuprinsessa. Joka ensin nukkuu herne patjan alla ja herättyään tunkee sen saman herneen nenäänsä. Ja ammattitrolli kyseessä jonka psyyke hajoaa AINA provosoituen itse pyrkiessään provosoimaan muita 😅
No jos sinun kommenttisi ei ollut ideologinen "tuskan parahdus", niin sitten ei kyllä yhtään mikään ole. Millä vuosituhannella sinä elät?
Lisäisin vielä, että pistäpäs faktaa pöytään siitä, että Halonen olisi todellakin noin sanonut. Helppo huudella pelkkään luuloonsa nojaten.