jumalan seurakunta

Lapsi kasteessa otetaan Jumalan seurakuntaan...Onko näin? Jos olen oikeassa, niin miksi lapsi joka ei aikuisena uskokaan ei pääse Jumalan seurakuntaan?
Auttakaa avutonta.
2123
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Pitääkö lapsen todella oppia rippikoulussa Jumalan sana ja jos on kastettu niin jos rippikoulussa ei enää uskokaan niin helvettiin mennään..niinkö?!

Äänestä

Vanhan kristillisen käsityksen mukaan kaste on Jumalan lahja, osoitus hänen armostaan. Hänen puoleltaan asia on selvä. Pelastusta ei sovi epäillä.
Uskoen ihminen ottaa lahjan vastaan. Jos en usko, en käytä kasteessa saamaani lahjaa. Se jää minun osaltani hyödyttömäksi. Kasteen vuoksi saamme kuitenkin aina palata Jumalan luo, jopa päivittäin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mä vaan kirjoitti:

Lapsi kasteessa otetaan Jumalan seurakuntaan...Onko näin? Jos olen oikeassa, niin miksi lapsi joka ei aikuisena uskokaan ei pääse Jumalan seurakuntaan?
Auttakaa avutonta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu