Jos joutui Stalinin kanssa tekemisiin, on arjen täytynyt olla piinallista. Koska tahansa saattoi tulla syyte, jonka nojalla lankesi niskalaukaus-tuomio. Näin tapahtui heti, kun Stalin katsoi henkilön tarpeettomaksi omien etujensa kannalta.
Miten Stalinin kanssa tekemisiin joutuneet ovat pystyneet esim. vapaa-ajalla rentoutumaan? On täytynyt olla varsin kuumottavaa elämää, kun koko ajan on ollut käytännössä kuolemantuomiouhka päällä.
Miten Stalinin kanssa tekemisiin joutuneet ovat pystyneet esim. vapaa-ajalla rentoutumaan? On täytynyt olla varsin kuumottavaa elämää, kun koko ajan on ollut käytännössä kuolemantuomiouhka päällä.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Vodka virtasi ja taisi siellä olla ihan narkkareitakin seassa.
Sama juttu Hitlerin työkaverina.
Mannerheimin työkavereista raakattiin pois jo heti lääkärintarkastuksessa ne, keillä oli peräpukamia.
Tiltuilla aina nuo peräjutut mielessä. Kunnollisia kommentteja turha odottaa. Ei ole trollitehtaalla kova vaatimustaso, kun tuollaisia uuvatteja on palkkalistoilla.
Melkoinen 🐷 tahtoi olla eli narsisti!🤬
Onneksi oli sellainen vain Venäjän Tiltun (=pohjaton likakaivo) mielessä!
Stalin oli luonut systeemin,jossa kuka hyvänsä alainen saattoi yhden väärän sanan lausuttuaan havaita joutuneensa kellarikoppiin verikaivon eteen polvilleen niskalaukausta odottamaan.Asianomainen joko vain hävisi ilman että kukaan kyseli tai tarvittaessa julkaistiin virallista tietoa siitä,kuinka maanpetturi oli saanut ankarimman rangaistuksen tunnustettuaan olleensa kapitalistisen maan vakoilija.
NKVD:n toimintatapa oli iskeä täysin yllättäen,ettei uhri osaisi hävittää todisteita ja varoittaa rikostovereitaan.
Eräskin ulkomailla toiminut tiedusteluhenkilö kutsuttiin Moskovaan "keskustelemaan uudesta komennuksesta".Päällikkö otti hänet hyvin vastaan,kunniamerkkikin ojennettiin ja ilmoitettiin lomasta Mustan meren rannalla.Seuraavana päivänä virkailija lähti junalla onnittelujen kera lomailemaan.Yöllä juna pysähtyi pienelle asemalle jonka ratapihalla mustat autot odottivat...
Stalinilainen diktatuuri perusti voimankäyttönsä siihen lähtökohtaan,ettei yksittäinen ihminen ole muuta kuin pelkkää materiaalia suurten historiallisten prosessien käyteaineena.Niinpä ihmisiä voitiin tuhota sumeilemattomasti silloin,kun objektiiviset tosiseikat sitä vaativat.Synnyttiväthän Neuvostoliiton naiset joka vuosi miljoonia uusia ihmisiä korvaamaan likvidoidut kansanviholliset.1930-luvun loppupuolella järjestettiin väestönlaskenta,joka osoitti väkiluvun yllättäen vähenneen.Tutkimuksen tekijät ammuttiin ja järjestettiin uusi laskenta joka yllättäen osoitti väkiluvun kasvaneen(ilmeisesti ylittäen jopa normin).
Bolsevistinen viralliseen valehteluun ja pakkoon perustunut pitkäkestoinen hallinto on ilmeisesti jättänyt sellaisen jäljen venäläiseen tajuntaan,että siitä vapautuminen vie sukupolvia.Nykyinen putinilainen hallinto käyttelee asiantuntevasti jo suurta osaa stalinilaisista protokollista.
Ihme. että Otto-Ville Kuusinen selvisi hengissä sen jälkeen. kun Terijoen "hallitus" heitettiin romukoppaan.
Mitä Kuusisella oli sellaista, mikä sai Stalinin pitämään hänet hengissä?
Suihin otto…?
Mannerheimkin joutui pakenemaan Venäjältä Suomeen, koska Stalin laittoi homosexualistit Gulagille.