Tiedosta kiitollinen

Asuivatko Urpilaiset Lapualla vai kävikö Jutta vaan ohikulkumatkalla syntymässä täällä?
11672
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Urpilaisen isovanhemmat Saara ja Vilho Töyräs ainakin asuivat Lapualla, Töyräs oliOsl Laajan toimarina. Olisko käynyt syntymässä vain, mutta lapualainen.

Äänestä
  • oisko ollu äiteensä vielä kirjoolla Lapualla ,sen takia merkittiin syntymäkunnaksi Lapua vaikka fyysisesti syntyi muualla,ei ole lapualainen oikeastaan millään tavalla !

    Äänestä

  • Lapualaisia ovat Lapulla syntyneet ja tällä hetkellä siellä asuvat...

    Äänestä

ei käynyt ohikulkumatkalla ,,olisko ollu äiteensä kirjoolla täällä vielä ja merkittiin siksi syntyneeksi Lapualla...tai kumminkin syntyä fyysisesti ihan muualla.

Äänestä
  • ja vuosi oli mikä ,samoin mikä koulu ?

    Äänestä

Äiteensä Pirjo oli mun luokalla koulussa ja kirjoitti ylioppilaaksi yhteislyseosta - 73.
Sen jälkeen en tiedä mitä teki.

Äänestä
  • mun tutun paappa taisteli Törnin joukoissa

    Äänestä

Onkohan sillä Annukka Jäätteenmäen kuvia 1973 vuodelta

Äänestä
  • Jäätteenmäki oli kaiketi paremman väen lukiossa Kiviristillä.
    Mun mielestä sen olisi pitänyt kirjoittaa myös - 73, eikä - 74 kuten Wikipedia kertoo. Jäikö luokalle jossain kohtaa?

    Äänestä

Kävi koulujakin lapualla.

Äänestä
  • kuka ? taidat höpistä

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Asuivatko Urpilaiset Lapualla vai kävikö Jutta vaan ohikulkumatkalla syntymässä täällä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu