Kuinka vahva Nato on?
Naton sotilaallinen voima on moninkertainen verrattuna Venäjään. Naton 30 jäsenmaalla on yhteensä 3,36 miljoonaa sotilasta aktiivipalveluksessa, Venäjällä noin 0,85 miljoonaa. Ilmavoimissa Nato on täysin ylivoimainen. Esimerkiksi hävittäjälentokoneita Naton jäsenmailla on 3 500, Venäjällä noin 770.
Nato-maiden yhteenlasketut puolustusmenot olivat viime vuonna noin 890 miljardia euroa. Venäjän puolustusbudjetin arvioidaan olleen noin 55,7 miljardia euroa vuonna 2021.
Naton sotilaallinen voima on moninkertainen verrattuna Venäjään. Naton 30 jäsenmaalla on yhteensä 3,36 miljoonaa sotilasta aktiivipalveluksessa, Venäjällä noin 0,85 miljoonaa. Ilmavoimissa Nato on täysin ylivoimainen. Esimerkiksi hävittäjälentokoneita Naton jäsenmailla on 3 500, Venäjällä noin 770.
Nato-maiden yhteenlasketut puolustusmenot olivat viime vuonna noin 890 miljardia euroa. Venäjän puolustusbudjetin arvioidaan olleen noin 55,7 miljardia euroa vuonna 2021.
Vastaukset 12
Vanhimmat
HÖPÖ, HÖPÖ, HÖPÖ
Mutta hyvä muistaa ! Jos Nato liittokuntana käy Venäjän kimppuun. Sen jälkeen Ei Kiina ja Intiakaan enää ole puolueettomia. Kiina on sen selvästi ilmaissut. Ja se on ollut yhtenä pidäkkeenä Natolle ! Keikahtaa sen jälkeen miesvahvuudet aika paljonkin Idän hyväksi !!
Venäjällä on sellainen valttikortti ,kun "Tuomiopäivän aseeksi" lännessäkin nimetty Maailman suurin Ydinsukellusvene laivasto !
Oli sillä entisellä miehelläkin voimaa hirmuisesti. Se vaan ei saanut sitä ulos, eikä ote pitänyt.........
Joo hyvä on voittoputki joka katkesi toiseen maailman sotaan. Syyrian turpaanottoa voivat puolustella tilanteen sekavuudella, mutta Afganistanissa ottivat turpaansa ihan tavalliselta vuoristolais maantierosvojengiltä. Enpä isko että NATO pystyy vastustamaan mitään aivan pienimpiä rikollisjengrjä lukuunottamatta. Niidenkin kohdalla kuvioon tulee se, kumpi maksaa enemmän? Hallitus vai ns terroristit tai kapinallisry.
Toim. S.S on tehnyt pitkän esseen venäläisten "iskussa" olevasta armeijasta...kiukkupurkaukselta vaikuttava esitelmä päättyy harmitteluun mahdollisesta rauhasta Ukrainaan. Ja miten muka venäjä sen jäljeen hyökkäisi heti Suomeen, toimittaja nimittelee rauhanprosessiin uskovia tyhmiksi, sinisilmäisiksi...miten on mahdollista julkaista osittain kopioitua tiedosto tekstiä omana julkaisuna. Pitkä jaaritelma ...
Ei kannata henkseleitä paukutella, siinä voi käydä köpelösti.
Marinistit ovat Stubbin linjoilla.
Polvihousuhan kehua retosteli tässä jokin aika sitten, että Nato on täysin ylivoimainen Venäjään nähden.
Stoltenberg yrittää hillitä marinistien sotauhoa varoittamalla aliarvioimasta Venäjää.
Ukrainassahan tuon Naton ylivoima on nähty mitä se on.
Omat asevarastot on tyhjennetty Ukrainan avustamiseksi ja siellä ne sotaromut ruostuvat viljapelloilla Venäjän puhkiampumina.
Ja Venäjä se ei kun porskuttaa.
Sannakultin marinisteja kyrsii.
"Marinistit ovat Stubbin linjoilla."
Onhan se hyvä jos demokratiassa yli puoluerajojen ollaan yhteneväisiä jos tällaisen olet merkille laittanut.
"Polvihousuhan kehua retosteli tässä jokin aika sitten, että Nato on täysin ylivoimainen Venäjään nähden."
Sehän on vain tosiasia sinäkin ymmärrät varmaan asian jos opiskelet voimasuhteita .
"Stoltenberg yrittää hillitä marinistien sotauhoa varoittamalla aliarvioimasta Venäjää."
Stoltenberg on oikeassa vihollista ei pidä koskaan aliarvioida olipa tämä minkälainen kehitysmaa tahansa .
"Ukrainassahan tuon Naton ylivoima on nähty mitä se on."
Miksi Tiltun tekstit menevät aina näin överiksi Nato ei ole Ukrainassa sotinut siellä käydään venäjä vs Ukraina sotaa jossa venäjä aliarvioi hyökätessään Ukrainan asevoimat ja on maksanut siitä kovaa hintaa jo kohta kaksi vuotta.
"Omat asevarastot on tyhjennetty Ukrainan avustamiseksi ja siellä ne sotaromut ruostuvat viljapelloilla Venäjän puhkiampumina."
Edellinen Tiltu kertoi lännen hyljänneen Ukrainan ja perusteli asiaa sillä ettei länsi anna Tiltuille kuin vanhentuneita ylijäämä aseitaan eikä anna modernia länsiaseistusta omasta puolustuksestaan pois .No siitä saavat Tiltut sitten keskenään kinastella miten on.
😁😂🤣
"Ja Venäjä se ei kun porskuttaa."
Venäjä porskuttaa Pohjoiskoreaan kerjäämään toiselta kehitysmaalta aseapua tämähän on julkinen tieto ja asia jonka venäjäkin on myöntänyt jokin syy siihen on että venäjä haalii Pohjoiskorean vanhentuneita varastoja itselleen .
Ei NATO ole osallistunut Ukrainan sotaan eikä mitään todisteita aseellisesta tuesta vaikka yksittäiset nato-msat ovat sitä itsenäisesti niin tehneetkin.
Venäjä on Natoon verrattuna kuin kissanpoikanen parimetriseen täydellisesti varustautuneeseen koulutettuun sotilaaseen.
Tiltijen jutut voi jättää omaan arvoonsa, ne ovat Putinin masinoimia riidankylväjiä ja elättejä Suomessa.
"Naton sotilaallinen voima on moninkertainen verrattuna Venäjään."
Miksi siis Nato saa turpaansa Ukrainassa?
Ja miksi Naton kouluttamat Ukrainalaiset eivät osaa sotia?
"Miksi siis Nato saa turpaansa Ukrainassa?"
Nato ei sodi Ukrainassa venäjää Ukrainassa nöyryyttänyt armeija on Natoon kuulumattoman Ukrainan armeija joka tuntuu olevan kova pala Tiltulle niellä 😁
Huvittavaa on myös se että kun puhutaan muun maailman kalusto ja tarvikeavusta Ukrainalle sivuutetaan se että suurimmat kalustomääränsä Ukraina on saanut sotasaaliina venäjän tuhotuilta joukoilta 😁
Venäjän tilanne on siis se että se on aseistanut Ukrainaa eniten menettäessään valtavan määrän kalustoa tappiollisissa taisteluissaanUkrainalle ja nyt itse yrittää saada kalustoa ja tarvikkeita mm.Pohjoiskorean kaltaisilta kehitysmailta
😁🤣😂