Helluntai on kokemus, ei kirkkokunta eikä liike.

"Jolla ei ole hänen Henkeään, ei ole hänen omansa."
6189
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mikä ihmeen kokemus?! Helluntai tarkoitti 50 päivää Jeesuksen kuoleman jälkeen. Se oli se päivä, jolloin Pyhä Henki annettiin tietylle porukalle Raamatun mukaan. Nimi on siis suomeksi 50. päivä. Ei muuta sen kummempaa.

Äänestä
  • On kylläkin 40 vrk Jeesuksen ylösnousemus - taivaaseen nouseminen. Olet nukkunut uskonnon tunneilla. Sulla on oma kalenteri.

    Äänestä

On parempi ettet kirjoita mitään kun olet aivan ulkona. Eduskunnan säätämät lait ja asetukset määrittelevät juridisenti helluntaikirkon. Olet aivan ulkona.

Äänestä

Älä söhi sinne ja tänne.

Äänestä

Helluntaikirkolla ja varsinaisella -lahkolla on ilmiriita koko ajan.

Äänestä

Helluntaikokemus annetaan vain kuuliaisille kristityille. Jumalaa ette voi fuskata.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

"Jolla ei ole hänen Henkeään, ei ole hänen omansa."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu