olet koskaan nähnyt kauppojen hyllyillä ....no niinpä!
Montako venäläistä kulutustavaraa
Anonyymi-ap
12128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kyllähän noissa järjestään lukee "Made in China"
Elintarvikkeita, vaatteita, kenkiä, kulutustavaroita. Merkkiliikkeessä autoja, moottoripyöriä, polkupyöriä, veneitä, kanootteja, telttoja, retkitavaroita...... jne.
Tosin Pietarissa.
Jos laatu olisi vientikelpoista, noita olisi viety silloin kun vielä voitiin. Mutku ei.
Neukkulasta tuli kohtalaista optiikkaa halvalla. Ja Radiotehnikan ämyrit, jollaiset olkkarissani möykkäävät. Niitä tehtiin Latviassa puoluepamppujen iloksi, ja hyvin tehtiinkin.
Ovat länsimaisten veroisia tosiaan?
Länsimaissa tehtiin huonompaa paljon.
Jaa. Missähän lie Radiotehnikan salaisuus?
Budjetti ilmeisen suuri silloin neukkuaikaan. Länteen myytiin alle tuotantokustannusten.
Tuolloinhan Venäjän musiikkielämä oli vielä hyvin tasokasta ja herrat toverit halusivat myös kuulla sen sellaisena. Ulkomailta ei osteltu juur mithän.
Nokian Renkaat tehtiin Venäjällä ja onhan siellä vielä muutama muukin rengastehdas mutta siihenhän se sitten jää. Jotain IKEA:n krääsää tehtiin myös Karjalan Tasavallassa.
Venäläiset osaa tehdä vain sekundaa.
Samoin oli nämä nokian älypuhelimet, täyttä skeidaa.
Alkossa Vodkaa, kunnes pakote politiikka laittoi senkin myynnin boikottiin.
Venäläiset perseensuristimet ovat kuuluisia, mutta niitä ei saa mistään. Olisiko ollut jotain laatuvaikeuksia...?