Mies lentää kuumailmapallolla ja huomaa, että on eksyksissä. Hän pudottaa korkeutta ja huomaa alapuolellaan olevalla pellolla miehen ja huutaa:
”Anteeksi, voisitteko auttaa? Lupasin eräälle ystävälleni, että tapaisin hänet tunti sitten mutta en tiedä, missä olen”.
Mies alapuolella vastaa: ”Totta kai voin, olet kuumailmapallossa, leijuen noin 10 m tämän pellon yläpuolella. Sijaintisi on 40 ja 41 asteen välillä pohjoista leveyttä, 59 ja 60 asteen välillä itäistä pituutta.”
”Sinun täytyy olla insinööri”, sanoo kuumailmapalloilija.
”Niin olen” vastaa mies ”mutta mistä tiesit?”
”No, kaikki mitä kerroit, on kyllä teknisesti totta. Mutta minulla ei ole aavistustakaan, mitä tehdä informaatiollasi ja totuus on, että olen edelleen eksyksissä.”
Mies alapuolella vastaa: ”Sinun täytyy olla johtaja.”
”Niin olen”, palloilija vastaa, ”mutta mistä tiesit?”
”No, et tiedä missä olet ja minne olet menossa. Olet tehnyt lupauksen, josta sinulla ei ole minkäänlaista käsitystä, miten sen voisit pitää ja odotat, että minä ratkaisen ongelmasi. Totuus on, että olet täsmälleen samassa tilanteessa kuin ennen tapaamistamme, mutta nyt se on jostain syystä minun vikani.”
”Anteeksi, voisitteko auttaa? Lupasin eräälle ystävälleni, että tapaisin hänet tunti sitten mutta en tiedä, missä olen”.
Mies alapuolella vastaa: ”Totta kai voin, olet kuumailmapallossa, leijuen noin 10 m tämän pellon yläpuolella. Sijaintisi on 40 ja 41 asteen välillä pohjoista leveyttä, 59 ja 60 asteen välillä itäistä pituutta.”
”Sinun täytyy olla insinööri”, sanoo kuumailmapalloilija.
”Niin olen” vastaa mies ”mutta mistä tiesit?”
”No, kaikki mitä kerroit, on kyllä teknisesti totta. Mutta minulla ei ole aavistustakaan, mitä tehdä informaatiollasi ja totuus on, että olen edelleen eksyksissä.”
Mies alapuolella vastaa: ”Sinun täytyy olla johtaja.”
”Niin olen”, palloilija vastaa, ”mutta mistä tiesit?”
”No, et tiedä missä olet ja minne olet menossa. Olet tehnyt lupauksen, josta sinulla ei ole minkäänlaista käsitystä, miten sen voisit pitää ja odotat, että minä ratkaisen ongelmasi. Totuus on, että olet täsmälleen samassa tilanteessa kuin ennen tapaamistamme, mutta nyt se on jostain syystä minun vikani.”
Vastaukset 67
Vanhimmat
Muitten vika kun kokkareilla ja persuilla suksi ei luista.
Hyvinhän se luistaa, kun köyhät laitetaan kyykkyyn ja itselle tulee tonneja lisää rahaa.
Hyvin luistaa, harmittaa tosin selitellä, että annettiin veroale rikkaille, vaikka hallitusohjelmassa lukee pieni- ja keksituloisille. Köyhät eivät ymmärrä, miten rankkaa eliitin on maksaa veroja kovalla työllä köyhän selkänahasta revityistä rahoista.
Petterin suurin murheenaihe on se, kuinka kaviaarin hinta on noussut...
Taas tuota sosialistikomuloisen prtavdaa! Meillä ei saa rahaa kenenkään selkänahasta, se on fakta! Rahan pitäiosi olla jotain mitä ansaitaan. Siitäkin rahaa saa kun järjestää itseään saamattomammille työtä, jossa he voivat ansaita rahaa elämänsä rahoitukseen.
On se kummaa miten Lyyli parvi ei edes parviälyllään kykene ymmärtämään yksinkertaisiakaan asioita! Monet lintulajitkin kun kykenevät parviälyllään selviämään vaaratilanteista!
Linnut ovat parvissa siksi, että joku aina varottaa muita vaarasta. Toisaalta ne myös laskevat, että vain yksi menettää henkensä, jos vaaraa ei nähdä ajoissa.
Ihmisillä tämä ei pidä paikkaansa, koska yksi imisi voiman toisilta, kuten Venäjällä näyttää olevan tapana. Ja monessa paikassa tämä toistuu, tosin pienemmässä muodossa.
Niin ay mafia kuin koko vasemmistokin osoittavat sen parviälyn, kuten yksilöllisenkin, puuttuvan tuon kannan kannattajilta!
Harmittaako?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000010042046.html
Typeryys harmittaa aina ja on typerää alkaa taistelemaan demokratiaa vastaan, koska tulos voi olla huono kuten 1918 ensimmäisellä puoliskollakin oli!
Demokratia on meille se paras ratkaisu ja se joka vaaleissamme jää toiseksi on aina tehnuyt virheen josta kansa rankaisee eikä siitä selviä tappelulla vaan tapojaam parantamalla!
Linkin rettelöinti vie teiltä loputkin mahdollisuudet uudelleen päästä vallan kahvaan kiinni seuraavissa vaaleissa!!!
Ei siis Lyyli parvesta löydy parviälyä!
Tiedätkö miksi insinöörillä on herneen kokoiset aivot?
Oikeassa olet, ettei kaikilla ole älyä nähdä oikeiston aivopesun läpi heidän tarkoituksiaan. Ja tämä koskee etenkin perussuomalaisten kannattajia. He eivät epäluulossaan ja vihassaan huomaa kuinka heitä käytetään hyväksi poliittisessa pelissä äärioikeiston hyväksi.
Isot siis verrattuna sinun sinapinsiemen kokoisiisi!
Sekoitat nyt persut ja vasurit keskenään! Persuiklla on kykyä omaan ajatteluun ja siksi moni heistä onkin entinen vasuri. Vasurit taas eivät vieläkään saa itse ajatella vaan pitää odottaa ohjeita siitä miten ajatellaan ylämpää organisatiosta!
Eri mieltä.
Ihan pelkkä Kremlin äänitorvihan persut ovat täällä Suomessa. Sillä persut saa oman rahoituksensa suoraan Kremlistä.
Tuo vaatii jo todisteita joten tuonet ne eteen tai myönnät jottet tiedä mutta kuulostaisi kivalta!
Ihan kaikki uskottavat todisteet aina kyllä löytyy ja on olemassa.
Ja nyt todellakin sinun suureksi näyttää kyllä siltä että ensi viikolla Suomen ulkomaanvienti loppuu ja sakkaa pahasti kun esimerkiksi kaikki Suomen satamat ja terminaalit menevät kiinni ihan vallan kokonaan lakon vuoksi.
Missäs ne on todisteet Kremlin maksuista persuille?
Itsehän Lyyli väitit: "Sillä persut saa oman rahoituksensa suoraan Kremlistä."!
Demokratia ilman kokoomusta voi toimiakin Suomessa. Kokoomuksen roskajoukkojen vallasta pitäisi nopeasti päästä irti
Kokoomus on osa demokratiaa ja pyrkii sitä noudattamaan paremmin kuin vasuripuoli, joka himoitsee aina diktatuuria!
Ainahan maa siirtyy diktatuuriin kuin sen opeissa on sosialismin hajua, niin on aina käynyt!
Ihan kaikki tarvittavat uskottavat todisteet ovat kyllä olemassa kyseisen asian suhteen.
Ja nyt todellakin sinun suureksi näyttää kyllä siltä että ensi viikolla Suomen ulkomaanvienti loppuu ja sakkaa pahasti kun esimerkiksi kaikki Suomen satamat ja terminaalit menevät kiinni ihan vallan kokonaan lakon vuoksi.
Äitiskö sano?
Urpo setä on vihainen kun köyhät keikutaa torneja amhaitaa uusien rakentamista.
Kehtaavat jaopa vaatia palkaa niiden rakentamisesta.
Ei saa keikutaa toimet ylimitoitettuja
Eikaille ilmaisrahan jako jatkuu. Ja laiban kääntö ei koske. Moni miljonöärejä olenkaan
Petteei poro on ek n juoksupoika vaan
Eikös yeitystukimole ilmaisrahaa joka rebitään palkansaajan selkönahasta ilmaiseksi rikaille
Voitollislle yritykaille
Moni oikestolainen kokoomus lainen köy palkkatöissä joka päivä
Ja luulee olenasamkokoomusken yarkoittava hyvätyloinen baikkamei ole. Edes maa maksettua asuntoa kaan
Jos olemassa niin miksi et tuo niitä esiin?
Poliittinen lakko on vielä pahempi rikos demokratiassa kuin työperäinen!
Arvaamalla tuon tekstisi merkityksen voin kertoa jotta palkansajan selkänahasta ei revitä mitään, yritykset työllistävät niitä joita nimität palkansaajiksi ja he monesti repivät yrityksestä enemmän kuin saavat aikaan tuottoa!
Yrityksen on oltava tuloksellinen koska muutoin se on konkurssiyritys, kai sonä nyt tuonverran ymmärrät?
Mitä ovat sinun rikkaasi? Onko heillä esim. rikas sanavarasto vai mihin viittaat?
Hyvätuloisuus on suhteellista, joku pärjää tonnilla kuukauden kun taas toiselle ei viisikään riitä. Puolueen jäsenyys tai kannatus ei lisää tuloja mutta jos olet fiksu niin ne saattavat lisääntyä ja vielä kun osaat hoitaa taloutesi oikein, niin siitä saattaa jopa kertyä mainitsemasi asunnonkin hinta. Tämä kokemuksesta, koska olen tänään usean asunnon velaton omistaja vaikka lähdin matkaan tyhjätaskuna.
"Poliittinen lakko on vielä pahempi rikos demokratiassa kuin työperäinen!"
Sinullahan on aina nyt mahdollisuus tehdä rikosilmoitus viranomaisille jos sinulta vain löytyy tarpeeksi sitä uskottavaa näyttöä mainitsemastasi rikoksesta.
Tuo kohdistuu hallitukseen joten se tehköön sen ilmoituksen!
On rikollista pyrkiä estämään talouden kuntoon saattamista, vaikka se nuo ay mafian köpeksijät tyhmäksi osoittaisikin!
Kuka ymmärtää mitenkin talouden kuntoon laittamisen. Jotkut jopa kannattaa että pitää ottaa lisää velkaa että suurituloiset saa veronalennuksia, ja kannattavat tiettyjä kiristyksiä että pienituloisten ostovoima huononee joka vaikuttaa moneen yritykseen ja koko yhteiskuntaan.
Koko nykyisen hallituksen toiminta on juuri tuota mainitsemaasi rikollista pyrkimistä Suomen kaatamiseen. No sinä huutelet jatkuvasti mitä huutelet ja ne tietysti kaikki jättää omaan arvoonsa.
Siis ne herneen kokoiset aivot johtuvat turpoamisesta. Tiedätkö miksi ovat turvonneet?
Ehkä Extyökkärille turha yrittää asiaa kun ei häneltä itseltään koskaan sitä saatu. Hän on aina ihannoinut Kokoomuksen tekoja. Työttömyyden ja valtionvelan kasvattamista. Tuntui saavan erityisiä kiksejä kun tuo kaikki onnistui ja leipäjonot kasvoi erityisen paljon.
Itse siis on meidän muiden elättämä. Mutta se hänelle suodaan Suomessa, kukaan ei välttämättä voi mitään sairauksilleen. Ja nuo mielenterveyteen liittyvät asiat on sellaisia joille ei itse voi mitään.
Talouden kuntoon laittaminen tarkoiottaa sitä, että pyritään elämään sillä mitä on jo ansaittu. Siihen ei nyt päästä suoraan koska on liikaa niitä jotka eivät ansaitse ja siksi on asetettava yritykset jotka työlliostävät ja tuotytavat etulyönti asemaan jotta saadaan niin työtä kuin verovarojakin. Ay mafian maksamat verot ovat kuulemma pelkkää mielikuvitusta!
On siis muutettava sitä sosialismista perittyä työehto ja -käytäntö tapaa, jota on vuosi kymmemniä harjoitettu koska se vie velkavankeuteen tätä menoa!
Nähtävästi turvonneet aivosi sen kertovat miksi niin kävi!
Ei tämä Suomen nykyinen sinimusta äärioikeistolainen kermapersehallitus uskalla koskaan tehdä minkäänlaista rikosilmoitusta esimerkiksi suomalaista ay-liikettä vastaan..
Sen verran nössöjä maanpettureita ja luusereita Suomen hallituksen nykyiset ministerit nyt vain aina ovat.
Korjaa virheesi, siis sinivalkoinen!
Miten ministerit ovat pettäneet maansa kun kerran enemmistö heitä kannattaa?
Miksi he mielestäsi ovat luusereita? Voisitko selvittää oikein juurta jaksain?
Suomella ei mene enää hyvin.
Talouskin alkoi sakata, heti kun nämä fanittamasi "kykypuolueet"
astuivat remmiin hoitamaan Suomen taloutta.
Yleislakkoa pukkaa ensi vuoden alkupuolella tänne Suomeen.
Asiathan päästettiin SS kaudella huonoon jamaan. Ei tehty mitään uusien työpaikkojen eteen vaikka työttömiä oli sadoin tuhansin. Nyt kun lähdetään korjaamaan, niin taas diktaattori ay mafia on kiukuttelemassa koska jos hallitus onnistuu, niin se näyttää millainen toheloitsija on ay mafia ja vasemmisto yleensä!
Tuo yleislakko oikein osoittaa jotta asioita ei saa korjata, vaan pitää antaa luistaa konkurssiin, jolloin vasurit pääsevät yrittämään sosialismiaan!
Mikä lie sinun mielestä tuo SS kausi. Mutta oletetaan mitä ehkä tarkoitat, tai sitten et. Kun ei noista tarinoistasi oikein kukaan ota selvää.
Edellinen hallitus joutui heti korjaamaan paljon Sipilän hallituksen tuhoja. Sen lisäksi tuli koronakriisi ja sen hoito että yritykset selviää. Tuli myös Ukrainan sota omine haasteineen. Silti Marinin hallitus paransi Sipilän tuhojen jälkeen työllisyyttäkin. Tuo kaikki on melko noloa Sipilän hallitukselle, ja Sipilänkin tuon tajusi ja vetäytyi politiikasta.
No nyt sitten Suomella ja suomalaisilla uusi haaste. Sinimusta hallitus uusinen tuhoineen.
Suomen nylyisen hallituksen ei olisi nyt todellakaan koskaan kannattanut suututtaa suomalaista työväestöä.
Mutta kun tämä Suomen nykyinen hallitus nyt sitten tyhmyyksissään suututti suomalaisen työväestön, niin yleislakko tulee aivan varmasti täysin ajankohtaiseksi asiaksi täällä Suomessa todella nopeasti jollei tämä Suomen nykyinen hallitus ymmärrä itse erota.
SS kausi on selvitetty satoja kertoja, jos seuraat keskustelua se on sinulle selviö tai päästäsi puuttuu ajatteluun tarvittava osa eli aivot!
SS = Sohlo Sanna! Jos tuo ei vielä ole sinulle selöviä niin paina nyt mieleesi! Eikä SDS korjannut mitään muuta kuin komisti velan määrää. Mitään ei tapahtunut yritysrintamalla joka olisi innostanut lisäämään yritysten määrää, joka on se ensimmäinen ehto talouden nousulle! Ilman uusia yrityksi, tuottavia yrityksiä, ei ole edes toivoa paremmasta!
Sipilä pyrki korjaamaan mutta päästi ay mafian liikaa vaikuittamaan asioihin demokratian vastaisesti. Toivottavasti nyt Orpon hallitus saa tuon roiston joka meitä vie turmioon kuriin, uskomaan demokratian siunaukseen.
Meillä Suomessa on lapset ja nuoriso, meillä on työväestö ja meillä ovat eläkleläiset, joten mihin ryhmään oikeasti viittaat, koska juuri enemmistä työväestöstä ja eläkeläisistä äänioikeuttaan käyttämällä valitsi nykyisen hallituksen tai sen joukon edustajia jotka sitten valitsivat hallituksen varsin demokraattisesti?
Demokraattisesti valitun hallituksen vastustaminenhan on kapinaa ja sinä toimena sitä pitää käsitellä. Ay mafian johto on parasta pistää kaltereiden taaksi kapinan lietsonnasta!
Ilmeisesti huumorilla tuon kirjoitit. Jos et, niin voi morjens.
Mitä edellä kirjoitin on faktaa, muuiksi et sitä kykene todistamaan/osoittamaan.
Sikäli siinä on korjattavaa jotta SDS onkin todellisuudessa SDP, jotenkin lipsahti näköjään!
Aivan samoin pitää nyt kiireesti poistaa myös kaikilta työnantajilta ja yrittäjiltä työnantajaliittojen, yrittäjäjärjestöjen ja muiden "hyvä veli-kerhojen" jäsenmaksujen verovähennysoikeudet sekä yrittäjien osinkojen verohuojennukset. Sillä nuo ovat ihan aina yhteiskunnallemme erityisen kalliita ja yleishaitallisia asioita.
Kaikki mikä edistää yritystimintaa on eduksi koska niitä tarviotaan lisää paljon. Kun työttömiä on luokkaa 300´000 ja uudet alkavat yritykset työllistävät ehkä 5 - 50 henkeä alkuivuosinaan niin laske siitä montako yritystä tarvitaan työttömyyden poistoon! Kaikki houkutukset piotää olla esillä jotta pääsemme tulokseen eikä kaltaisesi kateuden pirulainen saa päästä leviämään. Saathan sinäkin perustaa yrityksen ja nostaa osinkoja hieman edullisemmin. Niitä saa muistaakseni 8% verran yrityksen vapaasta pääomasta eli jos se pääoma olisi 100'´000€ niin 8000€ voisi jakaa vuodessa vähemmän verotettua osinkoa. Ei muuta kuin yritystä perustamaan kunhan vain keksit hyvän yritysidean!
Tarvitsemme siis 3000 - 4000 uutta tuottavaa yritystä! Nyt vaan ideoimaan mitä kannattaisi tehdä siinä perustamassasi yrityksessä!
Lisään sinulle vielä sen todellisuuden, joka lienee sinulta Lyyli päässyt hukkaan: yrityksethän tuottavat kaiken sen rahan, joka yhteiskuntaa pyörittää eli yhteiskunta tulee kalliiksi yrityksille eikä päinvastoin! Vai mistä arvioit sen rahan yhteiskuntaan tulevan ellei yritysten kassojen kautta?
Sinun suureksi harmiksi nyt yleislakko pysäyttää Suomen ihan vallan kokonaan ihan tässä lähitulevaisuudessa.
ja tiedätkö sinä nyt edes sitä, minkä vuoksi tämä yleislakko Suomessa oikein tapahtuukaan?
Yleislakko on typeryyttä kuten sosialismi yleensäkin, sosialismiinhan te pyritte vaikka ette kehtaa sitä suoraan sanoa, mutta teot paljastavat!
Eikä Suomi pysähdy koska kaikki eivät kuulu ay orjien joukkoon vaan järkeviäkin kansalaisia löytyy. En minäkään yli 40 työvuoteni aikana ollut muiussa lakossa kuin tupakkalakossa ja silti hyvin meni. Te vielä kadutte uhoamme demokratiaa vastaan!
Suomen nykyisen hallituksen tekemiset nyt sitten vain aiheuttavat Suomeen yleislakon pitkästä aikaa.
Ensi viikon torstaina toki nyt jo hiukan harjoitellaan noita tulevia lakkohommia, ja sitten ensi vuoden alkupuolella Suomi pysähtyy yleislakon seurauksena vallan kokonaan.
Toivottavasti Suomen nykyinen hallitus osaa nyt sitten vain tehdä ne oikeat johtopäätökset kyseisen asian suhteen.
Sitähän se on sosialismia, ette myönnä omia virheitänne ja kiukuttelette kun niitä pyritään korjaamaan. Se on sitä pyrkimystä diktatuuriin Neuvosto malliin!
Tämä Suomen nykyinen hallitus tulee ylittämään tyhmyydessään jopa Sipilän hallituksen kirkkaasti.
Kohta nähdään sitten jo ihan erilaisia gkannatusalluppeja. Ihmiset todellakin äänestivät puolueita keväällä eduskuntavaaleissa, eikä todellakaan koskaan tätä nykyistä hallituksen touhua. Tosin ei tätä nykyistä touhua keväällä luvannutkaan ketkään muut kuin kuin kokoomus ja erityisesti petteri Orpo.
Sipilähän olikin pitkään aikaan fiksuin PM! Orpo kyllä pärjää aivan kuin Sipilän kassavahtinakin. Vielähän ei tiedetä miten käy kun ay mafia on julistanut sodan parannuksille, jotta ei jäisi huonoon valoon töppäyksiensä vuoksi.
Mailman lyhin kirja: Juha Sipilän johtaman hallituksen hyvät teot Suomen kansalle
Olet näköjään jotenkin vajaa älyinen tomppeli kun et nyt lainkaan ymmärrä mitä tuo tuhosipilä opetuslapsineen tekikään Suomen kansalle ottamalla köyhilta ansaittuja varoja ja antamalla ne ökyrikkaille riistokapitalisteille.
Tuskin sinä nyt kumminkaan olet jokin pääomatuloilla elävä ökyrikas, kun kerran roikut täällä ihan 24/7.
Kerropas nuyt paljonko sinun köyhäsi ansaitsevat! Unohda sosiaaliset tulonsiirrot ja muut apurahat ja keskity työllä ansaitsemiseen!
Nythän juuri olemme siinä pulassa jossa menot ovat tuloja suuremmat, joten on alettava ansaitsemaan työllä lisää eli kilpailukyvyn on lisäännyttävä ja se saattaa vaatia taas kikytystä sekä muutoinkin työsuhdemaailman korjaamista tähän päivään sekä ay mafian muuttamista demokraattiseen suuntaan diktatuuri haaveistaan!
Eikös nyt kuitenkin suurin ongelma tällä hetkellä ole saada sinimusta hallitus pois diktatuurista normaaliin suomalaiseen käytäntöön asioiden etenemisen suhteen?
Älä vaihda puheenaihetta, älä ainakaan moisella Moskovan trollikoulun tyylilläsi! Jos vastaat niin vastaa siihen mihin olet vastaamassa vai typeryskö olet?
Taisi mennä tuokin loppukysymuys hukkaan, sillä kuka tai mikä muu voi moiseen sortua kuin typerys?
Sinivalkoinen hallotuksemmehan juuri on se demokraattinen ja ay mafia muine vasuritolloineen ajaa meitä diktatuuriin eli sosialismiin!
Tuleva yleislakko täällä Suomessa syöksee Suomen nykyisen sinimustan fasistihallituksen helvettiin tuhoamasta enempää Suomea.
Tuleva yleislakko kestää nyt niin kauan että Orpo ihan itse ymmärtää mennä pressan puheille jättämään johtamansa hallituksen eronpyynnön.
Sinä pölöpää, tänään on vain sinivalkoinen halllitus kun punamusta natsisosialistinen vasuriporukka on kaadettu!
Siis kaikki sosiaalipummit verolle ja töihin.
Ei tämä yhteiskunta pyöri kaiken maailman elämäntapa elämäntapa inkkareiden ohjeilla. Työtä, työstä maksetaan kohtuullisesti veroa ja niillä pyöritetään yhteisiä asioista. Apua niille jotka tarvitsee.
Kunnon rypistys niille, jotka ovat elämäntyökseen ottaneet vain tuilla elämisen ja porsaanreikien etsimisen. Mikä pakko on ahtautua alueille, jossa asuminen ja eläminen on kallista. Työtä kyllä riittää muuallakin, vaikka balettiin ja oopperaan onkin hieman pidempi matka.
Nyt eletään Suomessa historiallista aikaa. Uudet palkkamallit on duunareille tulossa . Woimapolitiikka työmarkkinoilla katoaa ja lakot loppuu , palkkameuvotteluautonomia murskataan ja palataan v 1800- luvun ORJA MARKKINOILLE !......
SUOMI alkaa olla taas SISÄLLISSODAN kynnyksellä 🇫🇮😰🇫🇮.....
MATALAPALKKA-ALAT tulee esiin palkkakuopistaan nousee vihainen kansa koloistaan ja kaivaa ritsat ja lingot esiin ja alkaa ottelu elämästä ja kuolemasta - .
Kansa hajaantuu.., ja palaamme nuotiopolitikkaan .......
Suomella on edessä nyt vain huonoja valintoja 😰😰😰😰😰😰.
Juuri noin, vuokratuetkin pitäisi mitoittaa vaikka Jalasjärven vuokratason mukaan!
Tuo on turha unelma, sitä voi aivan hyvin hoitaa työasiansa omatoimisesti, siitä minulla on yli 40 vuoden kokemus. Varmaa on myös se, etten ainakaan kärsinyt palkan suhteen siitä, etten ollut ay orja vaan hoidin itse omat sopimukseni palkkojenkin suhteen yhtä noin 2 vuoden jaksoa lukuun ottamatta, kun kerrankin oli virkaa!
Palkan suuruuden pitää olla riippuvainen siitä mitä ansaitsee! Siitä se ei voi riippua mikä olisi kivaa, rahojen kun pitää jostain tulla eli asiakkailta!!
Meidän yrittäjien ja työntekijöidemme toimeentulo perustuu juuri asiakkaisiin ja heidän ostovoimaan. Jokainen työntekijä itse tekee työsopimuksensa, silti on hyvä että on joku sovittu perälauta esimerkiksi palkan suhteen ettei jotkut käytä häikäilemättömästi hyväksi työnhakijoita. Ja nuo perälaudat palkkojen suhteen ei varmasti ole kenellekään rehellisille mikään ongelma.
Mitähän tuolla tarkoitat?????
"Varmaa on myös se, etten ainakaan kärsinyt palkan suhteen siitä, etten ollut ay orja"
Tuo ei oikein avaudu? Mutta kerro missä uskomuksissa elät? Mitä tarkoita ay orjalla ja miten vaikuttaa mihin. Jos tiedät oikeasti jostain orjista niin velvollisuutesi on siitä ilmoittaa viranomaisille. Sellaiset yritykset ja työnantajat pitää saada Suomessa vastuuseen jotka toimii noin.
Jotenkin kuitenkin epäilen ettet ole ihan sitä terävintä kärkeä ja et oikein ymmärrä mistään mitään. Olenko oikeassa jos epäilen sinun olevan mielenterveyspotilas?
Jos katsot, ettet ansaitse jossain työssä riittäästi niin miksi et myy kykyjäsi toiseen yritykseen parempaan hintaan? Noin minäkin aikoinaan tein ja paras vaihto nosti kuukauden ansiota lähes 50%. Siinä firmassa sitten olinkin toistakymmentä vuotta.
Työsuhteessa kannattaa olla oma-aloitteinen eikä alkaa ay orjuuteen, sillä jos jotain todella osaat niin sitä kannattaa myydä ja osoittaa sen jälkeen jottei työnantaja tehnyt huonoa kauppaa!
Nyt olemme ay mafian orjamarkkinoilla ja pyrimme vapaaseen yhteiskuntaan!
TEKIJÄ JA JOHTAJA. PELAAJA JA PELINJOHTAJA, TASA-ARVO.
TÄSSÄ ON ILMISELVÄSTI KYSYMYS PALLOPELEISTÄ. SUOMESSAHAN TÄMÄ ON JA PALLOPELIT JA PELAAMINEN YLENSIKIN OVAT SUOMALAISTEN TYÖNKORVIKE JA LAKOT.
AIKANSA KUN KÄY PUSIKOISSA JAUHOJA JA KALJAA MAISTELEMASSA PELIN VÄLILLÄ, IHMEKÖS SE ON, ETTÄ EKSYKSISSÄ ON.
MAISTERIKSI, JOS PARI KIRJAA LUKAISEE JA TOHTORIKSI KOLMANNEN VÄITÖSKIRJAN TEKEE, EI SIITÄKÄÄN SEN SELVEMMÄKSI TULE. VAIKKA KATRI KULMUNI SANOI...."KYLLÄ ME TÄSTÄ SEVIÄMME" ...MITEN SIITÄ VOI SELVITÄ, KUN VIINA EI TODELLAKAAN JUOMALLA SUOMESTA LOPU. JUHLA AJATKIN OVAT VENÄHTÄNEEN PITEMMIKSI , KUIN TYÖ-AJAT JA NISTÄKIN TINGITÄÄN.