siitä että ostatte huippukalliita käsilaukkuja ja arvokelloja. Tuletteko niistä hyvinkin onnelliseksi vai korvaavatko ne jotain mitä teidän elämästänne puuttuu?
Kilpailetteko jonkun kanssa luxustuotteilla? Haluatteko tehdä toiset kateellisiksi vai mikä teitä ajaa tuollaiseen turhuuteen?
Kilpailetteko jonkun kanssa luxustuotteilla? Haluatteko tehdä toiset kateellisiksi vai mikä teitä ajaa tuollaiseen turhuuteen?
Vastaukset 9
Vanhimmat
minä itse ainakin ajan 25 vuotta vanhalla autolla koska se toimii, miksi vaihtaisin siis uudempaan?
Juuri näin! Jos entinen toimii niin miksi vaihtaa.
ehkä se riippuu merkitseekö raha elämässä, sitten tavallaan
"ottaa" vain tavaraa ja sitä voi kertyä?
kellojen ostamista en tajua ranteeseen kun kellon ajan näkee joka paikasta, puhelimestakin, tietokone, radio jne..?
Kai tuo röystäily kohottaa itsetuntoa. Jos
sitä alemmuuden tunnetta voi jotenkin rahalla korvata.
Kyllä.
Rikkailla ei oo muuta tekemistä kuin ostella turhuuksia, monilla heillä on rahaa, mutta ei lainkaan älyä.
Muistan joskus nuorena kun tuttu likka kertoi tuntevansa jonkun tosi rikkaan perheen vesan, jolla oli kuulemma 200 neliön luukku stadissa, siihen aikaan se oli jättikämppä nuorelle. Tyyppi kuulemma teki heräteostoksia ja oli nähnyt jossain näyteikkunassa jonkun lasisen sammakko pöytäkoristeen, hinta 5 tonnia, oli ostanu heti kun oli niin kivan näkönen. Oli markka-aikaa, mutta siis järjetön hinta silloinkin turhasta koristeesta.
Tuli mieleen se Tokmannin omistaja jolla on 10 tuhannen lasiesineen kokoelma, varmaan menny pitkä penni täysin jonninjoutavaan, mutta pääasia että pääs miljonääriksi, muuten ei olisi voinut niitäkään ostaa.
Tälläisten tapausten takia rahan älytön kerääminen eli rikastuminen pitäisi olla laissa kielletty yksityisiltä ihmisiltä, kaikki se valtava omaisuus menee helposti jonninjoutavaan krääsään jos sekoaa.
Juuri näin. Ihmissuhteet täytyy korvata tavaralla. Koskaan ei kroisos voi olla varma ovatko ihmiset hänen ympärillään oikeita ystäviä vai vain hyötyäkseen hänestä.
Orkut. Guccin veska on parempaa kuin kokkeli.
Jospa kokkeli antaa paremmat sävärit kun sen nauttii kussin laukusta?