Huomenna tulee taas se ainoa oikea Tuntematon sotilas

Laineen ohjaus vuodelta 1952. 5 tähteä ******
36343
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

Rokka, menkääs kasaamaan kiviä polun viereen!
-En varmasti mene! Kerää äijä itte kives!

Äänestä

Aika on ajanut pahasti ohi tämän version.

Äänestä
  • Niin on ja muutenkin epärealistinen.
    Mollbergin versiota katsoin eilen ja tykkäsin.

    Äänestä

Linnan Tuntematon on melko keskinkertainen elokuva. Mollbergin versio paljon parempi.

Äänestä
  • Laineen version on koko perheelle sopiva. Molbergin elokuvan näin teatterissa aikoinaan ja mieleen jäi vain se kun elokuvassa räjäyteltiin honkia poikki missä ei oikein mitään järkeä ollut.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Laineen version on koko perheelle sopiva. Molbergin elokuvan näin teatterissa aikoinaan ja mieleen jäi vain se kun elokuvassa räjäyteltiin honkia poikki missä ei oikein mitään järkeä ollut.

    Sodassa ei yleensäkään järkeä ole.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Laineen version on koko perheelle sopiva. Molbergin elokuvan näin teatterissa aikoinaan ja mieleen jäi vain se kun elokuvassa räjäyteltiin honkia poikki missä ei oikein mitään järkeä ollut.

    Laineen versiota haukuttiin jo sen ilmestyessä Kansallisteatterin kesäretkeksi, jossa keski-ikäiset miehet esittivät nuoria. Elokuvan status on luonnollisesti Suomessa varsinkin varttuneemman väestön joukossa painava, mutta jos unohdetaan nostalgia-arvot, niin ei se elokuvauksellisesti ole mitenkään kummoinen teelmä.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Sodassa ei yleensäkään järkeä ole.

    Nappiin!

    Äänestä

  • mollellaa kommunisti näkemys

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    mollellaa kommunisti näkemys

    Miten se ilmenee hänen ohjaamassaan Tuntemattomassa sotilaassa?

    Äänestä

  • Sun rouvasi on aika keskinkertaisen näköinen, ehkä alle senkin. Muilla on paremman näköiset rouvat.
    Ja kyllä, sun iskä olis voittanut Teräsmiehen.

    Äänestä

Tammikuussa 1955 Särkkä osti Väinö Linnalta oikeuden tehdä romaanista elokuva. Kuvaukset alkoivat 14. maaliskuuta 1955 ja päättyivät 5. joulukuuta.

Äänestä

"ja varjele noita Suomen herroja, etteivät he toista kertaa löisi päätään Karjalan mäntyyn."

Ei näytä varjelevan.

Äänestä

Täysin säälittävä myötähäpeää aiheuttava tekele. Vähän kuin Pekka ja Pätkä Rintamalla. 🤣

Äänestä
  • Eikö ne vähän olleet, Suezilla rauhanturvaajana tai jotain.

    Äänestä

Taitaa tulla uusinta t, maan johto.

Äänestä

Taas mennään suon yli että heilahtaa, Karjalan kunnailla?💂

Äänestä

Ei se ole vuodelta -52 vaan -56.

Äänestä
  • -55

    Äänestä

Milloinkahan venäläiset tekee oman elokuvaversion talvisodasta.
Tekisivät myös elokuvan tästä kolmen päivän erikoisoperaatio.

Äänestä
  • Pari viikkua ja päästään heinätöihin, sanoi sotamies Salo, joka myöskin kuvitteli että kyseessä on vain pieni erikoisoperaatio.

    Äänestä

  • Jospa noilla ihan jopa dokumentin teko mielessä...... kukapa tietää .

    Äänestä

Mikäs tämä ulkomainen huippuohjaaja oli joka kehui Tuntematonta sotilasta parhaaksi sotaelokuvaksi mitä on nähnyt (siis Edvin Laineen). (en nyt sano nimeä kun domestos pyyhki sen)
Eilen katsoin tätä Muulperin tekelettä, pojat supisee kuin puiston pusikoissa, kieli korvaan niin olisi täydellistä.

Äänestä
  • Jaha Martin Scorsese..

    Äänestä

Joka vuosiko se näytetään? Jos Venäjällä tehtäisi samoin heidän "tuntemattomansa" kanssa, sitä pidettäisi propagandana tällä.

Äänestä
  • Se on sitä suomalaista erikoista kaksinaismoralismia. Kun juhlistamme täällä itsenäisyyspäivää pitämällä sotilasparaateja ja näyttämällä sotaisia elokuvia, se on isänmaallista mutta muualla kun tehdään samoin se on suomalaisten mielestä propagandaa ja kansan aivopesua.

    Samaa toki harrastetaan jokaisessa maassa. Yhdysvalloissa oikein nostetaan patriotismi ja sankaruus erikoisasemaan ja sitä ihannoidaan, huolimatta siitä missä päin maailmaa sotasankarit ovat sotineet ja minkä asian takia.

    Äänestä

Vielä parempi versio näyteltiin aikoinaan Pyynikin kesäteatterissa.
Se oli hauska, siinä syötiin vaan hernekeittoa ja piereskeltiin.

Äänestä

Mihin aikaan?

Äänestä
  • Esityksen aikana.

    Äänestä

Aina ensimmäinen versio on paras. Tähtien sodassakin ensimmäinen versio on Pro.

Äänestä
  • Tämä pätee musiikkiin myös. Ensimmäinen albumi on yleensä ajaton.

    Äänestä

  • Anonyymi00028 kirjoitti:

    Tämä pätee musiikkiin myös. Ensimmäinen albumi on yleensä ajaton.

    Esimerkiksi Black Sabbath yhtye. Paranoid on huippu yhäkin.

    Äänestä

  • Terminaattorissa se toinen versio oli paras - Judgment Day.

    Äänestä

Vai että elokuva on tehty monta vuotta ennen kirjaa !

Äänestä

EVVK!

Äänestä

Mollbergin elokuvaversiossa vuorosanat mutistaan epäselvästi ja vaimeasti. Tässä elokuvassa sanoista saa sentään kuitenkin jotenkin vielä selvää, vaikka tunnetilaa ei osaa näytellä oikein kukaan näyttelijöistä.

Aku Louhimiehen elokuvassa ei saa enää puheestakaan mitään selvää. Kaikenlaisia langattomia kaulusmikrofoneja oli jo 2017 tekoaikaan olemassa. On se kummaa, että suomalaisten elokuvien ikiaikaista ja suurinta kämmiä, eli paskaa äänitystä ei siltikään osattu Louhimiehenkään aikana hoitaa kuntoon.

Tässä miellessä Edvin Laineen 1955 teknologialla tekemät kuvaukset ja äänitteet ovat aivan ensiluokkaista tasoa. Vuorosanat kuulee, ja sanoja osaa näyttää että hän sisikunnassaan tunteekin jotakin, pelkän vuorosanojen lukemisen ohessa.

Laineen versio on niin moneen kertaan nähty, että sen vuorosanat osaa ulkoa, ja elokuva on puhki kulunut. Silti se on sekä elokuvan tekniseltä toteutukseltaan että näyttelijäsuorituksiltaan ylivoimaisin näistä kolmesta versiosta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Laineen ohjaus vuodelta 1952. 5 tähteä ******

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu