Uskonasioiden suhteen minä olen fanaatikko, tiedättehän, sellainen kivikova, huumorintajuton kiihkoilija. Ja minä pidän siitä! Uskonto on minulle pakkomielle. Minun on vain sisäisen pakkoni ajamana vaahdottava siitä, en voi sille mitään.
Joka ilta, kun asetun tietokoneeni ääreen, ristin sormeni voidakseni naksutella ja venytellä ne vetreiksi. Voittajan hymy huulillani avaan Suomi24 :n keskustelut, ja... KYLLÄ LÄHTEE! Minä oikein tärisen kiihkosta, joka -uskaltaisinko verrata- on luonteeltaan lähes orgastista! Kun oikein pääsen teurastuksen makuun, silmät lasittuvat päässäni ja on kuin vajoaisin transsiin. Joskus ajattelen, että jos olisin elänyt keskiajalla, ammattini olisi varmasti ollut pyöveli.
Kun olen antanut kaiken tuon suloisen vihan purkautua itsestäni, voin olla ylpeä itsestäni. Olenhan taas johdattanut joitakin ihmisiä totuuden tuntemiseen. Ainoan oikean opin, ateismin, tuntemiseen.
Joka ilta, kun asetun tietokoneeni ääreen, ristin sormeni voidakseni naksutella ja venytellä ne vetreiksi. Voittajan hymy huulillani avaan Suomi24 :n keskustelut, ja... KYLLÄ LÄHTEE! Minä oikein tärisen kiihkosta, joka -uskaltaisinko verrata- on luonteeltaan lähes orgastista! Kun oikein pääsen teurastuksen makuun, silmät lasittuvat päässäni ja on kuin vajoaisin transsiin. Joskus ajattelen, että jos olisin elänyt keskiajalla, ammattini olisi varmasti ollut pyöveli.
Kun olen antanut kaiken tuon suloisen vihan purkautua itsestäni, voin olla ylpeä itsestäni. Olenhan taas johdattanut joitakin ihmisiä totuuden tuntemiseen. Ainoan oikean opin, ateismin, tuntemiseen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Nää on kuule hyviä keskusteluita, katsos näitä ei kuuntele kukaan. Ja jos vedät vaahdot päähäsi
,mutta vain ulkopuolelle,niin sinun ei tarvitse käyttää geeliä tai muotovaahtoa laisinkaan.
Niemenmäessä pää kalleellaan vastatuuleen kohti portaatonta kävelty suupieli roikkuen vai mitä?
Muuta pois sieltä, jos kerran se paikka nuinkin paljon sinua ahdistaa, vai onko asia niin. Että se ei olekkaan vapaaehtoisuuspohjalla, meinaan se sinun asumisesi, siellä Niemenmäessä? Ja jos asianlaita on tuollalailla, niin valitan jo etukäteen, minun toimivaltaani ei kuulu tuonkaan
"paikkakunnan" asiat. Ei, vaikka pää olisi kallellaankin joskus, ainakin tyynyyn päin, jos ei muuten.
Olen saman "uskonnon" kannattajia, ja koen "pyhäksi" velvollisuudekseni valistaa vääräuskoisia heidän virheistään.
Havahtukaa todellisuuteen.
Raamattu on satua.
Tutkimusten mukaan olet pelkkä jäte!
Katkerat uskovaiset eivät keksi tasokkaampia vastauksia. Kannattaa ryhtyä ateistiksi niin kirjoittelun tasokin alkaa paranemaan ajattelun kehittyessä.
Raamattu on satua.
>>Kannattaa ryhtyä ateistiksi niin kirjoittelun tasokin alkaa paranemaan ajattelun kehittyessä.
Uskovaiset lainailevat tekstejä, kun eivät keksi mitään omaa.
Paskantärkeily on myös uskovaisille tyypillistä. He ovat lähes poikkeuksetta egomaanikkoja, ja kuvittelevat olevansa maailman keskipiste.
Mutta, miten selität tuon lainauksesi ja raamatun satujen välisen ristiriidan?
Raamattu on satua.
>>Mutta, miten selität tuon lainauksesi ja raamatun satujen välisen ristiriidan?
Sama paskanjauhanta paljastaa teidät aina.
Taidat olla niitä kaappiuskovaisia.. Ongelman myöntäminen on ensimmäinen askel kohti paranemista. Vihamielinen sävysi ja puolustautumisesi kertoo minun olleen oikeassa.
Ei ihme että olet noin aggressiivinen, kun et voi edes myöntää kärsiväsi uskonoireista.
Raamattu on satua.
Uskovaisen kyllä tunnistaa, siitä olen samaa mieltä. Sinusta ei voi erehtyä. Olet perinteinen tiedeuskovainen, joka ei kuitenkaan oikeasti tiedä tieteen ajankohtaisista kysymyksistä tuon taivaallista.
Sitäpaitsi itse aloitit vittuilemalla uskovaisille. Se kaappiuskovaisuudestasi. Hyvin peilattu, prutkuseni!
Koetapa välillä keksiä jotain omaa vittuilua äläkä aina apinoi toisia. Ja mikä ihmeen perinteinen tiedeuskovainen???? Olenko väittänyt olevani tieteilijä?
Oma tietämyksesikin on tähän saakka jäänyt muiden lainailuksi, joten ei luulisi olevan varaa valittaa.
Raamattu on satua.
>>>Koetapa välillä keksiä jotain omaa vittuilua äläkä aina apinoi toisia.>Ja mikä ihmeen perinteinen tiedeuskovainen???? Olenko väittänyt olevani tieteilijä?>Oma tietämyksesikin on tähän saakka jäänyt muiden lainailuksi, joten ei luulisi olevan varaa valittaa.>Raamattu on satua.
Säälin lapsiasi, sillä heidän isällään ei ole kasvatuskeinot kunnossa. Lapsiesi olisi hyvä tuntea raamatun sadut, jotta osaisivat suhtautua niihin kriittisesti myös tulevaisuudessa.
Asioista pitäisi pystyä puhumaan sellaisina kuin ne oikeasti ovat. Älä pidä lapsiasi pimennossa, se on uskisten touhua.
Raamattu ON satua.
>>Säälin lapsiasi, sillä heidän isällään ei ole kasvatuskeinot kunnossa. Lapsiesi olisi hyvä tuntea raamatun sadut, jotta osaisivat suhtautua niihin kriittisesti myös tulevaisuudessa.>Asioista pitäisi pystyä puhumaan sellaisina kuin ne oikeasti ovat. Älä pidä lapsiasi pimennossa, se on uskisten touhua.>Raamattu ON satua.
Jätät siis suosiolla kasvatusvastuun uskonnollisissa asioissa koululle, ehkä sinun tapauksessasi onkin parempi niin...
Mutta se että alat keskustelemaan asioista lasten niistä vasta kysyessä ei anna sinusta kovin hyvää kuvaa kasvattajana.
Jos minä en lähtökohtaisesti usko raamattuun, niin eikö se silloin OLE satua?
Sorruit itse asiaan josta minuakin varoittelit: Yleistämiseen. Ja kiroilu on merkki siitä ettei ole mitään järkevää sanottavaa. Toivottavasti et tätä tapaa kuitenkaan opeta lapsillesi...
Raamattu on satua.
Kuten isällinen johtajamme Kimmo L. Sunkkila (vrt. Kim Il Sung) poliittisessa aikakauslehdessä Pahkasiassa aikoinaan ajattelun tasosta totesi: "Asiallisen tiedon puute ei saa olla esteenä henkiselle epävarmuudelle!".
Eihän uskovainen ole maailman keskipiste! Maailman keskipiste on minun reisieni välissä nytkähtelevä 24-senttinen järkäle! Ime sitä, ystävä hyvä!
Sinä kiistät koko ajan uskosi Raamattuun - ja toisaalta puolustat sitä. Älä häpeä uskoasi, häpeä skitsofreniaasi. Onko sinulla paha olla? Oletko fanaatikko?
>>Jätät siis suosiolla kasvatusvastuun uskonnollisissa asioissa koululle, ehkä sinun tapauksessasi onkin parempi niin...>Mutta se että alat keskustelemaan asioista lasten niistä vasta kysyessä ei anna sinusta kovin hyvää kuvaa kasvattajana.>Jos minä en lähtökohtaisesti usko raamattuun, niin eikö se silloin OLE satua?>Sorruit itse asiaan josta minuakin varoittelit: Yleistämiseen.>Ja kiroilu on merkki siitä ettei ole mitään järkevää sanottavaa.>Toivottavasti et tätä tapaa kuitenkaan opeta lapsillesi...
>>Sinä kiistät koko ajan uskosi Raamattuun - ja toisaalta puolustat sitä.>Älä häpeä uskoasi, häpeä skitsofreniaasi.>Onko sinulla paha olla?>Oletko fanaatikko?
Egoilusi ja toisten vähättely kertoo omaa karua kieltään sinusta, rivien välistä paistaa selvästi syvällä oleva epävarmuus. Jo se että koet tarvetta selittää minulle asioita, tai perustella itseäsi tuikituntemattomalle, antaa tästä vahvat viitteet.
Suosittelen sinulle lääkärillä käyntiä, paitsi henkisen puolesi myös veresi virtsa-arvojen tarkastamista, sinulla voi olla munuaisvaivoja.
Sen verran sinulla on nimittäin tuota kusta päässä.
Raamattu on satua.
"Ompas" kirjoitetaan "Onpas". on-pas.
Raamattu on satua.
>>Egoilusi ja toisten vähättely kertoo omaa karua kieltään sinusta, rivien välistä paistaa selvästi syvällä oleva epävarmuus.>Jo se että koet tarvetta selittää minulle asioita, tai perustella itseäsi tuikituntemattomalle, antaa tästä vahvat viitteet.>Suosittelen sinulle lääkärillä käyntiä, paitsi henkisen puolesi myös veresi virtsa-arvojen tarkastamista, sinulla voi olla munuaisvaivoja.>Sen verran sinulla on nimittäin tuota kusta päässä.>Raamattu on satua.
"Ompas" on tyylikeino. Aivan kuten voimasanatkin. Tyylikeinot ovat sallittuja puhekielenomaisissa keskusteluissa ja fiktiivisissä teksteissä luomaan tekstille karaktääriä.
Tätähän ei tietenkään ymmärrä sellainen ihminen, joka ei koskaan lue mitään kaunokirjallisia tekstejä.
eri kirjallisuudenlajeja toisistaan, mutta ei sitä voi odottaakaan. Hän on kuin juuri kiroilemaan oppinut pikkupoika, joka uskaltaa täräyttää kirosanan oven välistä ja juoksee sitten nauraen tiehensä, kun sai ärsytettyä muita. Samalla lailla kuin tuo pikkupoika täräytteli, kuha täräyttää joka kerta paikalle tultuaaan, että Raamattu on pötyä. Kirosana voi joskus olla paikallaan, mutta kuhan saman asian hokeminen miljoona kertaa on tylsää ja mielikuvituksetonta.
Vastasin sinun viestiisi, kun sinun kanssasi voi keskustella, mutta kuhan kanssa ei, kuten huomasit.
Kuha-parka nielaisi heti syötin, kalaillallista, vai?
Joo, minua viedään kuin pässiä narussa.
Kyllä aidon kuhan aina tunnistaa, älkää tyytykö halpoihin kopioihin.
Mitä tämmöiset halvat kopiointiyritykset kertovat uskovaisista ja heidän käyttäytymistavoistaan? Millaisen kuvan itsestänne annattekaan...
Raamattu on satua.
kuulostat enempi hihhulilta jota "vituttaa".
väsähtää.