Lopettakaa hyvä t seurakunnat toisten syrjimenen, ja tarkoitan ensisijaisesti todistajia joilla on puutteita tai vai vaikeuksia seurakunnan tehtävissä.
Älkää syrjikö heitä ja jätä yksin. Sillä he ovat samanarvoisia kuin kaikki muutkin.
Jeesus niin opetti. Noudattakaa tätä opetusta.
Älkää uhontako tätä.
(tuntuu siltä että on unohdettu)
Hyvä käytös kaikkia kohtaan.
5
232
Vastaukset 5
- Anonyymi
Todistajat osaavat mielistellä potentiaalisia käännytettäviä, mutta paljastavat todellisen luontonsa seurakunnan sisällä. Seurakunnissa esiintyy kuppikuntia, syrjimistä ja kiusaamista. Vähemmän suorittava jäsen ei ole paljon minkään arvoinen.
Oikein hieno yhteishenkeä lisäävä henkistyytnyt tapa on ekumeeninen Peräilmakilvoittelu, johon kaikki seurakunnat saavat vapaasti osallistua. Seuraava ekumeeninen avoin Peräilmakilvoittelu on Kärsämäen torilla ensi pääsiäisenä. Ja peräti itse jeesus on luvannut pitää esitelmän Kaifaan ilmavaivoista kolkatalla pääsiäisenä.
- Anonyymi
Jeesuksen sanomiset on JT:lle vähän niinkuin se ja sama. Poimitaan rusinat pullasta, mutta auta armias, jos et tee niinkuin lahkojärjestönsä määrää.
- Anonyymi
Näin on. Jeesuksen opetusta pitää toisinaan noudattaa, mutta järjestön opetusta aina.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näin on. Jeesuksen opetusta pitää toisinaan noudattaa, mutta järjestön opetusta aina.
Tähän sopii erinomaisesti Raamatunkohta 2 Joh.2:27.
"Mutta mitä teihin tulee, voitelu, jonka saitte häneltä ( Jeesukselta ), pysyy teissä, ettekä te ole KENENKÄÄN ( JÄRJESTÖN ) opetuksen tarpeessa. Hänen voitelunsa opettaa teitä kaikessa, ja se on totta EIKÄ VALHETTA. ( niinkuin järjestön monet opetukset )".
Ongelmana on JT:lla vain se, että JT:t eivät usko, että he tarvitsevat voitelua Pyhässä Hengessä saadakseen ikuisen elämän.
Riittää kun laittaa rastin ruutuun raporttilomakkeeseen.
Mutta JT:sta kerrotaan myös Gal.1: 6-8.
6. "Minua ihmetyttää, että te niin pian olette luopumassa hänestä, joka on kutsunut teidät Kristuksen armossa, pois toisenlaiseen evankeliumiin.
7. Se ei kuitenkaan ole mikään toinen evankeliumi. On vain niitä (JT:t ), jotka hämmentävät teitä ja tahtovat vääristellä Kristuksen evankeliumia.
8. Mutta vaikka joku meistä tai vaikka enkeli taivaasta julistaisi teille evankeliumia, joka on vastoin sitä, minkä me olemme teille julistaneet, hän olkoon kirottu."
Siksi: JT:t ovat kirottuja.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä3171506Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma311239Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html4651029- 62946
- 73942
- 48691
Mies, olenko ymmärtänyt oikein?
Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen74683Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena
Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M103679Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl466636- 38612