Monen auton yrittäjyys

Anonyymi-ap

Mulla on pistänyt silmään lapissa tällainen teslataksi homma, ostellaan kokoajan lisää tesloja ja haetaan kuskeja niitä ajamaan, myyntipuheet on menevästä ja taksiliikenteen sähköistämisestä..

Millä meiningillä tuollainen voi kannattaa nykypäivänä taksin kulurakenteilla?
Vai onko nämä täysin kajahtaneita..

14

912

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei kai siinä mitään häviä jos laittaa rahoitusyhtiön autoja ja kerää kaduilta kuljettajat. Se että onko asiakkaan kannalta hyvä istua ahtaassa puupenkissä on asia erikseen. On muotia olla vihreä. Nykyisin autoja valmistetaan vihreässä Kiinassa ainakin akku materiaalit.

      • Anonyymi

        Asiakkaalta otetaan rahat pois, istukoon vaikka peräkärryssä.


    • Anonyymi

      Hyvin se toimii. Teslan saa ilman käsirahaa ja kaikki verot, vakuutukset ja palkat voi jättää maksamatta.

    • Anonyymi

      Ahaa senkö takia näitä tesloja näkee taksissa kun ei tarvitse käsirahaa, entäs parin vuoden taksikäytön jälkeen kun käsissä on pelkkiä miinoja joita ei kukaan ota vaihdossa tai osta. 😅

    • Anonyymi

      Minua on vuosia ihmetyttänyt, miten kannattaa ostaa 100 tonnin Sprintteri tai Crafteri ja ajattaa sitä palkkakuskeilla.

      Pääomakulut suuret, käyttökulut suuret. Saat 2-3 henkilöautoa samalla rahalla ja tuotto olematon. Tai ajat itse yhdellä henkilöautolla, onse sitten tesla, skoda avensis tai c-luokan mersu.

      • Anonyymi

        Älä mieti, poika, noin monimutkaisia.
        Takseja laittavat ne, joilla laskento 4, uskonto 10.
        Ja ei huolen häivää jatkosta: Suomen kouluista valmistuu Pisa-tulosten valossa väkeä, joka ei osaa lukea enempää kuin kirjoittaa. Eli taksiainesta.
        Ja siihen vielä luku-ja kirjoitustaidottomat hiekkamaiden koneinsinöörit päälle…


    • Anonyymi

      Meillä Jakotaksissa on monta autoa ja homma todella kannattaa.

    • Anonyymi

      Kaveri ajaa Rovaniemellä taksia Menevän välityksessä ja aivan hurjaa on ollut meno marraskuun alusta lähtien, turisteja on aivan valtavat määrät nyt Lapissa, varsinkin 8 paikkaisella taksilla tekee pirun kovaa tiliä kun lentoasemalta perheitä isoine matkalaukkuineen tarvii tilavaa taksia. Tekee koko ajan 12-14 tuntisia vuoroja ja kassat yli 600 euroa päivä ja jonkun kerran saanut ylikin tonnin kassaa päivässä. Arveli että kiivain sesonki loppiaisen jälkeen jo jonkin verran rauhoittuu. Ei siis ihme että eteläistä suomea myöten tulee takseja Rovaniemelle sesonkiaikaan tienaamaan. Toki sitten kesä ja alkusyksy olikin aika hiljaista, jos ei sattunut saamaan pitkää kelakyytiä mutta toki takseja ajossakin kesällä paljon vähemmän kuin nyt mutta kun nyt sesonkiaikana ajaa ahkerasti niin pärjää sitten hiljaisenkin ajan yli.

      • Anonyymi

        Siellä muuten on partaisi yönmustia miehiä ympäri maailmaa. Julmaa tulosta kuulema tekevät,kuten kerroit jopa 50 tunnissa tienaavat. Jotkut ovat päässet viemään kelakyudin pohjoiseen. Kyllä kannattaa mennä vuoleen rahaa.Majoituksin edullista jos autossa nukkuu. Kirpeää pakkassäätä kertovat olevan


      • Anonyymi

        Kuka idiootti ajaa lapissa jotain välityskeskuksen provikka ajoja sesonkina....


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Älä, poika, ota upseerien murheita. Kyllä markkinatalous hoitaa.

      • Anonyymi

        Konkurssiin.


    • Anonyymi

      Ei se kannata. Lappalaiset ovat kaikki roistoja ja huijareita.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe