Hallitus väittää suomea hyvinvointivaltioksi

hyvinvointivaltiossa on riittävä sosiaaliturva, että ihmiset eivät joutuisi kaduilla asumaan.
10168
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

EU ja kv. instituutiot valittanut vuosia Suomen alhaisesta sosiaaliturvasta . Nyt sitä leikataan vielä rajusti alaspäin ,! 666 öyhnatsahteeleeorpoellunkaa$$

Äänestä
  • Eun ihmisoikeudet ei koske Suomea. Suomi toteuttaa vain vähemmistöjen ihmisoikeuksia.
    Suomi rakastaa orjuutta. Suomi on rasistinen maa.

    Jos Suomea moititaan ulkomailla niin uutiskynnys täällä ylittyy vain jos se moite koskee median rakastamia sadisteja. Uutiskynnys ei ylity jos moite koskee oman kansan kurjia.

    Äänestä

  • Muistathan kuitenkin että ihmiset itse, köyhät erityisesti, on halunneet purkaa hyvinvointivaltion. 80-90 % suomalaisista äänestää matuttajia, jotka puolestaan lappavat kaksin käsin matuja Suomeen jakamaan sosiaaliturvaa. Jokainen aikuinen suomalainen ymmärtää hyvin, että silloin on vähemmän jaettavaa/nuppi.
    Näinollen hyvinvointivaltion purkaminen tapahtuu demokraattisesti, 100% ihmisten omien toiveiden mukaisesti.

    Äänestä

  • Suomi on pahainen kehitysmaa, jossa kansalaisia tapetaan jo nälkään ja kurjuuteen.

    Äänestä

Suomi on pahoinvointivaltio taviksille ja köyhille. Rikkaille ja mamuille hyvinvointivaltio.

10% rikas väestö on täällä mukamas kansa, ja muista 90% ei tarvitse välittää lainkaan.

Jo on sekopää johto ja valtio kaikinpuolin kun enemmistö kansasta on kaikissa päätöstenteoissa vähemmistöä.

Äänestä
  • hyvinvointi tarkottaa että saa makaroonia eikä kuole pakkaseen

    Äänestä

Riittäv se tukee olemaankin. Ruhtinaallinen sen ei tarvi olla kuten nyt. Sehän se vasta hyvinvointivaltion tuhoaakin, kuten olemme nähneet.
Nyt asia onneksi korjataan.

Äänestä

nyt vankilaakin mennään vapaa ehtoisesti, päivän iltasanoman mukaan, kun ennen mentiin sovittamaan seuraus,

Äänestä

Syy hyvinvointivaltion rapautumiseen löytyy kyllä laiskasta, tyhmästä ja juoposta kansasta. Jo nuorena heittäydytään yhteiskunnan eläteiksi, kun "vittu ei mua kiinnosta". Työnteko on paskaa, työnantajat on paskoja, palkat on paskoja, ei kiinnosta tuhlata aikaansa työssäkäyntiin.

Äänestä

Ja leipäjonossa jonottelemaan. Törkeetä. Mutta silti otetaan vitusti matuja ja niille maksetaan kaikki. Melkoisia tolvanoita noi ns. Suomen päättäjät.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

hyvinvointivaltiossa on riittävä sosiaaliturva, että ihmiset eivät joutuisi kaduilla asumaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu