Hänhän on ns. kakanjauhaja, jolla ei ole lainkaan mitään asiaosaamista.
No eihän presidentin tehtäväkään toisaalta vaadi kuin pelkkää patsastelua ja kättelytaitoa.
Ehkä koko presidentti-instituutio kannattaisi lakkauttaa. Turha menoerä sekin.
No eihän presidentin tehtäväkään toisaalta vaadi kuin pelkkää patsastelua ja kättelytaitoa.
Ehkä koko presidentti-instituutio kannattaisi lakkauttaa. Turha menoerä sekin.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Positiivinen median kirjoittelu ja muiden mokaaminen mediassa tasaisin välein ratkaisee presidentinvaalit kuten on suunniteltu.
Hitto että huvittaa vieläkin se Aleksanterin 90–10 heitto eduskunnassa, jonka kuittaisi sanomalla "sori siitä".
Aleksanterin ei siis ole mikään häävi matemaatikko. Lukiossakin suoritti vain tyttöjen matematiikan rimaa hipoen arvosanalla A.
Sillä lukion matematiikalla ei tee missään hevonpaskaa, täysin turha ja yliarvostettu oppiaine.
Sen sijaan aritmetiikkaa tulisi osata kiitettävästi - se ratkaisee.
Kyllä poikien matematiikalla pärjää jo pitkälle. Ei toki vielä mitään Laplace-muunnoksia ja Fourier-analyysia tehdä kuten soveltavassa matematiikassa, mutta integraalit ynnä muut perusasiat opetellaan jo lukiossa.
En haluaisi missään tapauksessa Stubbia presidentiksi. Hänen käytöksensä ei ole sopiva presidentille. Hänestä ei voisi tulla koko kansan presidenttiä.
Hänellä ei ole oikeasti ulkopoliittista kokemusta. Stubb on vain edustanut maailmalla, työn tekeminen on hänelle vierasta.
Näin on, mutta tällä näkemällä ei ole muuta vaihtoehtoa, kuin äänestää Stubb presidentiksi.
Sori siitä, näin se on.
Ei kiinnota Stubb ja vielä vähemmän Haavisto, siinä on kaksi sateenkaari heppua.
Joutaisi varmaan lopettaa koko presidentin virka kun ehdokkaiden joukossa on aina vain marginaalisesti suomalaiselle sopivia ehdokkaita.
EU marionetteja, pride marssijoita , niitähän nää vallankin gallup kärjen osalta on.
Monet Kokoomuslaiset ovat jo ilmoittaneet kannattavansa Olli Rehniä. Ei tarvita lipevää ja ylimielistä tyyppiä presidentin virkaan, vaikka lopun aikoja ehkä elämmekin.
En tiedä mikä mies tuo Rehn on, mutta mielestäni sopii ulkoisesti parhaiten vaimonsa kanssa linnaan kättelemään vieraita. Edustaa sellaista vakaata, presidentillistä olemusta. Varmaan tältä pohjalta täytyy päätös tehdä🤔
Rehn on peluri, kuten useat Kepu poliitikot ja Eurostoliiton komissaarina pujahti "vanhan kaavan " mukaisesti korkoa kasvamaan Suomen Pankkiin, sieltähän on luiskahtanut jokunen muukin "putsista" presidentiksi.
Nyt revitellään Jussi Halla-Ahon lapsella ja myös Mika Aaltolaa vastaan aloittaneet lokakampanjan jotta kaksi medialle ja erityisesti mätä Ylelle mieleistä saatu kärkeen, eli Stubb ja Haavisto.
Onko suomalaiset niin hölmöjä, että menevät median tahtiin äänestämään, vai löytyykö omaa järkeä ja päättelykykyä ?
Ainoat järkeenkäyvät on Halla-Aho ja Aaltola, muut lähinnä pääosin pelureita.
Wef:n puudeli. Ei hänellä tunnu olevan mitään järjellistä sanottavaa.
Stubbi on pelkkä kolpero.
Stubb ei vaan ole sopiva presidentiksi, ei edusta suomalaisia arvoja, liian kansainvälinen ja vaimo britti, joka ei osaa suomea.
Stubb edustaa nimenomaan Suomen arvoja - ei ehkä sinun arvojasi. Ulkopolitiikasta vastaava presidentti ei voi olla "liian kansainvälinen". Ulkoministeriön oma poika Stubb on ulkopolitiikassa vahvimmillaan. Vaimo piti erinomaisen puheen suomeksi.
Stubb on täysin feikki jo taustaltaan ja yksi surkeimmista poliitikoista joita muistan vuosikymmenien ajalta.
Koko hänen kampanjansa perustuu pelkkiin mielikuviin jostain, mitä ei ole ollut.
Puheet kuin helppoheikeillä joskus vanhassa menneisyydessä.
Älkää hyvät suomalaiset vähässä kummassa tyytykö Stubbia äänestämään.
Harvinaisen huonosti tarjolla suomalaisia ehdokkaita ja media kannustaa gallupeillaan juuri noita outoja yksilöitä.
Toivon, ettei leuhkasta Stubbista tulisi Suomen seuraavaa presidenttiä ja ihmiset eivät olisi olleet median manipuloitavissa. Presidentin puolison, "maan äidin" pitäisi olla syntyperäinen suomalainen, mitä rouva Stubb ei ole. Vai ajatteleeko jotkut niin, että Stubbin äitipuoli on kuitenkin supisuomalainen - 50-luvulla miss Suomeksi valittu Pirkko Mannola.
Jos henkilö pärjää tikkatauluna, niin pärjää hän kyllä presidenttinäkin.
Politiikkaan Suomessa lähtevän on nykyään oltava masokisti.
Paavo Väyrysen kannattajakortteja voi tulostaa Mv-lehden sivulta.
Huom! Postimaksukin maksettu valmiiksi! (ei kuluja)
Nyt on kiire!
PS. Haluamme Paavon pressaväittelyihin!
Hyisssssaatana, onnenpyöräpelle.
Ihastuttava ihminen sossujen kiusaksi. Oikea riidankylväjä, Suomi on pian Venäjän!
Stubb syytää tekstareina provokaatiota eskalaatiolle, koraslotata tanssii ja kanssa-apinat äänestää. OLEN PORVARI SEKUNNIN PIENESSÄ KOPISSA KUNNAN KIRJASTOSSA!
Kolmesta ruotsinkielisestä ehdokkaasta Stubb on selkeästi rkp n ehdokas.
Vaikka Stub ei ole mikään ruudin keksijä on hän silti hyvä vaihtoehto, mutta ei Niinistön veroinen ja toivotaan, että hän ei epäonnistuisi nyt työssään.
Ei kuulu Stubb kategoriaan "hyvä vaihtoehto" , täysin vastakkaiseen kylläkin. Tulee mieleen jonkunsortin pelle kun vuosikymmenten aikana häntä tuotu vaikka missä yhteydessä esille.
On enempi näitä "neitimiehiä", joista puuttuu jämäkkyys ja ei ole ollenkaan suomalaisttain toimiva henkilö.
On se ainakin kansainvälinen.
https://www.youtube.com/shorts/S7AmN9NRbyc
Nyt haetaan Suomelle suomalaista presidenttiparia. Ei RKPn piiloehdokasta eli Stubbia, josta ei hakemallakaan löydy rouhea suomalaisuutta, liian eliittiä, ei mene toiselle kierrokselle.