Onko sanavapaudella väliä?

Venäjällä sananvapaus on heikoissa kantimissa. Rajoitukset ovat antaneet hallinnolle mahdollisuuden valehdella Venäjän kansalle mielin määrin. Kansan käsitys maailman tapahtumista on muovautunut hallinnon tiedottamisen perusteella.

Venäläisten maailmankuva on sen takia väärä. Se on johtanut järjettömän hyökkäyssodan laajaan kannatukseen venäläisten keskuudessa. Pidemmälle katsoen Venäjän tulevaisuus on huono, mutta tavallinen kansa ei sitä käsitä.

Tällä palstalla Venäjän tiltut nauttivat Suomen sananvapaudesta. Miten on, haluavatko tiltut myös tänne sananvapauden estävän lainsäädännön?

8

208

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomalaisilla on oikeus arvostella vallanpitäjiä. Meillä on oikeus hankkia tietoa hyväksi katsomistamme lähteistä ympäri maailmaa.

      Sitä oikeutta ei venäläisillä ole.

    • Anonyymi

      Venäläisillä on näytösvaalit. Suomalaisilla ei.

    • Anonyymi

      Venäjällä oppositio on vankiloissa tai hautuumaalla. Suomessa se istuu eduskunnassa.

    • Anonyymi

      Suomessa on oikeat presidentinvaalit. Venäjälläkin on vaalit, mutta voittaja on päätetty etukäteen, joten kyse on näytösluonteista vaaleista.

    • Anonyymi

      Oliko Neuvostoliitto sittenkin inhimillisempi paikka kuin nykyinen Venäjä.
      Silloin toisinajattelijoita ei hakattu pampuilla kaduilla, vaan vietiin mielisairaalaan hoidettavaksi. Nyt otteet ovat julmia, ja kovan kurin kuritushuonetumiot, muiden paatuneiden rikollisten kanssa ovat tavanomaisia.

      • Anonyymi

        Neuvostoliitto oli ihmiskunnan HÄPEÄTAHRA.


    • Anonyymi

      Sananvapaus =ajattelunvapaus

    • Anonyymi

      Sananvapautta ei ole enää Ukrainassakaan, uusi laki estää lähes kaikki ihmisoikeudet.
      Outoa sotia niiden puolesta, kun nyt ne kaikki laitettiin mustalle listalle?!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      966
    2. Rakastan sinua

      Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli
      Ikävä
      37
      887
    3. Kun viimeksi tapasit kaivattusi

      Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi
      Ikävä
      47
      829
    4. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      50
      731
    5. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      143
      724
    6. Jos lähestyisin

      näyttäisitkö ovea vai vihreää valoa?
      Ikävä
      54
      721
    7. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      32
      713
    8. Ootko sä oikeasti sinkku?

      Kun oot aina yksin tuol kylil, kyl mä susta naisen ottasin jos saisin luvan😳😘🔥
      Ikävä
      42
      676
    9. Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!

      Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy
      Luterilaisuus
      187
      670
    10. Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0

      Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali
      Luterilaisuus
      136
      665
    Aihe