Ammattiliittojen osingot verolle ja jäsenmaksujen osittainen verovähennys pois.

Anonyymi-ap

SAK on vastuuton yhteiskunnan kurmuuttaja. Poliittiset lakot Eduskuntaa vastaan eivät ole demokratiaa. Ne ovat yhteiskuntaterroria. SAK:lla ei ole veto-oikeutta hallituksen päätöksiin. Lakot eivät johda mihinkään. Osa hallituksen ohjelmasta on jo mennyt eteenpäin. Osa kulkee omaa rataansa. Lakot pelkästään vahingoittavat yrityksiä ja vaikeuttavat kansalaisten elämää. Lakkolaiset rikkovat työrauhavelvollisuutta. Ovat työrauharikkureita.

Verovapaat osingot pois ammattiliitoilta. Eivät ole marttaliittoja, jotka ovat yleishyödyllisiä.

Ammattiliittojen jäsenmaksujen osittainen verovähennys pois. On epäoiokeudenmukainen, koska meillä on liittymisen vapaus. Eivät ole myöskään tulonhankkimisvähennys, jona niitä on aikanaan perusteltu. Sama palkka on liitossa tai ei. Kassan jäsenyyys on eri asia. On oltava kassan jäsen, että saa ansiosidonnaisen. Ansiosidonnainen ei ole ammattiliittojen asia. Kassa maksaa ansiosidoannaisen. YTK on suurin kassa.

5

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hölö, hölö, kokoomuslainen Eliittiläinen aloittaja kitisee siinä. Kokkelis, Orpo persu purra vääräsuunkera yrittää tehdä palkansaajista orjia, viemällä työntekijöiden oikeudet puolustaa oikeuksiaan hyvään palkkaan palkalla elämiseensä perheineen ja jo saamiensa etujensa puolustamiseen . Kyllähän purraorpolla rahaa on jakaa eliitttiläisille pentikäisyrittäjille kun rahat otetaan pienituloisilta ja annetaan "sopetumiseläkeläiseläteille" ja sitran ym. politiikasta pudonneille suojatyöpaikan elitille siirrellään suurituloisia lyndmärkejä johtajia vuoronperään miljoonatuloillaan yhtiöstä töiseen samat
      naamat pyörittää suomen suurimpia yhtiöitä tulot vain kasvavat vaikka sössisivät kuinka kaikenmaailman uniberi ostoineen, bonukset vain kasvavat, myyvät suomen valtion yhtiöitä silmät kiiluen... voi, voi, tätä tyhmyyttä. !!
      Ja kansa maksaa!!! Yhdenlaista diktatuuria , annetaan energiateollisuudelle vapaat kädet , sähköyhtiöineen nostaa sähkön hinnat kuluttajille sikamaisilla hinnoilla edes eduskunnan puuttumatta milläänlailla tähän kusetukseen!! Mitähän jos tekisitte muutakin ns. Kansanedustajat kuin pyörittelette papereita, ja suurin osa istuu tuppisuuna vuodesta toiseen uneliaan näköisinä salissa!! Ei teitä sinne äänestetty nukkumaan, vaan hoitamaan kansalaisten asiouta, keisari herrat ne jo osaa vetää välistä.

    • Anonyymi

      Mirjukka täällä soittelee, mitenkäs Sakarin koira Muru jakselee? Kuulin, että siltä on löydetty viisi kurkkupaisetta.

    • Anonyymi

      Sillä ehdolla, että kaikki muutkin laitetaan verolle. 1 € alkaen.

    • Anonyymi

      SDP järjesti aivopierun, poliittisen lakon Eduskuntaa vastaan. Ei siinä asioista ollut kysymys, vaan SAK:n demarijohtoisten ammattiliittojen kiukuttelusta persuille. Samalla liittopomot pääsivät vähän televisioon ja lehtiin rehentelemään. Luulevat, että heille maksetaan siitä palkka. SAK:n pomo ja hallitus ja lakkoon osallistuneiden ammattiliittojen pomot ja hallitukset vaihtoon. Persut tilalle. Eihän tuolla tavalla maata yhdessä kehitetä, että aiheutetaan yli 100 miljoonan vahingot yrityksille, viedään lapsilta jouluateria kouluissa ja vaikeutetaan kansan elämää.

      SAK on kolmikannan suurin uhka. On sellainen kiusaaja. STTK ja Akava ovat mallioppilaita. Näin se on.

      Eiliset lakot eivät johda mihinkään. Voimannäyttö oli ennemminkin ryhmätyhmyyden esittelyä. Aivopierujen äiti, kuten jossain on osuvasti todettu. Häpeä. SAK:n ja SDP:n kannatus laskee, ihan oikeutetusti.

      Taitaa monet aivopieruun osallistuneet kärsiä krapulasta. Sellaisesta porukasta on kyse. ... ja palkasta viedään se ainakin yhden päivän palkka, eli pari sataa. Kiittäkää siitä Elorantaa ja puskista huutelevaa SAK:n hallitusta.

    • Anonyymi

      Mikä ettei.
      Myös säätiöt verolle pantavaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      18
      2582
    2. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      208
      1919
    3. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      59
      1619
    4. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      102
      1531
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      49
      1446
    6. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      199
      1296
    7. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      96
      1226
    8. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1115
    9. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1025
    10. Rääkyvä nainen

      Varokaa perintö metsiään varjelevaa puolialastonta Etelän naista,häätää huutaen autoilijoita ja marjastajia pois yleisil
      Kuhmo
      13
      897
    Aihe