Vaikka kristityt sanovat, että he eivät ole lain alla vaan armon alla – ja että Mooseksen lain kaikki käskyt eivät koske heitä – niin he ovat ottaneet uuteen liittoon lukemattoman määrän sääntöjä, joita tulee noudattaa voidakseen pelastua. On siis määritelty se, mikä on syntiä ja mikä ei ole: mitä on lupa kristittynä tehdä ja mitä ei saa tehdä.
Lisäksi on määritelty kussakin lahkossa tarkoin, mikä on se oppi, joka pelastaa. Tuskin missään lahkossa voi pelastua uskon kautta Jeesukseen ilman, että samalla tunnustaa sen opin muotoa, jota se lahko pitää totena. Näin ollen pelastumisen toivo on opissa, ei Jeesuksessa ja hänen armossaan. Esimerkkeinä otan kolminaisuusopin, sakramentalismin, sapatismin ja toraismin.
Kristinusko on loputon suo ja pykälien viidakko.
Arvatkaa vain tekeekö ulkopuolella olevan mieli uskoa evankeliumi, kun se johtaa toisten tuomitsemiseen (kadotukseen) ja jatkuviin riitoihin; jopa väkivaltaan ja tappamiseen, minkä historia osoittaa. Myös helluntailaiset tuomitsevat muita kadotukseen, vaikka eivät sitä tunnusta (antitrinitaarit eivät voi pelastua).
Lisäksi on määritelty kussakin lahkossa tarkoin, mikä on se oppi, joka pelastaa. Tuskin missään lahkossa voi pelastua uskon kautta Jeesukseen ilman, että samalla tunnustaa sen opin muotoa, jota se lahko pitää totena. Näin ollen pelastumisen toivo on opissa, ei Jeesuksessa ja hänen armossaan. Esimerkkeinä otan kolminaisuusopin, sakramentalismin, sapatismin ja toraismin.
Kristinusko on loputon suo ja pykälien viidakko.
Arvatkaa vain tekeekö ulkopuolella olevan mieli uskoa evankeliumi, kun se johtaa toisten tuomitsemiseen (kadotukseen) ja jatkuviin riitoihin; jopa väkivaltaan ja tappamiseen, minkä historia osoittaa. Myös helluntailaiset tuomitsevat muita kadotukseen, vaikka eivät sitä tunnusta (antitrinitaarit eivät voi pelastua).
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kristinuskon "sekavuus"vaivaa vain ateisteji eksyttäjiä. Kristityllä ei ole mitään ongelmaa sisällyttää kaikki "lahkot"kristinuskon sisälle, jotka tunnustavat Raamatun kokonais sanoman ja Jeesuksen sovitustyön ja Herrauden.
🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
❤️ Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#181620643
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Helluntailaisten mukaan meikkaaminen, tanssiminen ja television roskaohjelmien katsominen oli aikoinaan syntiä. Nyt he tekevät itse kaikkea sitä, minkä aiemmin syntinä tuomitsivat. Näin ne ajat ja säännöt muuttuvat.
Vieläkö tupakan polttaminen tuomitaan syntinä? Sen kadottavuutta ei ainakaan enää opeteta; en ole sellaista kuullut.
Tupakan kadotettavuuden kertoo terveysjärjestelmä ja saattohoito. Siitä ei enää tarvitse uskovaisuudessa saarnata.
Mitä television roskaohjelmiin mennään, eiköhän kaikki saasta - tavallaan ruoki väkivallan ajatusta. Kun tuo Venäjä hyökkäsi Ukrainaan, niin televisiossa, jos olette huomanneet, niin sota- taistelut ja tappamisen ideaalinen aivopeus lähti liikkeelle. Eli silmänkautta ruokittu sielu- puutuu rauhaan, ja tappaminen "normalisoituu" mielen maailmoihin.
Tavallaan, jos silmäsi viettelee- repäise se- kertoo siitä, että pitää irrottauduttava siitä, mikä koukuttaa.
Aivan oikein on kritisoida ns. hengen uskovia lakihenkisyydestä. Se on juuri sitä mitä Paavali galatalaisille kirjoitti älyttömyydestä. Hengessä aloitetaan ja lihassa sitten lopetetaan keksien sääntöjä, älä maista, älä tätä tai tätä. Eikä se ettei ole lakeja tai käskyjä tarkoita sitä että kaikkea pitää tehdä. Se ettei vaikka tupakoi tai juo viinaa, ei vain saa perustua lakiin ja siihen että en nyt niin tee vaikka mieli tekisi kun se kerran on kiellettyä, vaan asian pitää mennä niin, että Jeesus on vapauttanut synnin orjuudesta. Ei ole tarvetta polttaa tai juoda. Asia on aivan eri tavalla sisäistetty, vaikka ulkopuolinen ei näe siinä eroa kahden ihmisen välillä joista kumpikaan ei polta, mutta toinen on silti lain alla ja toinen ei ole.
Samalla kun Jeesus on vapauttanut lain. orjuudesta, hän on vapauttanut myös Hengessä synnin orjuudesta. Ne menevät yhdessä, koska Paavali kirjoittaa että laki saa aikaan himon. Jos joku on kiellettyä, niin ihminen silti himoitsee sitä vaikka ulkoisesti ei ehkä tee sitä. Synnin orjuudesta vapautuessa vapautuu himosta tehdä jotain typerää.
Kirjoitat niin kuin ymmärtäväinen. Se on harvinaista tällä palstalla.
Totta on se, että jos mieli on muuttunut pahan tekemisestä hyvän tekemiseen, niin silloin ei tee mieli juopotella tai rikkoa avioliitto. Synti ei saa voimaa käskysanasta "Älä himoitse!"
Toraistilla käskyt saavat voimaa syntiin, sillä toraisti himoitsee kristittyjen tappamista Mooseksen lain käskyjen mukaan. Ei millään malttaisi odottaa siihen asti, kun Jeesus tulee ja säätää Mooseksen lain yhteiskunnan laiksi, hänen uskonsa mukaan.
Onkohan käsitetty "lain ---alla--- oleminen"?
Eikö lain tehtävä ole osoittaa tapa- missä elämä on ok. Ja jos ei sydämessään ylläpidä, alkaa lain alla oleminen. Eli vaikka terveyspuolen laki- menee laittomuudenpuolelle, sen korjaa kirurgi, joko ohitusleikkauksella, suolistoleikkauksella, lihavuusleikkauksella jne.
Otetaan kevyempi esimerkki.
Jos ajan liikenteessä annettujen ohjeitten ja neuvojen mukaan. Eli autokoulun- kokeitten ja tutkintojenkautta olen saanut harteille vastuun arvonappulat, eli kuskin kapteenin arvo- ajamaan ja vastaamaan turvallisuudesta. Kun teen niin, en ole lain alla.
Mutta, jos en elä liikenteessä lain mukaan, vaan teen oman mieleni, halujeni ja tunteitteni saattamana, saatankin joutua lain alle ja sitä valvoo yhteiskunnassa lainsäätäjän valtuuttama viranomainen. Hän esittää valtuuspaperin ja kutsuu ajoneuvoon, sekä hoitaa tehtäväkentällä sen tottelemattomuuden "ajosynnin" tehdyn - lain asettamisen kohdalleen, että seuraavalla kerralla muistan oppimani, pienen rangaistuksen kautta. Ja oppini on merkkinä otsassa ja kädessä, että mieli muistaa- ja taito kädessä toteuttaa, sekä jalka painelee säätimiä oikeassa suhteessa lainmerkintöihin- liikennemerkkien mukaan.
Näin vapaudenlaki on puolella, kun tekee niin.
Vaikka kaverit, jotka kovasti kalattavat minulle, että kyllä sitä saa kiihdytellä, 0-200km. tunnissa vain viisi sekuntia- se ei hetkauta, kun tiedän tien suurimman sallitun nopeuden, enkä kiihdyttele. Vaikka kuinka galattavat- lain vapautta, että he sydämestään haluavat tehdä niin, sellainen kalatus ei koske minua.
Onkohan ymmärryksesi nyt eksynyt väärään tulkintamalliin, jotta voit sitten säveltää omat kappaleet- miltä mielestäsi tuntuu hyvälle.
Liikenteen nopeusrajoitukset ovat aivan eri asia kuin Mooseksen laki tappokäskyineen ja muine huonoine käskyineen, jotka kehottavat kohtelemaan eriarvoisesti ihmisiä ja sortamaan sekä syrjimään heitä. (Israelin kansa vs. pakanat, naiset vs. miehet, isännät vs. orjat)
Jeesus syntyi lain alaisuuteen eli Israelin kansaan, joka on velvoitettu pitämään kaikki, mitä Mooseksen laissa on sanottu ja käsketty. Gal 4:4
Uudessa liitossa ei etenkään pakanoita velvoiteta tähän ja Pietarin sanoin myös juutalaisille oli Mooseksen lain kuorma liian raskas kantaa. Ympärileikkausta he jatkoivat eivätkä he pitäneet sitä ikinä liian raskaana kuormana. (Apt 15)
Sinulla itsellä on käsky käskyn päälle, läksy läksyn päälle. Raskasta on elämäsi. Kristitty elää Hengen vapaudessa. Esim. Gal. 5:1. Kirjoitat puuta heiniä.
Elätkö pettävällä suolla ? Kovasti siltä vaikuttaa.
Missä suossahan tuossa vapaa- huumeissa elämä elää?
Olisikohan Mooseksen lailla nyt tehtäväkentää? Vai kuinka ko. elämäntapa ojentuisi.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/59062852-8d9d-4377-9f7e-c6b8ebfbee8f