Joulu on auttamisen juhla kristitylle

Anonyymi-ap

Monelle joulu mieli tulee kun tiputtaa jotain Pelastusarmeijan joulupataan. Tänä jouluna on vaihtoehtona myös autaa jotain palestiinalaisperhettä, tai samanlaisen raa'an hyökkäyksen kohteeksi joutunutta ukrainalaisperhettä.

Siksi myös jokainen kristitty polvistuu ja kiittää siitä, että raja-asemat ovat taas auki. Se on ilon lahja ihmisille, jotka pääsevät näkemään sukulaisiaan tai saavat mahdollisuuden tulla Suomeen toteuttamaan haavettaan paremmasta elämästä.

Auta lähimmäistäsi, kiitokseksi siitä, että Jumala auttaa sinua!

17

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vaihdoin setelin pikkurahoiksi kun tuntuu että on useita keräyksiä. Tipautan ohimennen. Soitin 20 euron puhelun tv-hyväntekeväisyyskonserttiin. Joululauluillassa kolehtiin. Jouluna tosiaan herkistyy auttamaan. Kokonaissumma pysyy niin kohtuullisena ettei iso lovea lompakkoon tuo.

    • Olen sen verran paljon katsellut Jonathan Hessenin TV7 Israel aiheisia ohjelmia, että pitänee tukea niitä tänä jouluna. Jotenkin hän on saanut haalittua kokoon asiantuntevia ihmisiä eri puolilta maailmaa keskustelemaan ajankohtaisista aiheista.

    • Anonyymi

      Minkä padan kautta voi lahjoittaa rintamalla palelevien venäläissotilaiden tukemiseen?

      • Anonyymi

        Juu, tätä olen itsekin pohtinut. Antaisin avustusta heille.
        Haluaisin tarjota joulupuurot kaikille Pietarin katukerjäläisille.

        https://www.youtube.com/watch?v=AYlOebjUdk0

        С Рождеством всех жителей России!
        Hyvää Joulua koko Venäjän kansalle!
        💞


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juu, tätä olen itsekin pohtinut. Antaisin avustusta heille.
        Haluaisin tarjota joulupuurot kaikille Pietarin katukerjäläisille.

        https://www.youtube.com/watch?v=AYlOebjUdk0

        С Рождеством всех жителей России!
        Hyvää Joulua koko Venäjän kansalle!
        💞

        Näyttää tosi homomaiselta.


    • Anonyymi

      Amerikassa juuri nyt pohditaankin miten annetaan kunnon joululahja ammuksia sekä ohjuksia Ukrainalle sekä Israelille. Joskin joulupukille on tullut liiaksi sen suhteen pyyntöjä eikä pysty kaikille toimittamaan tappavia aseita. Vain kilteimmät saavat ne ja tuhmat joutuvat olemaan ilman tuhoaseita.

      • Anonyymi

        Kilteimmät = Rothcshildien kaverit.


    • Anonyymi

      Totta suomalaisten pitäisi ymmärtää kuinka hyvin meillä onkaan asiat.

      • Anonyymi

        Meillä oli asiat hyvin.

        Kunnes USA, Ukraina ja Nato kannattajineen saapuivat rikkomaan rauhamme.

        Ruotsihan meillä on aina ollut (jo 800 vuotta) sodanlietsojana, hyväksikäyttäjänä.

        Enää eivät asiamme ole hyvin ja huonommaksi menee.
        Luultavasti nyt on viimeinen nk. onnellinen Joulu meillä.


    • Anonyymi

      >>Auta lähimmäistäsi, kiitokseksi siitä, että Jumala auttaa sinua!<<

      Tässä tuon "auttamisen" todellinen tarkoitusperä: oma hyöty.
      "Kun raha kirstuun kilahtaa, niin sielu Taivaaseen vilahtaa!"

      Noinhan on "Israelin siunaajienkin" kohdalla: odottaa tällä metkuilulla myös itse hyötyvänsä Jumalasta.

      Aloituksessa Taivas-kauppa sisällytettynä Lännen valheuutisointeihin perustuneeseen sotapropagandaan. Luetteloituna kohteet, joita tulee tukea = kun itse autat "köyhiä perheitä", noiden maiden ei itse tarvitse köyhistään piitata: säästyy nekin leipärahat aseisiin!

      Olen lopettanut kaiken raha-avun antamisen eri keräyskohteisiin, sillä en enää luota niihin. En luota siihen, että "Toisenlainen lahjani" KUA;n kautta päätyisi afrikkalaisen yksinhuoltajaäidin perheen hyväksi.

      Zelenskyi ne vie.

      Ne avustusrahat kiertokautta päätyvät aina lopulta Zelenskyin / Rothcshildien, wefiläisten ja sorosten sukujen syviin juutalaisiin taskuihin ja uusiin loma-asuntoihin Kinneretin, Välimeren tai Karibian rannoilla, pedofilien lomasaarilla... (Mikäs se yks miljardööri-hesekiel oli, joka piti raiskausparatiisia jollain Haitin. tmv saarilla?)

      Jos haluaa auttaa köyhiä, niin tuolla katujen kulmissa kyllä kyyhöttää suomalaisiakin pers'aukisia.

      • Jostakin noiden täytyy tietenkin rahaa yrittää saada kun ei asioita muutenkaan saada hoitoon mutta tuossa olet kyllä oikeassa että se auttaminen kannattaa aloittaa ihan sieltä omilta kulmilta ja jokainen tietenkin kykyjensä mukaan. Eihän tarkoitus ole että se auttaja päätyy itsekin autettavaksi koska yrittää liikaa auttaa.

        Apuhan ei tarvitse olla aina jotain hirvittävän suurta . Hyvin pienillä teoilla tai lahjoilla voi ihmistä joka on heikommassa asemassa ilostuttaa. Tuossa me suomalaiset ollaan varmasti turhan arkoja ja siksi paremmin toimii tuollainen "anonyymi" lahjoittelu mutta rohkeammin kannattaisi laittaa sitä hyvää kiertoon. Apuhan menee silloin lähelle ja vaikuttaa positiivisesti siihen omaankin elinpiirin.


    • Anonyymi

      Ei venäläisotilaat tarvitse villasukkia kun niitä ommellaan sinne sanakoin joukoin ettei tule vilu jaloille. Jos sattuu jalat olemaan miinojen jäljiltä. Silloin ei tietenkään palele eikä tarvitse villasukkia tai niitä ei voi ainakaan jalkaan laittaa.

      Joskin nyt sielläkin on ääni muuttunut kellossa. Äidit ja vaimot ovat nousemassa jopa kapinaan siitä että pitäisi miesten päästä joskus rintamilta lomille eikä vain tulla sitten takaisin kun on sinnkiarkku kyyti.

      Protesti on nostamassa päätään. Ja kun piimähermoiset venäläiset hermostuu, siitä on leikki kaukana.

      • Anonyymi

        Villasukkia neulotaan, ei ommella. 😂


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Villasukkia neulotaan, ei ommella. 😂

        Nykyaikana kone ompelee ne. Vain ohjelma koneeseen ja tulee sellainen sukka kuin on halunnut. Ei siinä virkkuukoukut huiska.


    • Anonyymi

      Maatuskat ovat laittaneet ompelukoneet seisokkiin kun poikia eikä miehiä tule elävänä ollenkaan rintamalta eikä aina edes sinkkiarkussa vaikkei mitään tietoa olemassaolosta. Se siitä syystä että Putin meni lupaamaan hyvät korvaukset sankarivainajan omaisille. Mutta jos ei ole vainajaa, ei tule korvauksia. E sellaiselle kannata villasukkia lähetellä.

      Mutta vaarana on se että kun riittävän paljon keittää yli kansalla, ei sitä pidättele mikään kun se kokee ettei enää ole mitään menetettävää.

    • "Auta lähimmäistäsi, kiitokseksi siitä, että Jumala auttaa sinua!"

      Tuossa tiivistyi hyvin kristityn katsomus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      49
      1314
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      160
      1125
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      61
      1007
    4. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      8
      812
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      185
      812
    6. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      27
      776
    7. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      11
      769
    8. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      51
      761
    9. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      346
      738
    10. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      79
      698
    Aihe