Venäjän raja

Eikö sen pitäisi toimia niin ettei venäjältä voi tulla Suomeen kukaan, mutta venäläiset voivat lähteä suomesta?
13262
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Juuri näin, annetaan kaikille mahdollisuus poistua, ja sen jälkeen raja kiinni.

Äänestä
  • Kiitos kerrankin järjen käytöstä! Niinhän sen pitäisi olla! Mutta milläs saat halukkaille viestin, että näin se kävisi ja päivä se ja se?

    Äänestä

  • Eihän sitä rajaa saada kiinni, kuin raja-asemilla.
    Satoja kilometrejä on raja-aluetta, jonka voi metsien kautta ylittää.
    Kevään koittaessa ja syksyyn asti voi rajan ylittää jalkaisin.
    Talvella rajan ylittäminen erämaasta ei onnistu tuollaisissa tamineissa, mitä nyt tulevilla turvapaikan hakijoilla on yllään.

    Äänestä

Kaksoiskansalaisten pitäisi saada kulkea rajan yli.
(Mauno Koivisto järjesti aikoinaan kaksoiskansalaisuuden venäläisille).

Nämä kaksoiskansalaiset jätetään rajan taakse ja "juhlapaikanhakijat" päästetään leveän leivän syrjään.

Äänestä

Ei sellainen ole mikään raja. Raja on sellaine, että ihmiset voivat kulkea molempiin suuntiin.

Äänestä
  • Suomi muistuttaa suljettua Neuvostoliittoa. No, Eurostoliittoonhan Suomi kuuluu. Valuuttakin on yhteinen, kuten tuolloin.
    On se ihme miten historia toistaa itseään.

    Äänestä

  • Ja mitä sellaisella rajalla tehdään? Kaikki halukkaat saavat kulkea niin kuin huvittaa?

    Äänestä

Suomi ei ole suljettu, itäraja ainoastaan joten matkustamaan kyllä pääsee muualle kuin Venäjälle.

Äänestä

Tuntuu vähän siltä, että heti kun saatiin rajat auki koronan jälkeen niin piti keksiä joku uusi kriisi että saadaan rajat suljettua. Sinänsä outoa että nämä rajojen sulkemiset eivät tosiasiassa hillitse maahanmuuttoa vaan tulijoiden määrää sen kun kasvaa vuosi vuodelta. Ihan sama ovatko Persut hallituksessa vai eivät.

Äänestä
  • Niin mitäs se haittaa että ilman mitään papereita tulevat otetaan vastaan avosylin vaikka heillä ei ole mitään papereita eikä todisteita mistä ovat ja mistä tulevat? Ja tässä tilanteessa pitää "keksiä jotakin"? :D

    Äänestä

Miksi venäläiset yleensäkin haluavat Suomeen? Miksi eivät rakenna omaa maataan kelvolliseksi asua. Miksi eivät osaa hyödyntää luonnonrikkauksiaan kansan hyväksi. Kadehditaan länsimaita ajattelematta että heillä on samat mahdollisuudet kehittyä ja kukoistaa. Osa venäläisistä miljonääreistä asuu ympäri maailmaa missä niitä miljoonia voi käyttää omaan luxuselämään. Venäjällä se ei onnistu kuin Putinilta ja hänen lakeijoiltaan ja salassa kansalta sekin.

Äänestä

Se vaatisi liian monimutkaista ja luovaa ajattelua, johon Suomen konepäättäjät eivät kykene.

Äänestä

Taas Hesarissa joku venäläinen lappeenrannassa vinkuu että venäläisiä vihataan.
Jos olisi millään lailla tuominnut rakkaan tsaarinsa hirmuteot olisin voinut tiristää edes vähän sympatiaa.
Putin on historian pahimpien diktaattorin ja murhaajien kärkeä. Myöntäkää joku venäläinen tämä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Eikö sen pitäisi toimia niin ettei venäjältä voi tulla Suomeen kukaan, mutta venäläiset voivat lähteä suomesta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu