Fossiiliset polttoaineet

Anonyymi-ap

Skenaario. Mitä tapahtuu kun öljyn käyttö loppuu? Ilmasto vuohottajat luulevat että kaikki on ennallaan. Mutta eivät ilmeisesti tiedä missä kaikkialla tarvitaan öljyä. Yksikään sähkömoottori ei pyöri ilman öljyä. Samoin kaikki pyörät joissa laakeri. Silti eräs sähkön myyjä mainostaa fossiilitonta tuotantoa. Ainut on kiinteät aurinkopaneelit. Kaikki muut tarvitsevat öljyä toimiakseen. Ja mitä jää jäljelle. Kesällä kuljet joko kävellen tai hevosella ratsastaen ja talvella voit käyttää hevosrekeä, suksia, potkukelkkaa. Ne joilla vielä puukamiinat ja metsää pysyvät talvella lämpimänä. Kaupungissa voi tulla kylmä. Suomeksi sanottuna kaikki pysähtyy.
Silti mikään ei maapallolla muutu. Ilmasto muuttuu koko ajan. Voiko joku sanoa milloin ilmasto on pysynyt samanlaisena joitakin vuosia peräkkäin.
Koko touhussa on unohdettu maapallon kiertokulku. Nykyinen lämmin jakso on maapallolla noin 400 vuoden välein toistuva ilmiö josta on julkaistu tutkimustulos.

1

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitäs jos sovitaan, että käytetään sitä mineraaliöljyä vaan siellä missä on pakko. Sitäpaitsi voiteluölyjäkin tehdään synteettisesti. Fossiiliset polttoaineet voidaan korvata ja ne pitääkin korvata synteettisillä aineilla. Vedyn avulla pystytään tekemään jo dieseliä, joka on jopa paljon parempaa kuin perinteinen diesel, ja käy sellaisenaan kuorma-autojen ja traktoreiden ym. kulkuneuvojen tankkiin.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1394
    2. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      52
      1316
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      105
      1095
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      120
      1046
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      65
      687
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      165
      646
    7. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      562
    8. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      368
      538
    9. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      505
    10. Valehtelu

      Oletko valehdellut kaivatullesi?
      Ikävä
      71
      483
    Aihe