Tuuma ja kuppi käyttöön Venäjällä

Miksi imperialistinen Venäjä käyttää SI-yksikköjä kuten metri?

Kyllä tuumat, maili ja kuppi olisivat sopivampia yksiköitä.
2108
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Venäjä on tieteellisesti kehittynyt. Junien raideleveyskin muutettiin jo neuvostoaikana mertiseksi kun taas taantumukellisen Suomen junat puksuttavat yhä tuumaisella raideleveydellä.

Äänestä

Suomessakin moni erottaa anglosaksien lailla desimaalit pisteellä eikä pilkulla, vaikka meillä SI-järjestelmä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Miksi imperialistinen Venäjä käyttää SI-yksikköjä kuten metri?

Kyllä tuumat, maili ja kuppi olisivat sopivampia yksiköitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu