Neuvostoliitto ryösti puolelta miljoonalta suomalaiselta kodit 1940 ja sulki uuden rajan heiltä . Evakot ei päässeet koteihinsa. Ei kukaan venäläinen ole koskaan uhrannut ajatustakaan miltä näistä suomalaisista tuntui.
Nyt raja on kiinni venäläisiltä jotka saa maistaa omaa lääkettään.
Nyt raja on kiinni venäläisiltä jotka saa maistaa omaa lääkettään.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Venäläisistä kasvatetaan pienestä pitäen imperialisteja jotka ajattelee vain Venäjän alueen laajentamista. Ei sitä miltä maansa menettäneistä suomalaisista tai ukrainalaista tuntuu.
https://www.youtube.com/watch?v=UE8KmyYSP94
MITÄ VENÄJÄ OPETTAA LAPSILLE?! – KOULUKIRJAT UUSIKSI JA VÄÄRÄÄ TIETOA UUTISISSA?!
Ryssällä alkaa kauppaboikotin ansiosta olla rahat loppu. Njet money.
Kuukauden ruokakori Venäjällä 50 €, sama kun suomessa muutaman päivän ruuat.
Miltä sinusta tuntuu kun et ole koskaan edes Karjalassa käynyt.
Pidät kuitenkin yllä fasistien sankarimyyttiä.
Vaihtui vodkaksi
Venäjä on ihmiskunnan syöpä.
Totta
Vertaus on osuva siinä mielessä, että Suomessa asuvista venäläisistä osa on kotoisin Viipurista ja muualta ennen sotaa Suomelle kuuluvalta alueelta.
Ovat asuneet suomalaisten rakentamissa taloissa ja haluaisivat nyt käydä siellä mutta raja on kiinni.
Suomalaiset evakotkin kaipasivat koteihinsa samoissa taloissa mutta raja oli kiinni.
Venäläiset tietää nyt miltä puolelta miljoonasta suomalaisesta tuntui kun eivät päässeet takaisin koteihinsa.
Sinne jäivät kartanot ja niiden pianot sekä kristallikruunut. Vesi jäi kaivoon ja grammari pöydälle soittamaan Emma iskelmää.