Mitä tämä on? Enkö voikaan pelastua koska se on minulle mahdottomuus???
"Muistan kuinka ennen uskon ratkaisuani luin Jeesuksen Sanat uudestisyntymisestä Joh 3:3-8. Uudestisyntyminen vaikutti täysin mahdottomalta ja mystiseltä asialta. Miten se voi tapahtua? Luin myös opetuslasten kysymyksen pelastuksesta ja Jeesuksen vastauksen.
Matt 19:25-26 "Kuka sitten voi pelastua? "Niin Jeesus katsoi heihin ja sanoi heille: "Ihmisille se on mahdotonta, mutta Jumalalle on kaikki mahdollista.""
Minä en käsittänyt uskoon tulemiseni ja pelastukseni sekä Jumalan mahdollisuuden välistä suhdetta. Minua ahdisti tietämättömyyteni koska en ymmärtänyt uudestisyntymistä. Ymmärsin vain sen, että uudestisyntyminen on pääsyvaatimus sisälle Jumalan valtakuntaan ja sisälle pelastukseen. Miten syntyisin uudesti ylhäältä Jumalan lapseksi ja pelastuisin? JUMALALLE se olisi mahdollista, mutta mitä MINUN pitäisi tehdä, jotta syntyisin uudesti ylhäältä ja pääsisi sisälle Jumalan valtakuntaan? Tässä minulla oli suuri ongelma.
Taistelin itseni ja syntieni kanssa ja yritin parannella itseäni. Päättelin sydämessäni, että en vielä voi tulla Jeesuksen ja Jumalan luokse koska olen liian suuri syntinen. Minusta pitäisi ensin tulla parempi ja siivompi ihminen. Hyvänä ihmisenä sitten uskaltaisin tulla Jumalan luokse ja kelpaisin paremmin Jumalalle. Näin järkeilin itselleni ja Jumalalle. Tämä oli suuri virhe. En onnistunut tulemaan yhtään paremmaksi. Syntikuormani vain kasvoi.
Jumalan Henki vei minut siihen tilanteeseen, jolloin minulla ei enää ollut kuin yksi vaihtoehto; TOTAALINEN hengellinen VARARIKKO JA ANTAUTUMINEN. Luovutin kaikki omat yrittämiset. "Löin hanskat tiskiin" ja sanoin Jumalalle: "Minä en ole onnistunut tulemaan hyväksi ihmiseksi. Ota minut tällaisena kuin olen, ja tule Jeesus Kristus elämääni Herrakseni ja Vapahtajakseni. Anna kaikki syntini anteeksi ja pelasta minut tällaisena."
Silloin vasta annoin Jumalalle mahdollisuuden osoittaa, että Hänelle on kaikki mahdollista. Nyt tulin huomaamaan, että se, mikä minulle ei ollut mahdollista, se olikin Jumalalle mahdollista, ja että HÄN TEKI SEN.
Mikä laille oli mahdotonta (pelastaa ihminen), koska se lihan vuoksi oli heikko, sen Jumala teki (pelasti ihmisen). Hän lähetti oman Poikansa syntisen lihan hahmossa ja synnin tähden ja tuomitsi synnin lihassa, jotta lain vanhurskauden vaatimus täytettäisiin meissä, jotka emme vaella lihan vaan Hengen mukaan (Room 8:3-4).
Jumala siis teki oman osuutensa pelastuksessani heti kun minä lopetin kaikki yritykset pelastaa itse itseni omilla hyvillä teoillani. Minä yksinkertaisesti annoin Jeesuksen pelastaa itseni. En enää taistellut vastaan siirtämällä ratkaisuani ja yrittämällä kiertää Jeesus. En enää yrittänyt rakentaa omaa vanhurskauttani, jota olisin sitten esitellyt Jumalalle ansioikseni. Näin minä alistuin Jumalan vanhurskauden alle.
Room 10:1-4 "Veljet, minä toivon sydämestäni ja rukoilen Jumalaa heidän puolestaan, että he pelastuisivat. Minä todistan heistä, että heillä on intoa Jumalan puolesta mutta ei ymmärrystä. Sillä kun he eivät tunne Jumalan vanhurskautta vaan koettavat pystyttää omaa vanhurskauttaan, he eivät ole alistuneet Jumalan vanhurskauteen. Kristus on näet lain loppu vanhurskaudeksi jokaiselle, joka uskoo."
Jumala hoitaa aina oman osuutensa, kunhan me annamme Hänen tehdä sen.
1 Piet 1:13 "Vyöttäkää siis mielenne ja olkaa raittiita. Pankaa täysi toivonne siihen armoon, joka teille annetaan Jeesuksen Kristuksen ilmestymisessä.""
https://www.jumala-kanssamme.se/439625207/439627485
https://www.jumala-kanssamme.se/439624466/439625257
Mvh J - K
Pelastus on ihmiselle mahdottomuus mutta ei Jumalalle
3
155
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvä todistus! Liityn seuraan!
PKTNH - Anonyymi
Tässä Raamattu kertoo meistä ennenuskoontuloamme, millaisia me kaikki olemme ja olimme uskoontuloomme asti.
Tiitus 3:3-7 "Olimmehan mekin ennen ymmärtämättömiä, tottelemattomia, eksyksissä, moninaisten himojen ja hekumain orjia, elimme pahuudessa ja kateudessa, olimme inhottavia ja vihasimme toisiamme.
Mutta kun Jumalan, meidän vapahtajamme, hyvyys ja ihmisrakkaus ilmestyi, pelasti hän meidät,
ei vanhurskaudessa tekemiemme tekojen ansiosta, vaan laupeutensa mukaan uudestisyntymisen peson ja Pyhän Hengen uudistuksen kautta, jonka Hengen hän runsaasti vuodatti meihin meidän Vapahtajamme Jeesuksen Kristuksen kautta,
että me vanhurskautettuina hänen armonsa kautta tulisimme iankaikkisen elämän perillisiksi toivon mukaan."
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1653010- 522361
- 2352223
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes2572036Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva261730Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve481599Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä831480- 1331284
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo3181088Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro121005