Pelastus on ihmiselle mahdottomuus mutta ei Jumalalle

Anonyymi-ap

Mitä tämä on? Enkö voikaan pelastua koska se on minulle mahdottomuus???

"Muistan kuinka ennen uskon ratkaisuani luin Jeesuksen Sanat uudestisyntymisestä Joh 3:3-8. Uudestisyntyminen vaikutti täysin mahdottomalta ja mystiseltä asialta. Miten se voi tapahtua? Luin myös opetuslasten kysymyksen pelastuksesta ja Jeesuksen vastauksen.

Matt 19:25-26 "Kuka sitten voi pelastua? "Niin Jeesus katsoi heihin ja sanoi heille: "Ihmisille se on mahdotonta, mutta Jumalalle on kaikki mahdollista.""

Minä en käsittänyt uskoon tulemiseni ja pelastukseni sekä Jumalan mahdollisuuden välistä suhdetta. Minua ahdisti tietämättömyyteni koska en ymmärtänyt uudestisyntymistä. Ymmärsin vain sen, että uudestisyntyminen on pääsyvaatimus sisälle Jumalan valtakuntaan ja sisälle pelastukseen. Miten syntyisin uudesti ylhäältä Jumalan lapseksi ja pelastuisin? JUMALALLE se olisi mahdollista, mutta mitä MINUN pitäisi tehdä, jotta syntyisin uudesti ylhäältä ja pääsisi sisälle Jumalan valtakuntaan? Tässä minulla oli suuri ongelma.

Taistelin itseni ja syntieni kanssa ja yritin parannella itseäni. Päättelin sydämessäni, että en vielä voi tulla Jeesuksen ja Jumalan luokse koska olen liian suuri syntinen. Minusta pitäisi ensin tulla parempi ja siivompi ihminen. Hyvänä ihmisenä sitten uskaltaisin tulla Jumalan luokse ja kelpaisin paremmin Jumalalle. Näin järkeilin itselleni ja Jumalalle. Tämä oli suuri virhe. En onnistunut tulemaan yhtään paremmaksi. Syntikuormani vain kasvoi.

Jumalan Henki vei minut siihen tilanteeseen, jolloin minulla ei enää ollut kuin yksi vaihtoehto; TOTAALINEN hengellinen VARARIKKO JA ANTAUTUMINEN. Luovutin kaikki omat yrittämiset. "Löin hanskat tiskiin" ja sanoin Jumalalle: "Minä en ole onnistunut tulemaan hyväksi ihmiseksi. Ota minut tällaisena kuin olen, ja tule Jeesus Kristus elämääni Herrakseni ja Vapahtajakseni. Anna kaikki syntini anteeksi ja pelasta minut tällaisena."

Silloin vasta annoin Jumalalle mahdollisuuden osoittaa, että Hänelle on kaikki mahdollista. Nyt tulin huomaamaan, että se, mikä minulle ei ollut mahdollista, se olikin Jumalalle mahdollista, ja että HÄN TEKI SEN.

Mikä laille oli mahdotonta (pelastaa ihminen), koska se lihan vuoksi oli heikko, sen Jumala teki (pelasti ihmisen). Hän lähetti oman Poikansa syntisen lihan hahmossa ja synnin tähden ja tuomitsi synnin lihassa, jotta lain vanhurskauden vaatimus täytettäisiin meissä, jotka emme vaella lihan vaan Hengen mukaan (Room 8:3-4).

Jumala siis teki oman osuutensa pelastuksessani heti kun minä lopetin kaikki yritykset pelastaa itse itseni omilla hyvillä teoillani. Minä yksinkertaisesti annoin Jeesuksen pelastaa itseni. En enää taistellut vastaan siirtämällä ratkaisuani ja yrittämällä kiertää Jeesus. En enää yrittänyt rakentaa omaa vanhurskauttani, jota olisin sitten esitellyt Jumalalle ansioikseni. Näin minä alistuin Jumalan vanhurskauden alle.

Room 10:1-4 "Veljet, minä toivon sydämestäni ja rukoilen Jumalaa heidän puolestaan, että he pelastuisivat. Minä todistan heistä, että heillä on intoa Jumalan puolesta mutta ei ymmärrystä. Sillä kun he eivät tunne Jumalan vanhurskautta vaan koettavat pystyttää omaa vanhurskauttaan, he eivät ole alistuneet Jumalan vanhurskauteen. Kristus on näet lain loppu vanhurskaudeksi jokaiselle, joka uskoo."

Jumala hoitaa aina oman osuutensa, kunhan me annamme Hänen tehdä sen.

1 Piet 1:13 "Vyöttäkää siis mielenne ja olkaa raittiita. Pankaa täysi toivonne siihen armoon, joka teille annetaan Jeesuksen Kristuksen ilmestymisessä.""

https://www.jumala-kanssamme.se/439625207/439627485
https://www.jumala-kanssamme.se/439624466/439625257

Mvh J - K

3

175

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä todistus! Liityn seuraan!

      PKTNH

    • Anonyymi

      Tässä Raamattu kertoo meistä ennenuskoontuloamme, millaisia me kaikki olemme ja olimme uskoontuloomme asti.

      Tiitus 3:3-7 "Olimmehan mekin ennen ymmärtämättömiä, tottelemattomia, eksyksissä, moninaisten himojen ja hekumain orjia, elimme pahuudessa ja kateudessa, olimme inhottavia ja vihasimme toisiamme.

      Mutta kun Jumalan, meidän vapahtajamme, hyvyys ja ihmisrakkaus ilmestyi, pelasti hän meidät,

      ei vanhurskaudessa tekemiemme tekojen ansiosta, vaan laupeutensa mukaan uudestisyntymisen peson ja Pyhän Hengen uudistuksen kautta, jonka Hengen hän runsaasti vuodatti meihin meidän Vapahtajamme Jeesuksen Kristuksen kautta,

      että me vanhurskautettuina hänen armonsa kautta tulisimme iankaikkisen elämän perillisiksi toivon mukaan."

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      138
      1530
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      936
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      276
      776
    5. 68
      733
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      723
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      619
    8. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      581
    9. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      60
      567
    10. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      561
    Aihe