Suomella ei ole varaa nykyiseen elintasoon

Sanoo Purra ja selittää sillä valtavan lisävelanoton, jolla hän rahoittaa rikkaiden verohelpotukset samalla leikaten pois niiltä, jolla ennestäänkin on vähän. Olette te persut vaan haittapuolue. Hävetkää nyt jo kerrankin ja kantakaa vastuu. Lakatkaa syyttämästä Soinia ja Marinia. Mikä siinä on että te ette osaa kantaa vastuuta. Tunteidenne varassa vaan poukkoilette ja käännätte takkia sen kuin kerkiätte. Huijariporukka!
47395
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 47

Vanhimmat

”Tässä on kyse suomalaisen hyvinvointiyhteiskunnan pelastamisesta. Se vaatii sen, että talous saadaan kuntoon, muuten tämä romahtaa”, Orpo sanoi.

Orpon mukaan Suomi velkaantuu toistakymmentä miljardia vuodessa vielä tulevinakin vuosina. Hän syyttää tilanteesta erityisesti sote-uudistusta.

”Nimenomaan sote-uudistus kaikkineen ja siihen päälle meidän vanheneva väestö aiheuttaa miljardien lisälaskuun, mutta ei voi olla niin, että piikki on auki ja miljardit viuhuu.”
https://www.msn.com/fi-fi/uutiset/other/petteri-orpolta-ja-riikka-purralta-umpisurkea-näkemys-taloudesta-kun-homma-ajaa-seinään-sitten-rytisee/ar-AA1lAA1M?ocid=msedgntp&pc=ASTS&cvid=f434d7c9f

Äänestä

Petteri Orpolta ja Riikka Purralta umpisurkea näkemys taloudesta: ”Kun homma ajaa seinään, sitten rytisee”

Syynä kallis Sote, jonka edellinen hallitus on luonnut.

Äänestä
  • Sanna Marinin vika? Mutta yksityisille sairaaloille Purra antoi miljardin eikä SOTElle asioiden kuntoon laittamiseksi. Miksi valtion pitää tukea yksityisiä sairaaloita?

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Sanna Marinin vika? Mutta yksityisille sairaaloille Purra antoi miljardin eikä SOTElle asioiden kuntoon laittamiseksi. Miksi valtion pitää tukea yksityisiä sairaaloita?

    Ei sellaista miljardia millekään yksityissairaaloille ole annettu.

    Äänestä

Syy on hallituksessa itsessään. Se ON nyt vastuussa. Turha syytellä muita.

Äänestä
  • Et tajua mitään, edellinen hallitus ja varsinkin Kepu halusivat kalliin Soten ja hallintohimmelin, se on syypää velkaantumiseen.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Et tajua mitään, edellinen hallitus ja varsinkin Kepu halusivat kalliin Soten ja hallintohimmelin, se on syypää velkaantumiseen.

    Ei ole. Lopeta itsesi pettäminen.

    Äänestä

  • Mutta kyllä ongelmien aiheuttajat on syytä nimetä, ja rummuttaa sitä niin kauan, että äänestäjät ymmärtävät välttää heilppo-Heikkejä.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Ei ole. Lopeta itsesi pettäminen.

    Kyllä on, yksi suurimmista yksittäisistä syistä. Mutta osallehan se oli selvää jo silloin kun hölmöt tuon runnoivat läpi. Kusee sukille. Niin kuin on käynyt ja käy. Rahaa palaa ja palvelu heikkenee.

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Kyllä on, yksi suurimmista yksittäisistä syistä. Mutta osallehan se oli selvää jo silloin kun hölmöt tuon runnoivat läpi. Kusee sukille. Niin kuin on käynyt ja käy. Rahaa palaa ja palvelu heikkenee.

    Nyt sitä rahaa vasta palamaan alkaakin, kun Orpon hallitus avaa pörriäisyhtiöille tien suoraan valtion kirstulle. Helvetin kalliita palveluja, johon julkisen palvelun pussista siirretään rahaa. Ja kun se ei vielä riitä, niin Kelan kautta tuupataan vielä lisää massia yksityiselle, Kela-korvauksen nelinkertaistamisella.

    Äänestä

Olisitte uskoneet niitä, jotka sanoivat, että persut on turha puolue. Pelkkä rasistinen roskajoukko lisättynä muutamalla kylähullulla. Sitä saa mitä tilaa! Vai miten se meni?

Äänestä

Oliko muka yllätys, että kokoomus on duunarivastainen, rikkauden etua ajava puolue? Mitä muuta odotitte? Persut taas on turha puolue joka suhteessa. Purrakin pätevöitti itsensä persuksi uhkailemalla lapsien ampumisella! Jos äänestää tolloa, niin mitä luulee saavansa vastineeksi?

Äänestä
  • Kokoomus ja PS haluaa säilyttää edes rippeet hyvinvointivaltiosta. Soten piti tuoda paremmat palvelut, mutta palvelut huononi. Tuli kallis hallintohimmeli ja kalliit vuokralääkärit ja hoitajat.
    Se on syypää velkaantumiseen ja siksi menoja on kiristettävä. Velkaa ei voi ottaa holtittomasti.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Kokoomus ja PS haluaa säilyttää edes rippeet hyvinvointivaltiosta. Soten piti tuoda paremmat palvelut, mutta palvelut huononi. Tuli kallis hallintohimmeli ja kalliit vuokralääkärit ja hoitajat.
    Se on syypää velkaantumiseen ja siksi menoja on kiristettävä. Velkaa ei voi ottaa holtittomasti.

    Kerro tämä sama asia ensi vuonna puolue toverillesi, joka on työttömänä/heikko palkkaisessa työssä ja asuu omistamassaan asunnossa, johon hän ei saa jatkossa asumistukea. Yhdessä sitten voitte molemmat miettiä , syntyjä syviä.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Kokoomus ja PS haluaa säilyttää edes rippeet hyvinvointivaltiosta. Soten piti tuoda paremmat palvelut, mutta palvelut huononi. Tuli kallis hallintohimmeli ja kalliit vuokralääkärit ja hoitajat.
    Se on syypää velkaantumiseen ja siksi menoja on kiristettävä. Velkaa ei voi ottaa holtittomasti.

    Sinä se olet näköjään ihan tyypillinen persu, joka haluaa kääntää kaikki asiat aina täysin päälaelleen.
    Nimenomaan tämä Suomen nykyinen hallitus haluaa aiheuttaa Suomen taloudelle vain lisää vakavia ongelmia, tekemällä täysin yksipuolisilla päätöksillään heikennyksiä ja leikkauksia esimerkiksi kaikkien palkansaajien täysin ansaittuihin työelämän etuihin ja oikeuksiin.

    Äänestä

Purra ja Orpo eivät uskalla katsoa peiliin - näky sasi olla karmea.

Äänestä

Jokin tässä hallituksen budjettitouhussa haisee ja pahasti. Miten sote voi olla syyllinen viimeisimpään alijäämän kasvattamiseen, kun vain kaksi kuukautta ensi vuoden budjettiesityksen jättämisestä eduskunnan käsiteltäväksi alijäämää kasvatetaankin yli kolme miljardia lisää? Kyllähän soten kulut ensi vuodelle on pitänyt olla tiedossa jo silloin, kun budjettiesitys saapui eduskuntaan. Mitä siellä hallituksessa oikein koplataan? Sote ei voi olla syypää tähän. Toivoisin taloustoimittajien kaivelevan esiin totuuden, mikä selvästikin jää pimentoon hallituksen toimesta.

Äänestä

Suomesta on kovaa vauhtia tulossa neljäs Balttian maa, onnittelut.

Äänestä

Keiden elintasosta se Purra oikein pajattaa?
Finanssikriisin jälkeen vuodesta 2008 jälkeen työntekijöiden palkankorotukset ollut keskimäärin 2% vuositasolla ja inflaatio saman 2% vuosittain.
Joten palkankorotukset on kattanut ainoastaan elinkustannukset, sekö Purraa hirvittää?
Persut kehtaavat vielä esittää olevansa palkansaajien puolue, ehkä niiden joilla vuosiansio on yli 70 000 euroa.

Viimeksi tuli isommat palkankorotukset mutta myös inflaatio huiteli 8% johtuen maailmanpolitiikasta.

Äänestä
  • Hallituksen työntekijöitä päähänpotkivat esityksethän tulisivat kumoamaan ajansaatossa kaikki palkkoihin tehdyt korotukset, koska työntekijät laitettaisiin työehtojen heikennysten sekä lakko-oikeuksien rajaamisen kautta kilpailemaan keskenään siitä, kuka suostuu tekemään halvimmalla. Ja niitä pöljiähän persuleirissä riittää....

    Älkää nyt helkkarin persuduunarit menkö tuohon ansaan, mitä hallitus virittelee jo kovaa kyytiä! Tunaroitte samalla kaikkien muidenkin suomalaisten duunarien asiat siinä samalla.

    Äänestä

Työttömien elintasossa ei ole hurraamista. Sipilän ajoista lähtien kaikki on tehty väärin. Ja tehdään yhä. Maksajaksi laitetaan työtön tai toimeentulotuella elävä.

Äänestä
  • Miksi jonkun muun olisi huolehdittava työttömän ja/tai toimeentulotuella elävän elämästä omalla työpanoksellaan, lisättävä sitä jotta elättää muita ?

    Äänestä

  • Mikäli ne kärrystä pudenneet eivät halua kiivetä mukaan kärryyn, vaan roikkuvat jarruttamassa ulkona mukaba, kässyn vauhtia jarruttamassa, on pakko yksinkertaisesti pudottaa tyrha paino pois ja saada kärryt vauhtiin. Muuten ne pysähtyvät kokonaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00037 kirjoitti:

    Mikäli ne kärrystä pudenneet eivät halua kiivetä mukaan kärryyn, vaan roikkuvat jarruttamassa ulkona mukaba, kässyn vauhtia jarruttamassa, on pakko yksinkertaisesti pudottaa tyrha paino pois ja saada kärryt vauhtiin. Muuten ne pysähtyvät kokonaan.

    Saavat sitten ajella omalla kärryllään haluamaa vauhtiaan, ja saavat habkkia ja ylläpitää sen kärrynsä itse, omilla varoillaan. Kun ei työtätekevien yhteinen kärry kiinnosta.

    Äänestä

  • Anonyymi00038 kirjoitti:

    Saavat sitten ajella omalla kärryllään haluamaa vauhtiaan, ja saavat habkkia ja ylläpitää sen kärrynsä itse, omilla varoillaan. Kun ei työtätekevien yhteinen kärry kiinnosta.

    Työtön ei itseään voi työllistää. Työnantajat työllistää, mutta 200 000 työnhakijaa on joko liian iäkkäitä tai heillä ei ole teollisuuden tai terveydenhoidon ammattitaitoa. Heutä ei pyydetä edes työhaastatteluun. Luulsi jokaisen jo nykyaikana sen ymmärtävän.

    Avoimet työpaikat täyttyvät koko ajan ja uusia tulee tilalle. Työsuhteiden kesto on 1-3 kk. Avointen työpaikkojen määrä ei ole työvoimapulaa vaan vain rekrytointia. Yritä siis päästä ajattelussasi samalle tasolle kuin töissä vaaditaan. Poliitikojen taso ei riitä.

    Äänestä

  • Anonyymi00037 kirjoitti:

    Mikäli ne kärrystä pudenneet eivät halua kiivetä mukaan kärryyn, vaan roikkuvat jarruttamassa ulkona mukaba, kässyn vauhtia jarruttamassa, on pakko yksinkertaisesti pudottaa tyrha paino pois ja saada kärryt vauhtiin. Muuten ne pysähtyvät kokonaan.

    Eli kuten epäilinkin, kyse oli sinulle vain ja ainoastaan rahasta, kun se Talvisodan henki loppui tismalleen siihen paikkaan.

    Äänestä

Purra on ehta Golgatan Olga

Äänestä

Työntekijät tukevat verorahoillaan vuosittain kymmenellä miljardilla yrityksiä,
jotka nyt yhdessä persuhallituksen kanssa yrittävät polkea työntekijöiden
oikeudet maahan. Kiitti v-tusti.

Tokikaan kaikki yritykset eivät tukia saa, mutta suurimmat saavat eniten.
Ne, joilla kokonsa takia on myös eniten mahtia yrittää pakottaa
työntekijät hyväksymään työelämän heikennyksiä.

Äänestä
  • Yritykset ja niiden omistajat tarjoavat työntekijöille tämän yleellisen elämän verovaroilla, joka on saavutettu ay-liikkeen kiristyksillä. Nyt tällaiseen velkarahalla täydennettyyn hyvinvointiin ei ole enää mahdollisuutta, eli etuja leikataan.

    Ei työntekijöillä, eikä kellään muullakaan ole pysyviä etuja, kun rahat loppuu, loppuu etuudetkin.

    Äänestä

  • Anonyymi00029 kirjoitti:

    Yritykset ja niiden omistajat tarjoavat työntekijöille tämän yleellisen elämän verovaroilla, joka on saavutettu ay-liikkeen kiristyksillä. Nyt tällaiseen velkarahalla täydennettyyn hyvinvointiin ei ole enää mahdollisuutta, eli etuja leikataan.

    Ei työntekijöillä, eikä kellään muullakaan ole pysyviä etuja, kun rahat loppuu, loppuu etuudetkin.

    Jaahas, nyt se työstä saatu ansiokin muuttui työnantajan hyväntekeväisyydeksi? Voi helvetin kuustoista....

    Äänestä

  • Anonyymi00033 kirjoitti:

    Jaahas, nyt se työstä saatu ansiokin muuttui työnantajan hyväntekeväisyydeksi? Voi helvetin kuustoista....

    Millä tavalla se mitään hyväntekeväisyyttä on, kylla palkka ansaitaan. Tuki-Villelle se varmasti onkin hankalampi ymmärtää. Niinkuin kommentistasi saamme nähdä.

    Äänestä

  • Anonyymi00036 kirjoitti:

    Millä tavalla se mitään hyväntekeväisyyttä on, kylla palkka ansaitaan. Tuki-Villelle se varmasti onkin hankalampi ymmärtää. Niinkuin kommentistasi saamme nähdä.

    Kuule, en ole kuuna päivänä tehnyt minkäänsortin tuettua työtä vaan ihan suoraan täysiaikaisia palkkatöitä. Ensimmäinen työantaja oli luihu tyyppi, jonka kanssa tuli maksettua ne ns. nuoruuden oppirahat. Ihan kaikki oli päin persettä ja lopulta sitä istuttiinkin työporukan, työnantajan ja ammattiliiton paikallisosaston puheenjohtajan kanssa setvimässä. Onneksi tuli inttiin lähtö ja se pellelily loppui siihen. Sen jälkeen olen pitänyt tessiä vähimmäisvaatimuksena, siitä olen pitänyt kiinni ja tulen pitämään kiinni jatkossakin.

    Nimenomaan, palkka ansaitaan. Eikä kaikki edut olekaan mitään pysyviä etuja. Työehtosopimukset ovat määräaikaisia vaan sosiaali- sekä työttömyysturva ovat lain velvoitteilla maksettavia. Perustoimeentuloa ei voi hylätä keneltäkään, koska se on vastoin perustuslain henkeä.

    22 §
    Perusoikeuksien turvaaminen

    Julkisen vallan on turvattava perusoikeuksien ja ihmisoikeuksien toteutuminen.

    https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990731#L2P22

    Äänestä

Tuleeko työsulkuja ?

Äänestä
  • Toivottavasti ! On syytä tyhjentää myös ay-liittojen kassat ja pistää ne myymään omaisuuttaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00030 kirjoitti:

    Toivottavasti ! On syytä tyhjentää myös ay-liittojen kassat ja pistää ne myymään omaisuuttaan.

    Kostomieliala elää sisulaispersuissa, kun suojeluskuntien omaisuus määrättiin valtion toimesta SPR:lle? Ja siitä hyvästä pitäisi täysin SPR:ään kytkeytymättömältä ay-liikkeeltä sosialisoida omaisuus oikeiston parhaaksi katsomaansa käyttöön?

    Äänestä

Vappusatasesta kaikki lähti, loppu on historiaa, neljässä vuodessa Marin teurasti Suomen.

Äänestä
  • Idioottipersut ei näköjään ymmärrä mistään mitään. Typerää sakkia ja orpo nauraa.

    Äänestä

  • Kerropa miten nyt lähtee Riikan lausunnosta "se ei meille käy", kun kävi kuitenkin, siis pienituloisilta ja vähävaraisilta leikkaaminen !

    Rinteen heitossa ei luvattu mitään, todettiin vain, vaikka luvattu satanen on kuitenkin annettu eläkekäisilke ko. vaalikautena.

    Äänestä

sak pamput töihin vitosen tuntipalkalla ja piiskan kanssa, tuunarit katsos mitä tuosta tuloo, etteivät laiskottele ja ole poissa työpaikaltaan.

Äänestä
  • No mitäs se YTK-persua liikuttaa, kun et sinä kuitenkaan ay-liikkeen pomojen liksoja maksa? Vaan maksatkos kenties esim. Häkämiehen, kun YTK on yrittäjien kusetuskassa?

    Äänestä

Paitsi porvareilla.

Äänestä

Täytyy sanoa, että jokin kiima iskee persuihin heti kun saavat vähän valtaa. Minua ei haittaa että rasistipuolue pelaa itsensä ulos. Rasistit on idiootteja.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Sanoo Purra ja selittää sillä valtavan lisävelanoton, jolla hän rahoittaa rikkaiden verohelpotukset samalla leikaten pois niiltä, jolla ennestäänkin on vähän. Olette te persut vaan haittapuolue. Hävetkää nyt jo kerrankin ja kantakaa vastuu. Lakatkaa syyttämästä Soinia ja Marinia. Mikä siinä on että te ette osaa kantaa vastuuta. Tunteidenne varassa vaan poukkoilette ja käännätte takkia sen kuin kerkiätte. Huijariporukka!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu