Onko pakoputken pääsi musta?

Saattaa olla että tulet saamaan tavattoman kalliit sakot. https://yle.fi/a/74-20064283
23676
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Jopa 20-30 000€ 😳 Aikaa on enää pari viikkoa!

Äänestä

Miksei tästä ole aiemmin puhuttu?

Äänestä

Siinä sitä valtion lypsylehmää llypsetään oikein kunnolla.

Äänestä

Tästä on kysymys;

Moni suomalainen ajaa laittomalla autolla – ensi kesänä siitä voi tulla historiallisen kallis sakko
Tieliikenteessä arvioidaan olevan kymmeniä tuhansia laittomia autoja, joiden katalysaattoria, hiukkassuodatinta tai adblue-järjestelmää on muokattu.


Auton pakokaasujen puhdistusjärjestelmien muokkaamisesta voi ensi kesästä alkaen saada jopa kymmenien tuhansien eurojen sakot.

Päästömanipulaatioita koskevat uudet säädökset astuvat voimaan 1. kesäkuuta 2024. Se tekee auton päästöjen muokkaamisesta rangaistavaa.

Rangaistusasteikko on historiallisen kova.

Mikäli auton päästöjä on muokattu, liikennevirhemaksu on esimerkiksi kuljetusyrityksen henkilöautolle tai pakettiautolle 20 000 euroa ja kuorma-autolle jopa 30 000 euroa.

Yksityisautoilijalle liikennevirhemaksu on 1 000–3 000 euroa. Auto voidaan myös asettaa ajokieltoon, kunnes se on palautettu tyyppihyväksyttyyn kuntoon.

Laki sanktioi myös päästömanipulaatiolaitteiden ja -palvelujen myynnin ja asentamisen. Päästömuokkauksia tekevä yritys voi saada seuraamusmaksun, jonka suuruus on enintään 30 000 euroa.

Äänestä
  • yllä manu pelaa tällä kaudella surkeasti vaikka tasapeliin päätyikin viime kierroksen ottelussa

    Äänestä

  • Helevetin hyvä. Saadaan nuorison romubemarit, mersut ja volvot pois liikenteestä.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Helevetin hyvä. Saadaan nuorison romubemarit, mersut ja volvot pois liikenteestä.

    Ei niissä ole adblueta eikä hiukkassuodattimia. Ja kattiakaan ei ole varmaankaan muutettu. Eikä vanhois volvois ja mersuis oo edes kattia. Että sori vaan ei nebpoustu liikenteestä. Ongelma on ollut ja sitä tällä yritetään estää että uusimmissa dieseleissä on adblue ohitettu ainakin talvella että auto käy paremmin.

    Äänestä

Ruskea se on💩

Äänestä
  • Alistukaa lampaat! T. Vihreät

    Äänestä

Koirat rekisteriin ja romuautot pois. Hienoa! 👍

Äänestä
  • Ei romua autot minnekään poistu. Tämä laki koskee uudempia autoja joissa on muutettu adblue ja kattia muutettu. Ei vanhoissa autoissa ole mitään laitonta.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Ei romua autot minnekään poistu. Tämä laki koskee uudempia autoja joissa on muutettu adblue ja kattia muutettu. Ei vanhoissa autoissa ole mitään laitonta.

    Kyllä tämä koskee nimenomaan niitä kläppien romuja. https://yle.fi/a/3-8486593

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Kyllä tämä koskee nimenomaan niitä kläppien romuja. https://yle.fi/a/3-8486593

    Ei muuten koske. Ei ole vanhoissa autoissa adblueta. Ja vanhoissa volvoissa ei ole kattia. Koskee enimmäkseen uudempia dieseleitä

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Ei muuten koske. Ei ole vanhoissa autoissa adblueta. Ja vanhoissa volvoissa ei ole kattia. Koskee enimmäkseen uudempia dieseleitä

    Ei kellään nyt enää tuollaista katitonta museoautoa ole. EGR on lähes kaikissa jotka tuolla luisuttelee ja sen poistaminen on nimenomaan tämän syynä.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Ei kellään nyt enää tuollaista katitonta museoautoa ole. EGR on lähes kaikissa jotka tuolla luisuttelee ja sen poistaminen on nimenomaan tämän syynä.

    Kyllä katittomalla ajellaan paljonkin. ei 80 luvun Volvot ja meset oo kattia. Ja e 30 bmw

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Kyllä katittomalla ajellaan paljonkin. ei 80 luvun Volvot ja meset oo kattia. Ja e 30 bmw

    Ehkä joku vaari ajelee noilla, mutta noilla kylää kiertävillä mälkeillä näyttää olevan 2000-luvun autot.

    Äänestä

Uudemmissa autoissa on adblue järjestelmä ohitettu sen takia koska pakkaisilla on sen kanssa ongelmia.

Äänestä
  • Ja näitä adblue järjestelmiä on vain uudemmissa dieseleissä -14 ja uudemmissa

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Ja näitä adblue järjestelmiä on vain uudemmissa dieseleissä -14 ja uudemmissa

    mesen pakuissa paljon ongelmia adbluen kanssa

    Äänestä

Adblue on pohjimmiltaan ureaa, liki samaa ainetta kuin virtsattu kusi. Diesel autojen vaivoiksi keksitty, näiden moottorista löytyy myös surullisenkuuluisa vikakohde nimeltä hiukkasloukku. 2006 vuosimallia vanhemmissa näitä ei missään vielä ollut.

Äänestä

Onko sinulla yhden, kahden vai kolmen sormen pakoputki?

Äänestä
  • Sä ja sun sormes.. Kuules ny anustappi-pölijä! Täs on kyse autoista.

    Äänestä

Paljon saastuttajia menee nyt paaliin! 😅

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Saattaa olla että tulet saamaan tavattoman kalliit sakot. https://yle.fi/a/74-20064283

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu