Ihan hyvässä uskossa annoin ääneni perussuomalaisille, aikomuksena saada suomi kuntoon. Minulta kyllä vedettiin tyylillä jalat alta, kun näin hallitusohjelman. Vielä kun näin Riikka Purran esiintymisen eduskunnassa, jossa hän elämöi kuin Aatu aikoinaan köyhiä parjaten.
Miten ihmiselle voi käydä näin huonosti, vaikka vilpittömästi halusin suomen kuntoon?
Miten ihmiselle voi käydä näin huonosti, vaikka vilpittömästi halusin suomen kuntoon?
Vastaukset 64
Vanhimmat
Et sinä ole syyllinen. Et ole tehnyt mitään väärin uskoessasi poliittisen puolueen lupauksiin joilla äänestäjiä on ennen vaaleja kalasteltu.
Puolueella ja valituilla puolueen kansanedustajilla on vastuu lupauksista joita ennakkoon ovat antaneet. Samoin vastuu on ministeriksi valitulla . On olemassa ministerivastuulaki. Nähtäväksi jää kuinka nyt hädänalainen hallitus ja itse kukin sen ministereistä soveltaa ministerivastuulakia.
Selkärankainen ministeri kyseenalaistasi voiko jatkaa hallituksessa jossa istuu useampi ministeri jotka ovat kääntäneet takkinsa ja toimivat vastoin vallilupauksiaan joilla pyrkivät Suomen lakia ja demokratiaa kunnioittaen eduskuntaan.
Näinhän se periaatteessa menee. Nykymaailmassa eivät kansanedustajatkaan edes kunnioita demokratiaa. He eivät sitoudu äänestäjien mandaattiin. Purra kyllä tästäkin valehteli, kun kehui omaavansa mandaatin äänestäjiltä. Äänestäjät olivat kaltaisiani, jotka olivat huolissaan suomen nykytilasta. Purra on kuin eri ihminen, jota äänestin. Hän ei aja lainkaan asioita, joiden perusteella äänestin perussuomalaisia. On aika iljettävä olo, kuin olisi raiskattu. :(
!
Syyllinen tilanteeseen on SDP:n ÄäriVasemmiston +MyrkynVihreä ja Kepun hallitus !
- Ne teki 4vuodessa yli 40Miljardin VelkaTaakan Suomalaisille !
- Siitä Kaikki Johtuu !
- Tuo SDP:n hallitus vei Maan VekaKurimukseen ja Nyt sitä Maksellaan !
Koko LaitaVasemmisto On Syyllisiä ! - Muita Syyllisiä Ei Ole !
!
Itte te sen teitte syyttäkää tyhmyydestä geenejä
Onko todistettu, porvareiden saada syntymässään riistogeenejä?
Eiko oikeistolla riitä asiantuntemus saattaa noita mainitsemiasi vasemmistolaisia puolueita rikosoikeudelliseen vastuuseen teoista joista heitä syytät ?
Onhan meillä oikeistopuolueet jotka eivät osaa käyttää laillisia mahdollisuuksia. Kivääriin kyllä tartuttiin veljessodassa mutta sekin hurmoshanke jäi saamattomilta kesken.
Ei tällaisia kansalaisotaan kehottamiskirjoituksia ollut täällä ennen kuin persut pääsivät hallitukseen.
Te vihervasemmistolaiset olette olleet vuosikymmenien ajan eri hallituksissa, mutta, ette ole pystyneet kitkemään köyhyyttä, työttömyyttä, ettekä kannustinloukkuja Suomesta. Olette vain lisänneet julkisia menoja tappiin asti. Turha mölistä ja haukkua oikeistoa.
Punaiset aloittivat sen rettelöinnin. Onneksi ei jouduttu ryssän vallan alle.
Onko kaikki persut yhtä tolloja kuin sinä? Tuo marinin ajan velka 40 miljardia aiheuttaa nykyhallitukselle kustannuksia n, 750 miljoonaa. Paljonko se on koko budejetista?
Ei tässä enään kansalaissotaan ketään tarvitse kehottaa kun tunnistaa hallituspuolueiden piirtämät jakolinjat .
Ryssä antoi meille itsenäisyyden mutta meillä ei ollut malttia toimia yhtenä kansakuntana.
Hyvä esimerkki nähtiin viime eduskuntavaaleissa, jossa osa istuvista hallituspuolueista yritti keplotella äänestyksessä, jotta olisivat päässeet uudelle kaudelle.
Ei niin, nyt nähdään mistä on äärivasurit tehty ja kuinka nielevät vaalitappionsa, mitä ihmeellisempiä valheita keksimällä.
Toisaalta, eihän meidän sosialistit olleet yhtään sen huonompia kuin muuallakaan, hyvin saivat maan talouden alijäämäiseksi ja velkaantumaan.
Kommenttisi on pahasti ristiriidassa edellisen hallituksen aikaisen talous- sekä työllisyystilanteen suhteen.
"Turha mölistä ja haukkua oikeistoa."
Kunnia heille, joille se kuuluu, Vaan eipä ole hääppöinen se kunnia, mitä istuva oikeistohallitus on itselleen tienaamassa.
Muistetaanpas nyt, että sen rettelöinnin aloittivat kommunistit eivätkä demarit vaikka kommunistit silloin pitivätkin majaansa SDP:ssä. Väinö Tannerin johdollahan maltilliset demarit potkivat nämä kommunistit ulos puolueesta, kun Tanner neuvotteli porvarien kanssa ratkaisusta lopettaa kuusislaisen sakin rettelöinti.
Vikaa oli pahsti myös tuolloisessa porvarihallinnossa, koska se sulki silmänsä yhteiskunnan sisällä kehittyneeltä tyytymättömyydeltä, jota ruokkivat ensimmäisen maailmansodan ajan elintarvikepula ja siitä seurannut kurjuus yhteiskunnassa. Nälkä sai köyhälistössä raivon syntymään ja syttymään eikä siihen todellakaan tarvittu kuin tuo pieni kuusislainen klikki ja kahakka oli valmis. Jos poliittiset päättäjät olisivat ymmärtäneet tehdä tuolle asialle jotakin edes liennyttävää, niin olisi hyvinkin mahdollista, ettei koko surullista episodia löytyisi tänä päivänä Suomen historiankirjoituksista.
No mitenkäs se taktikointi ei ole sitten näkynyt vaalien jälkeisissä gallupeissa? Jos asia olisi noin, niin sitähän olettaisi demareilta lähteneen ääniä takaisin vihervasureille. Sen sijaan SDP:n kannatus onkin vaan kasvanut vaaleista tähän päivään ja vihervasuritkin näyttävät hivenen saaneen korjattua kannatustaan.
Taisi siis mennä enemmänkin perskokkareiden jännityksen piikkiin nuo puheet taktisesta äänestämisestä, että riittääkö kannatus voittamaan demarit vaaleissa. No eivät ne erot järin suuria lopulta olleet. SDP:n ja PS:n välillä taisi olla joku noin 3500 äänen ero eli 0,2 %-yksikköä.
Niinhän se näyttää joka kerta olevan, edellinen hallitus on syynä vaikeuksiin.
Eikö sitten tiedetty , mitä vaikeuksia on edessä, kun lähdettiin tekemään uutta hallitusta ?
purra valehteli ja menit halpaan,
Ai senkä takia purra valehteli härskisti ääniä tarvitessaan vaalien alla? Jopas on selitys!
Ainakin se psykopatia periytyy. Varmaan ahnauden mallin omaavat ennen kun puhumaan (valehtelemaan) oppivat
Nythän se käyhyys vasta räjähtääkin, oikeiston takia. Vaikka velkaa ottavat entistä enemmän. Jollakinhan se verokevennys on paikattava ja itselleen korotetut edut.
Nytkin 2019-2023 keskustan tukema vihervasemmisto hallitus antoi tuhansille laittomasti Suomessa oleville mamuille lisää rahaa mutta ei antanut centtiäkään Suomen leipäjonoihin jne.
Marinin hallitus yritti päästä niistä leipäjonoista eroon panostamalla sosiaaliturvaan. Oikeisto siis tarvitsee leipäjononsa, jotta populismille löytyy aihetta?
https://www.suomenmaa.fi/mielipide/kestaako-suomalaisten-identiteetti-tyooikeuksien-heikennykset-ja-sosiaaliturvaleikkaukset/
Kannattaa muistaa yksi tosi-asia.
Kaikki oli hyvin ennen Rinteen/Marinin hallitusta.
Ja mehän muistamme hyvin kristallin kirkkaasti Sipilän kompuroinnit ja kakkaran.
Sipilä suututti ay-liikkeen vaatimalla yhteiskuntasopimusta, jota liitot eivät hyväksyneet. Sipilä perusteli kakkarasopimustaan maan pelastamisella pitkästä taantumasta.
Sitten tuli aktiivimalli joka sekään ei toiminut.
Stubb huseerasi valtiovarainministerinä Soinin armosta. Soinin joka kieltäytyi vaativasta valtiovarainministerin salkusta. Tunsi rajalliset taitonsa ja matkusteli ulkoministerinä.
Oikeistolainen osaaminen on näyttönsä antanut. Kähmijät ei jatkoon.
Paljonko menetit Kelan tukirahoja? Ne rahat eivät riitä ikuisesti.
Se Stubb iski Sipilältä ilmat pihalle yön pikkutunteina joka naurettavat aikarajat itselleen soten suhteen laati ajaen itsensä siten nurkkaan. Kepulaisten järkytykseksi Sipilän ilmoittaessa kuinka sote on valmis. Stubin kiristäessä Sipilältä sotemarkkinat auki vanhusten paskoissa makuuttajille Soinin nukkuessa sohvalla salkku tiukasti sylissään hymy korvissa kuorauksen välissä kuuluessa sanat joo joo...joo joo...mitä hoki saadakseen pitää salkkunsa.
Kas kummaa, kun hallitus on samalla rahoittamassa Kelaa nelinkertaistamalla Kela-korvauksen, jotta pörriöisyhtiöiden taseisiin löytyy varmaa tuottoa.
Ääneni annoin ja annan ääneni jatkossakin. Suomen talous on saatava kuntoon. Keinolla millä hyvänsä.
Miksi kuntoon vain harvoilta ja valituilta ?
Pummit voisivat lopettaa loisimisen?
Harvat ja valitut maksaa teidänkin loisimisen.
Onko sinulla vara korottaa palvelijoidesi ansiotasoa. Taidat olla juuri niitä joille kelpaa yhteiskunnan kustantamat palvelijat ja työntekijät . Vaimosi aja lapsesikin saavat palvella sinua ilman korvausta.
"Keinolla millä hyvänsä."
No et sinä paljon päätäsi vaivaa asialla. Siitä vaan, seurauksista välittämättä?
Purra ja Orpo kehuskelivat, että kyseessä olivat vain juhlapuheet.
Etkä antanut, tuttua demarihuttua.
Mitäpä olisikaan persu ilman omia luulojaan.....
Jos tykkäsit Soinin persujen saavutuksista, eli kiky-sopimuksesta, sosiaaliturvan leikkauksista ja aktiivimallista, äänestit oikeaa puoluetta. Purran persut ajavat samoja asioita: Työelämän heikennyksiä, joita voitaisiin kutsua kiky kakkoseksi ja työttömyysturvan sekä asumistuen leikkauksia. Sosiaaliturvan heikennykset olivat purrapersuille hyvin tärkeitä, joten ne toteutettiin ihan ensimmäiseksi, kovalla kiireellä ja ilman kunnollista valmistelua. Persut on kikyttämisen ja hyvinvointivaltion alasajon puolue.
Kyllä tässä on äänestäjät tulleet petetyksi tyhjillä vaalilupauksilla.
Rinne lupasi vappusatasen mutta sitä ei tullut kokonaan tuli vain murusia.
Mutta nykyisen hallituksen lupauksista ei ole tullut köyhille edes murusia, on viety ja viedään vielä "tuhkatkin pesässä" kuten on tapana sanoa
Tuli vain murusia? No et sinä mikään eläkeläinen ole vaan pelkkä valehteleva trollaaja.
Valtion taloudessa ja siviilielämässä sama juttu, 4 vuotta ryypättiin velaksi ja juotettiin vielä etelä-eurooppakin känniin, ulosottomieshän siinä tulee ovelle, ymmärtääkö viherpunikit?
Mitäs ryyppäsitte persut!
Älä vassari valehtele.mene lakkovahdiksi Pentin ja Erkin kans.!
Tyhmemmin ei olisi voinut valita kuin äänestää PS:ää.
Höpsis, oli kolmekin huonompaa vaihtoehtoa: SDP, Vihreät tai Vasemmistoliitto.
Niin, persu-uskovaisen mielestä!
Voi sitä päivää, kun tipahdat sieltä oksaltasi ja vain ihan omaa tyhmyyttäsi.
Äänestin PS. Kuten olen tehnyt jo 90 luvulta lähtien. Jatkossa en ikinä enään äänestä PS.
PS teki nyt viimeisen kerran petoksensa. Ei enää koskaan hallitukseen.
Hallitukset vaihtuva ja puolueet hallituksissa vaihtuvat paitsi RKP.
Hallitukset vaihtuu puolueineen ja sinä ap olet jokaisen niiden kohdalla somessa itkemässä persujen perään oli ne hallituksessa tai oppositiossa. Sitä ne pekkomielteet teettää. Yksi pesee koko ajan käsiään, toinen tarkastaa koko ajan onko ulko-ovi kiinni ja hellanlevy pois päältä ja sinä sinimustien somesaastevastaava itket suoli24:lla persujen perään tauotta. Niin paha elämää hallitseva pakkomielle persuja kohtaan että istut joulunpyhätkin s24:lla itkemässä persujen perään..😭😭
Aivan oikein teit turhaan kadut. Tiedätkö monta kymmentä miljardia Vasemmistohallitus teki velkaa tähän maahan hallitusvastuussa ollessaan?
Tämä hallitus yrittää kaikin keinoin korjata tilannetta, muuten Suomen käy todella huonosti. Rahaa syydettiin ilman huolta huomisesta viime hallituksen aikana ja velkaa ei kuulemma tarvinnut maksaa takaisinkaan, näin Vasemmisto tyhmyyksissään kuulutti! Ei köyhät nälkään näänny Oikeistohallitusen aikana mutta järkeä he käyttää enemmän Suomen tulevaisuuden hyväksi. Vasemmistohallitus tuhosi Suomen hyvinvointiyhteiskunnan jota nyt korjataan.
Sinä siis sanot toiselle, että oli aivan oikein hänen äänestää Perussuomalaisia vaikka puolue mielestään pettikin hänet? Mikä aivopesijä sinä pyrit olemaan?
Moktar.Gubta
2019-08-22 16:31:42
"On mielenkiintoista seurata Ruotsia..."
Niin on.
Seuraan yhteismitallia tunnuslukuja, kuten BKT per capita, työllisyysaste, veroaste, keskipalkka. jne.
Järkevä ihminen ei voi kuin päätyä yhteen johtopäätökseen: Voi, kumpa Suomikin islamisoituisi ja pian. ;)
Äänestä
Oli. Tavallisesti persu ei opi virheistäänkään, mutta ehkäpä juuri sinä olet se poikkeus, joka vahvistaa säännön.
Sa et ole ainoa, ketä petettiin ka käytettoon hyväksi äänien kaladästuksella valtaan nousemiseksi. Ne ketkä itse valehtelevat, oosavat olla varovaisemoia lupaulsia kohti. Täysin rehellinen ihminen usein ei osaa erotaa valehtelijoita rehellisistä ja uskoo ja luulee toisista sitä, minkäänlainen itsekin on..
Sääli, että meidän joukossa on niin paljon valehtelevia, , manipulaatoreita, valtaa ja rahaa rakastavia.
Olen tyytyväinen hallitusohjelmaan ja erityisesti maahanmuuttopolitiikkaan. Onneksi pääsimme eroon Marinin-Saarikon velkaannuttajahallituksesta.
Ja saimme tilalle Riikka-Petterin velkaannuttajahallituksen?
Itse tiesin persut herroin puolueeksi joten en äänestänyt sitä kuten en mitään valtapuoluetta. Kaikki ovat samanlaisia natottajia ja korona"rokotteen" suosittelijoita ja Venäjävihan lietsojia..
Aloittajan tapauksessa kannatta aloittaa jatkuva pommitus persuille ja moittia äänen huijaamisesta ja valehtelusta. Kaikkien persuja äänestäneiden kannattaa tehdä samoin eikä hiljaa tyytyä siihen että on tullut huijatuksi. Niiden tehtävähän on siellä olla teidän asialla, ei itsensä kuten nyt on käynyt.
On väärin ettei ole lakia häikäilemättömiä psykopaatteja vastaan olemassa eli katalilla toimilla valtaan pyrkijät heitettäisiin kylmästi pois asemistaan joihin eivät rehdisti olisi päässeet. Psykopaateilta puuttuu ihmisyyden ydin joten niillä ei omatunto soimaa. Tunnevamma mikä ei parane koskaan. Varmaan siitä johtuu se ainainen irve naamalla? Henkisesti köyhänä ei elämä ole kivaa vaikka kuinka omaa palkkaa nostaisi. Kansalaisille on laadittava laki turvaksi joka estää psykopaattien valtaan pääsyn. Hullujen ei tarvitse antaa sairastuttaa isoa väkimäärää mielipuolisilla käskyillään.
Harmittaa että Suomessa on päättäjät saaneet isoa palkkaa siitä että mahdollisimman pahoja elämän heikennyskeinoja miettivät osaa kansalaisia vastaan.
Luulisi olevan kunnia-asia että kansalaiset voivat hyvin ja maassa on hyvä elää (muidenkin kuin itsensä).
"no niin persupakkomielteinen persuista pihalle potkittu rotuopin julistaja, nappi huuleen, nalle kainaloon, tuti suuhun ja tutimaan että jaksat aamulla nousta taas reippaana poikana itkemään persujen perään."
Kiitos äänestäsi!
Rauhallista Joulua ja Onnellista vuotta 2024 <3
Äänestäthän meitä jatkossakin
Joulu terveisin Perussuomalaiset
Kiitos joulukortista jonka lähettämisen tämä teknologia sinulle mahdollisti leikaten sekä kustannuksia että vähentäen suomalaisten työllisyyttä.
Jatkossa Perussuomalaisten äänestäminen on aivan turhaa . Turhaa koska tällä hallituskaudella te perussuomalaisette laitatte Suomen talouden kestävälle pohjalle. Tämän vuoksi talouden korjausliikkeitä ei tarvitse enään koskaan seuraavien hallitusten tehdä.
Seuraavien hallitusten tehtävää täyttämään kansa tarvitsee ihmisiä joilla on perussuomalaisia korkeammat arvot. Humanismi , inhimillisyys , empatia ja ihmisarvon tunnustaminen sekä kaikkien kunnioittaminen ovat niitä seuravan hallitusohjelman keskeisiä kysymyksiä joihin tuleva hallitus sitoutuu ja toimillaan joutuu korjaamaan länsimaiselle tasolle.
Sitoutuminen lupauksiin ja sopimuksiin on osoittautunut perusuomalaisille ylipääsemättömäksi kompastuskiveksi. Kiitos että olette sen itse kansalaisille omilla toimillanne osoittaneet. Mutta siinäkään kaikki kunnia ei ole ansiotanne vaan osan kunniasta jakaa kaikki muut nykyisessä hallituksessa toimintaansa harjoittavat puolueet.
Riikka lähti herrojen kanssa marjaan...,,,,