Lumiaurauksesta täällä kaupungissani joku oli ehdottanu että vähennetään todella paljon mutta

Anonyymi-ap

Miten ihmiset pääsee sitten töihin?

Nyt täällä kylälläni alkaa ihmiset kyllästyä tähän menoon. Eräskin oli menossa töihin ja myöhästyi töistä kun auto oli jäänny kiinni lumihankeen. Siksi kävi näin kun teitä ei avata ajoissa vaan tänä talvena pahimmillaan kun lunta tuli paljon 2-3 päivän aikana niin vasta kolmantena päivänä aurattiin tiet niin siinä oli jo useampi jäänyt kiinni lumihankeen ja ihmiset joutuu vaikeisiin tilanteisiin kun pitää pomolle selvittää myöhästymisen syytä.

sitten pannaan kyllä rahaa kalliisiin hankkeisiin mutta tää nykymeno on juuri sitä että tavallisille ihmisille heiluu keskisormi.

2

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikä siis tosiaankaan mikään pikkuasia kun naapuri kertoi että hänen tutun pihaan tulee ruoka-auto koska hän on riippuvainen avunsaannista niin monena vuonna on ollut haasteita tällä ruoka-auton kuskilla kun lumiaurakuskit ei siellä kaupungissa maaseudulla aja pihoja niin on joutunut joskus kiinni lumihankeen niin se hankaloittaa ruoka-autokuskin työn tekoa huomattavan paljon.

    • Anonyymi

      Itse mietin aikanaan kun minulla oli maastoauto seuraavaa:
      - maastoautot täysin verovapaiksi, ainakin omistajan/haltijan kunnallisveron siltä osalta, mikä olisi aurauksen kulut per capita.

      Oikean maastoauton (siis: oikean, eikä minkään rimpulan) osalta tienpito voidaan vaikka kokonaan laiminlyödä. "oikealla" maastoautolla voidaan vetää ojasta ym niitä hiton Fiiatteja ja Relluja mitä ei pitäisi Suomen talveen edes tuoda. Oikeassa maastoautossa on tekniikkaa ja kulutusta ym tuplana joten kulujakin ja työllistävää vaikutustakin tavallista enemmän eli alvia tulee enemmän. Lähtökohtaisesti katsastettu ja ajokuntoinen oikea maastoauto on osa huoltovarmuutta, omaa tai puolustusvoimien pakkolunastettavaa kapitaalia. Oikealla maastoautolla ajetusta kolarista luultavasti selviää hengissä, mikä on sille hirvelle, peuralle tai relluharrastajalle valitettavaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 75
      1161
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1154
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      48
      1034
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      988
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      965
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      34
      737
    7. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      714
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      53
      634
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      39
      632
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      577
    Aihe