Lumiaurauksesta täällä kaupungissani joku oli ehdottanu että vähennetään todella paljon mutta

Anonyymi-ap

Miten ihmiset pääsee sitten töihin?

Nyt täällä kylälläni alkaa ihmiset kyllästyä tähän menoon. Eräskin oli menossa töihin ja myöhästyi töistä kun auto oli jäänny kiinni lumihankeen. Siksi kävi näin kun teitä ei avata ajoissa vaan tänä talvena pahimmillaan kun lunta tuli paljon 2-3 päivän aikana niin vasta kolmantena päivänä aurattiin tiet niin siinä oli jo useampi jäänyt kiinni lumihankeen ja ihmiset joutuu vaikeisiin tilanteisiin kun pitää pomolle selvittää myöhästymisen syytä.

sitten pannaan kyllä rahaa kalliisiin hankkeisiin mutta tää nykymeno on juuri sitä että tavallisille ihmisille heiluu keskisormi.

2

147

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikä siis tosiaankaan mikään pikkuasia kun naapuri kertoi että hänen tutun pihaan tulee ruoka-auto koska hän on riippuvainen avunsaannista niin monena vuonna on ollut haasteita tällä ruoka-auton kuskilla kun lumiaurakuskit ei siellä kaupungissa maaseudulla aja pihoja niin on joutunut joskus kiinni lumihankeen niin se hankaloittaa ruoka-autokuskin työn tekoa huomattavan paljon.

    • Anonyymi

      Itse mietin aikanaan kun minulla oli maastoauto seuraavaa:
      - maastoautot täysin verovapaiksi, ainakin omistajan/haltijan kunnallisveron siltä osalta, mikä olisi aurauksen kulut per capita.

      Oikean maastoauton (siis: oikean, eikä minkään rimpulan) osalta tienpito voidaan vaikka kokonaan laiminlyödä. "oikealla" maastoautolla voidaan vetää ojasta ym niitä hiton Fiiatteja ja Relluja mitä ei pitäisi Suomen talveen edes tuoda. Oikeassa maastoautossa on tekniikkaa ja kulutusta ym tuplana joten kulujakin ja työllistävää vaikutustakin tavallista enemmän eli alvia tulee enemmän. Lähtökohtaisesti katsastettu ja ajokuntoinen oikea maastoauto on osa huoltovarmuutta, omaa tai puolustusvoimien pakkolunastettavaa kapitaalia. Oikealla maastoautolla ajetusta kolarista luultavasti selviää hengissä, mikä on sille hirvelle, peuralle tai relluharrastajalle valitettavaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sinä näet

      kun katsot peiliin?
      Ikävä
      112
      1421
    2. Se helpottaisi oloa jos

      Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin
      Ikävä
      88
      1287
    3. Palsta kysely..

      Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott
      Sinkut
      134
      1028
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      964
    5. aivan mieletön ikävä

      paha olo 😥🫣 kaipaan sua 😔💔
      Ikävä
      39
      887
    6. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      71
      863
    7. Haluatko naimisiin kaivattusi kanssa?

      Alttarille astelette
      Ikävä
      97
      857
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      75
      836
    9. Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa

      Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.
      Ikävä
      53
      807
    10. Ihmeellistä millaisissa tilanteissa ajatukset kulkuun sinuun

      Eilen seurasin kun ihmiset ajoivat kaupan parkkipaikalle ja menivät yhdessä kauppaan. Iski jotenkin ikävä. Mietin että
      Ikävä
      39
      764
    Aihe