Suomensukuisten heimolaisten muutto suomeen

Kiinnostaako suomalaisia enää sukulaiskansat, omat juuret ja finno ugrilainen yhteys?

Minä ehdottaisin, että kun suomeen nyt kuulemma sitä maahanmuuttoa tarvitaan, niin otettaisiin niitä vastaan suomensukuisista kansoista joilla on kielellisiä, historiallisia, geneettisiä, kulttuurillisia siteitä kansaamme.

Eli rakennettaisiin tästä maasta suomalais ugrilainen kotimaa. Tietysti näitä tulijoita otettaisi vuosittain rajattu tarvittava määrä. Toimisi mielestäni paremmin kuin se että otetaan mistä tahansa ties minkä ideologian ym omaavia ihmisiä ketkä saattavat vihata ja halveksia suomalaisia, olla vaan rahan perässä täällä ym.

Voisimme ottaa tänne karjalaisia, vepsäläisiä, mareja, udmurteja, komeja, miksei jakuuttejakin. Näillä ihmisillä olisi varmasti lämpimät tunteet suomea ja suomalaisia kohtaan ja venäjän puolella heitä on pitkään sorrettu ja koitettu venäläistää kuitenkin he ovat säilyttäneet identiteettinsä ja kielensä mahdollisuuksien mukaan. Olisiko meidän aika tuoda sukulaiskansat yhteen ja luoda parempi vahvempi ja turvallisempi suomi ihmisten kanssa joihin meillä on sukulaissuhteita?

21

348

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Manu munasi aikoinaan jo. Suomi kirjoitetaan isolla alkukirjaimella.

      • Mauno koivisto vai? Millä tavalla ja mitä tapahtui?


      • Anonyymi

        Häkkänen kirjoittaa sen Nato-Suomena, muut Suomena.


    • Anonyymi

      Inkerinsuomalaisia aikoinaan koko Suomi eduskunta halusi . Venäjä antoi luvan muuttaa kun pelkäsi heidän aiheuttavan levottomuuksia . Samoin karjalaisten kohdalla oli .

      • Puhuin nyt nykyajasta kun kuulemma tarvitaan maahanmuuttoa ja meillä olisi sukulaiskansoja joista suuri osa varmasti mielellään tulisi Suomeen asumaan ja maatamme yhdessä rakentamaan. Eikö tuollainen olisi upea maa jossa sukulaiskansat voisivat yhdessä vaalia perinteitään ja rakentaa yhteistä kotimaata. Kieletkin ovat samankaltaisia ja kiinnostavia, suomenkieli olisi heidän helppo oppia. Suomalais ugrilaiset kansat ovat rauhallisia ja luontoa sekä ihmisyyttä kunnioittavia, rehellisiä, avoimia ja nöyriä ihmisiä jotka vaikeista olosuhteista huolimatta ovat elämäniloisia ja selviytymishaluisia. Minun mielestä olemme upea kokonaisuus sukulaiskansoja ja meillä olisi keskenämme kaikki tarvittava. Välttyisimme ruotsin ja europaan maiden ongelmilta. Marit ja karjalaiset täällä tuskin alkaisivat katujengeilemään tai terrorisoimaan kantaväestöä.


    • Anonyymi

      Kannatan. Saadaanko adressi eduskunnalle että Suomeen samanlaiset muutto oikeudet sukukansoille kun israelissa on juutalaislle.

      • Anonyymi

        Juutalaisuus onkin sitten aivan eri juttua, eläs näitä sekota suomalaisuuteen.
        EIKÄ NÄISTÄ OLE SUOMELLE VERTAUKSEKSIKAAN

        NIILLÄ ON JÄRESTELMÄT MILLÄ PITÄVÄT KOKO MAAPALOA HALLINNASSAAN RAHASTUKSIN


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juutalaisuus onkin sitten aivan eri juttua, eläs näitä sekota suomalaisuuteen.
        EIKÄ NÄISTÄ OLE SUOMELLE VERTAUKSEKSIKAAN

        NIILLÄ ON JÄRESTELMÄT MILLÄ PITÄVÄT KOKO MAAPALOA HALLINNASSAAN RAHASTUKSIN

        No hyvä idea silti mä allekirjottasin


    • Anonyymi

      Suku saattaa olla pahin. Kannattaa pitää mielessä mitä Ukrainassa tapahtuu slaavien kesken

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      29
      3095
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      119
      1255
    3. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      6
      1097
    4. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      971
    5. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      68
      937
    6. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      907
    7. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      38
      881
    8. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      163
      858
    9. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      65
      844
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      75
      794
    Aihe