Keskustan tie

Keskustan uranuurtajan ajoista Suomi on muuttunut, paljon. Nyt keskustan äänestäjät ovat osin hajaannuksen tilassa. Yhteisen yhteiskunnallisen merkityksen ytimen löytyminen on nyt hakusessa, mutta löydettävissä. Onko keskustalla toivoa ? Sanoisin että on. Politiikkansa on toki muututtava vastaamaan enemmistönsä tahtoa, muuten ei.

8

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Keskusta ei kyvennyt uudistumaan ja keskustaa kuvaa hyvin Paavo Väyrysen Oulussa pitämä puhe, jossa hän kertoi keskustalle suurin riski on tekniikan kehittymisen. Tosin Neuvostoliitonkin piti olla ikuinen Väyrysen mukaan.

    • Uskokaa tai älkää mutta 1990-luvulla kävin Yliopistolla muutamaankin kertaan Keskustan puomuetilaisuuksissa. Ilmassa oli silloin hyvää pöhinää Keskustan muuttumisesta myös kaupunkilaisten liberaali siä yleispuolueeksi.
      Maroa Kaisa Aula ja Olli Rehn joka olusi oikein kelpo tasavallan presidentti ajoivat ainakin tätä linjaa muistaakseni.
      Aho suoriutui pääministerin tehtävästään oikein hyvin. Kiitos paljolti sille että Koivisto tuki varauksetta nuorta pääministeriä. Meillä on ollut keskustalainen presidentti joka kampitti omia hallituksiasn.
      Ei ollut Ahon vika että ammattiyhdistysliike torppasi Sorsan hyvin kohtuullisen yhteiskuntasopimuksen minkä taustalla myös Sundqvist ja Väyrynen hääräsivät omine hallituskaavailuineen.

      • Helsingin Yliopisto kirjoitetaan aina isolla. Ja minä olen saanut korkeatasoista johtamiskoulutusta Helsingin Yliopistossa.
        Tässä ketjussa puhutaan asiaa. Jos et siihen kykene pysy poissa.


      • Anonyymi

        Tuuliviirinä olrt tunnettu, tälläkin palstalla,


      • Anonyymi

        Lättyuskovaisen ei ehkä kannata osallistua tähän keskusteluun.


    • Anonyymi

      Väyryseltä puuttuu kannatus ja äänestäjät, Väyrysen narsismi teki tehtävänsä.

    • Anonyymi

      Kaikki puolueet taitavat olla nykyään hajanaisia. Niiden kokouksiin osallistuu enää murto-osa muutaman vuosikymmenen takaisesta väestä. Ilmiö toki koskee muitakin yhdistyksiä kuin puolueita. Osallistumisen tarve on pienentynyt. Osittain siihen on vaikuttanut nettien keskustelupalstat, joissa voi purkaa mieltään ja antaa neuvoja.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      62
      3964
    2. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      716
      3785
    3. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      398
      3581
    4. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      81
      3397
    5. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3149
    6. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      2638
    7. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      50
      2605
    8. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      120
      2493
    9. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      14
      2169
    10. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      2159
    Aihe