Pitäisi uskoa kirkkojen Jeesus imagoa tai joudut helvettiin.
Väärään Jeesus imagoon uskovat joutuvat helvettiin.
Nykyisin on lahkojakin tuhansia.
Apua, mitä teen?
Väärään Jeesus imagoon uskovat joutuvat helvettiin.
Nykyisin on lahkojakin tuhansia.
Apua, mitä teen?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Opettele ajattelemaan mikä totuusarvo on pronssikautisten paimentolaisheimojen lapsellisilla kansantaruilla.
Kiitos kovasti.
Löytyykö ateismiin opastus opettajia kouluista?
Toki. Jo se että käy koulunsa edes auttavasti, saa yleensä ihmiseen sen verran tolkkua että osaa jättää kivikautiset kamelipaimentolaislorut omaan arvoonsa.
Sauli Niinistö on valtava poikkeus sääntöön.
Kiitos viisaudestasi.
Mihin "sääntöön" ja miksi "valtava poikkeus"? Ei ole mitään sääntöä. Osa ihmisistä hihhuloituu, valtaosa ei, jos sivistyneistä maista puhutaan. Banaanivaltioissa ja kehitysmaissa uskonnot vielä ovat kovin suositteuja. Siksi koulutus kannattaa. Se että Suomen presidentti sanoo jossain jotain, ei kerro kokonaisuudesta yhtään mitään.
Hän uskoo taatelin tallaajien lainauksista kehittämään uskontoon.
Ateismiin ei tarvita muuta kuin normaalia tervettä järkeä. Kykyä ajatella loogisesti ja kriittisesti ja kykyä analysoida väitteiden totuusarvoja.
Voi esimerkiksi miettiä että onko fiksua kumartaa viisi kertaa päivässä Mekkaan päin, tai onko fiksua kumartaa jotain antiikkista kidutuspaalua. Eihän nyt miljardit ihmiset voi uskoa sokeasti johonkin mikä onkin aika typerää, eihän?
Autoriteettiin (Niinistö) vetoaminen ei tee uskonnoista yhtään sen uskottavampia.
Pakko ei ole uskoa mihinkään. Usko tulee, jos tulee ja vaikka puupölkkyyn. Ovikelloa pimputtaville uskonnon kauppaajille olen aina sanonut, ettei uskoa voi myydä ovelta ovelle, se täytyy löytää, tai olla löytämättä. Nyt olen Uskossa, sanoi lapamato ja turvassa, sanoi kärpänen hevosen sieraimessa.
Kyllä uskoa voi oikein hyvin myydä ja Jenkeissä se on valtava miljoonabisnes. Siellä televisioevankelistat kauppaavat uskoa ja tienaavat miljoonia. Lentävät yksityiskoneilla ja asuvat valtavissa kartanoissa, koska mikään ei ole niin helppoa kuin huijata uskovia, jotka uskovat aina ihan mitä tahansa täysin sokeasti.
Ihmisluonteen tuntien kivaa se vaan on pelotella helvetintulella ja juoda itse kirkon kaikki ehtoollisviinit itse. Pastori Silli.
Barnabaan evankeliumi: "Samoin kuin tuli polttaa kuivan aineen ja tuhoaa puun lajia erottelematta, niin myös Jumala armahtaa jokaisen oikeamielisen, tekemättä eroa uskonnon tai kansalaisuuden perusteella."
Vaikka emme Jeesusta kunnolla tunnekaan, häneen kannattaa luottaa, koska hän on vilpitön.
Armahtaa miltä? Itseltäänkö?
Pitäisi siis uskoa että palvomalla epäkuollutta juutalaiszombia joka oli itse oma isänsä ja syntyi neitsyestä, vapaudumme perisynnistä joka johtuu siitä että kylkiluunainen söi taikaomenan, mihin hänet houkutteli kavala puhuva käärme.
Koko soppahan aiheutui siitä että homman alkuperäinen suunnittelija oli täysi tumpelo, joka ei tajunnut että ei siis kerrassaan mitään kavalia käärmeitä virheettömään paratiisiin ja taikaomenatkin pidettävä visusti piilossa.
Sitten tämän tumpelon täytyi olla itse oma isänsä ja uhrata itsensä itselleen, näennäisesti, koska kukaanhan ei oikeasti kuollut ja uhri annettiin itse itselleen. Ja koko tämä irvokas näytelmä kidutuspaaluineen oli siis tarpeen, jotta tämä alkuperäinen suunnittelija pystyi muuttamaan oman tahtonsa ja asiat jotka oli itse säätänyt ja joista aina päättää ja määrää vain itse, koska on siis olevinaan kaikkivaltias?
Tuon rinnalla se Mekan musta kivikin kuulostaa järkevältä...