Asiasta uutisoi Dagens Industri.
"Akkutehtaan nettotappio kymmenkertaistui tammi–syyskuussa, kertoo Dagens industri. Yhtiön suurasiakas valittaa toimitusten viivästymisestä julkisesti, ja kaiken lisäksi tehtaalla on tapahtunut fataaleja työtapaturmia.
TUKHOLMA
Ruotsin vihreän siirtymän lippulaiva, Northvoltin akkutehdas Skellefteåssa on vaikeuksissa. Dagens industri on saanut käsiinsä yhtiön salaiseksi leimatun neljännesvuosiraportin, joka kertoo karuista tappioista.
Northvolt teki nettotappiota tammi–syyskuussa lähes 11 miljardia kruunua, siis lähes miljardi euroa. Tappio viime vuonna samaan aikaan oli noin 1,3 miljardia kruunua.
Ongelmia on erityisesti tuotannon ylösajossa, kertoo Di. Raportin mukaan akkusolujen tuotantokapasiteetti vastaa nyt 16 gigawattituntia vuodessa, mutta yhtiö on onnistunut tuottamaan tänä vuonna vain 0,08 gigawattitunnin edestä. Kolmannella vuosineljänneksellä myös liikevaihto kutistui 13 prosenttia verrattuna edellisvuoden samaan ajankohtaan ja oli nyt 221 miljoonaa kruunua."
Ruotsalainen akkutehdas Northvolt tekee miljardin euron tappiota vuodessa
5
1010
Vastaukset
- Anonyymi
Vihreä siirtymä
- Anonyymi
Kuka yllätty, et nää ilmastohumppa-firmat on täyttä helvetin kallista humpuukia!?
Minä en. - Anonyymi
Nuo kivoja uutisia siinä kivasti valuu sijoittajien rahat kansalle. Näitä tappioita tuottavia yrityksiä tarvittas paljon enemmän.
Työläisten tehtävä tuo olisi huolehtia että yritykset tuottaa tappiota mutta ollaan liian huolissaan siittä Omasta työpaikasta eikä toimita kaikille järkevällä tavalla. - Anonyymi
Salainen raportti paljasti ankaran kriisin Ruotsissa: Akkuihme Northvolt teki 1300 M€ tappiot, asiakkaat karkaavat ja 99,5 % kapasiteetista käyttämättä
- Anonyymi
Vielä tämän vuoden tammikuussa Northvolt oli kiireesti hakemassa 2500 uutta työntekijää Suomesta.
" –Northvoltin rekrytointitapahtuma Kokkolassa on täynnä tulevaisuuden
uskoa, uskoa vihreään siirtymään ja uuteen maailmaan, jossa öljy jää
taakse ja maapallo pelastuu.
' –Haluatteko olla tässä mukana?' kysyy yritys virkeiden rekrytoijiensa
suulla."
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kisa-tyovoimasta-kiihtyy-ruotsalainen-northvolt-palkkaa-2-500-suomesta/8614692
Nää oli niitä Sanna Marinin hallituksen ajan ihania viher-uutisia. Koko maailma muuttuu vihreäksi ällistyttävällä vauhdilla. Rohkean Sanna Marinin Suomelle asettama 2035 hiilidiosidittomuuskin toteutuu.
Nyt realiteetit iskee takaisin, aika lujaa.
Toisaalta, kyllähän nyt sentään akkuja pitäisi osata ja pystyä rakentamaan, Ruotsissakin.
Tuolla on nyt jotakin perustavanlaatuisesti pielessä. Pystyvätkö svedut keksimään syyn, miksi he tehtaineen ovat noin syvällä suossa nyt?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774542Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k112563- 1751735
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2601602- 1241470
- 1221347
Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik91277Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil721269- 761252
- 35996